Sivu 1/1

Kysymyksiä Reaperin figuista

Lähetetty: Ma 21.02.2005 16:40
Kirjoittaja VVirtanen
Katselin tuossa noita Reaperin miniatyyrejä ihan vain mielenkiinnosta. Sattumalta tykästyin pariin velhoon ja kääpiöön kun ne näyttivät niin tyylikkäiltä. Joten luonnollisesti heräsi ajatus figujen tilaamisesta, mutta haluasin selvittää pari asiaa Reaperin mineistä etten turhaan niitä tilaa.

1.Minkä kokoisia Reaperin warlord sarjan miniatyyrit ovat? Eli ovatko liian suuria/pieniä käytettäväksi sankareina warhammerissa? (Ovatko Reaperin kaikki minit saman kokoisia?)

2. Mistä aineesta Reaperin Figut on valmistettu?

Lähetetty: Ma 21.02.2005 16:47
Kirjoittaja Nostra
Reaperin figujen skaala vaihtelee hieman. Osa on 25mm, osa on siitä hieman suuntaan ja toiseen. Käy kurkkaamassa kokovertailu osoitteesta http://www.wegotgame.net/jen/main.html . Tyyliltään figut ovat ihan erilaisia, joten ainakaan itse en kaikkia käyttäisi FaBassa. Osa tietenkin sopii, mutta osa taas ei.

Figut yleensäkin valmistetaan joko muovista tai metallista. Metalleista taitaa käytetyin olla valkometalli, joka lienee jotain tinan sekotteita. Metallia kuitenkin ovat.

Lähetetty: Ma 21.02.2005 16:55
Kirjoittaja VVirtanen
Asia selvä.
Kiitos vastauksesta.

Lähetetty: Ti 22.02.2005 11:16
Kirjoittaja Maks
Warlord-sarjan figut ovat itseasiassa GW nappien kokoisia (28mm) ellei jopa vähän isompia. Myös tyyli on lähempänä Gwtä kuin Dark Heaven Legends-sarjan (nämä erottaa helposti ainakin siitä että Warlordit tulevat gw-tyylisellä slottabasella kun taas Dark Heavenit on valettu kiinni alustaan). Itse olen ainakin käyttänyt Warlordeja faban armeijoissani pomoina.

Lähetetty: Ti 22.02.2005 11:20
Kirjoittaja Viljanderi
Jep, Warlordin figut sopivat hyvin sankareiksi Fabaan, ovat ehkä aavistuksen isompia, mutta niinhän ne sankarit aina ovat.

Re: Kysymyksiä Reaperin figuista

Lähetetty: Ti 22.02.2005 14:08
Kirjoittaja Gorkiporki
Beardling kirjoitti:Katselin tuossa noita Reaperin miniatyyrejä ihan vain mielenkiinnosta. Sattumalta tykästyin pariin velhoon ja kääpiöön kun ne näyttivät niin tyylikkäiltä. Joten luonnollisesti heräsi ajatus figujen tilaamisesta, mutta haluasin selvittää pari asiaa Reaperin mineistä etten turhaan niitä tilaa.

1.Minkä kokoisia Reaperin warlord sarjan miniatyyrit ovat? Eli ovatko liian suuria/pieniä käytettäväksi sankareina warhammerissa? (Ovatko Reaperin kaikki minit saman kokoisia?)

2. Mistä aineesta Reaperin Figut on valmistettu?
2. Tinasta. Ainakin niin siinä paketissa lukee.