Sivu 1/2
Kumpi Boromireista?
Lähetetty: Ti 22.02.2005 17:22
Kirjoittaja Jezze
Empä löytänyt tällaista aihetta joten tässä se tulee...
Juu, elikkä ajattelin alkaa keräämään Minasseja ja olen jo vähän aikaa miettinyt että kannattaako ottaa armeijaan Boromir Captain of the White Tower vai fellowshipin Boromir?
CoWT on melko kallis, mutta toisaalta kovempi mättäjä.
Elikkä pyytäisi infoa Boron valintaan, tuoko jommankumman valinta jotain rajoituksia tai "heikkouksia"?
en ole vielä täysin päätänyt minkälainen armeijastani tulee, mutta tässähän se sitten hahmottuu.
Kiitos jo etukäteen vastauksistanne.
Lähetetty: Ti 22.02.2005 17:31
Kirjoittaja Strider
mun mielestä sun kannattais ottaa
Boromir Captain of the White Tower koska sillä on lippu(ja muistaakseni myäs muutenkin parempi)
mutta jos olisin sinä ostaisin mielummin
Aragorn the Kingin tai
Beregondin tai
Denethorin heroiksi
Lähetetty: Ti 22.02.2005 17:49
Kirjoittaja gawd
ainakin boromir armorilla on parempi kuin aragorn vaikka maksavat saman verran...ja beregondista en ole varma hyvähän sekin on ja halpa en ole koskaan koittanut...
ja itse asiaan...white towerin boromirin ja fotr:n boromirillä ei ole muuta eroa kuin että CoTW omaa enemmän williä ja fatea ja on saanut banner of minas thirit säännön
itse suosittelen boromiriä valkoisesta tornista
Lähetetty: Ti 22.02.2005 17:58
Kirjoittaja Sakcris
... mutta uudempi Boromir maksaa 70 pistettä enemmän kuin vanha... Ja jos haluat sille lipun, se maksaa 50 (vai 60) pistettä, saat todella kalliin paketin. Mielestäni tässä pelissä tärkeintä Heroissa on kustannustehokkuus ja sitä vanhalta Borolta löytyy, tarvitseehan hänen tappaa vain 10 urukkia ja on jo maksanut itsensä takaisin.
Lähetetty: Ti 22.02.2005 18:28
Kirjoittaja JmM
Itse suosin Valkoisen Tornin Boromiria. Kolme fatea on ihan kivasti. Ja eikö sillä fellowshipin Borolla ole vain 1 will? (vai oliko yhtään) Meinaan, että jos ei oo, niin Saruman tai Sormusaave on tosi ilkeä vastus. Ja onhan se Valkoisen Tornin Boron figu hienompi...

Lähetetty: Ti 22.02.2005 19:47
Kirjoittaja tartunta
Vanhan Boromirin etu on halpuus. Sillä saa helposti pisteensä takaisin, kun sillä voidaan käyttää mahdit taisteluun ja tappaa pisteet takaisin, ja sen jälkeenkin sillä voi olla linjan takana ja huutaa stand fastia. Mahdit kannattaa käyttää taistelujen voittamiseen silloin kun se ei onnistu, sillä 0 fatella ei oteta paljoa iskua vastaan. Elven Cloak on joskus hyvä vaihtoehto, sillä se suojaa nuolille allergista Boromiria.
CotWT on taas järkyttävä taistelija, jopa kovempi jätkä kuin Aragorn. Valkoisen Tornin kapteeni on tunnettu kyvyistään, joilla yleensä vain tapetaan iloisesti kaikki mikä liikkuu. Tälle saa vielä lipun, jolloin Borosta ja hänen kavereistaankin tulee todellisia tappokoneita, mutta ei laatua ilman hintaa; Boromir haukkaa ison osan pisteistäsi. Lisäksi pienemmissä taisteluissa koko pelisi on kiinni tämän hahmon menestyksestä ja Boromirin kuolema sattuu ja merkitseekin yleensä koko armeijan kaatumista.
Kumpikin sopii tiettyyn armeijatyyliin, joten on vaikea sanoa kumpi on parempi. Vanha Boromir tosin saattaa toimia paremmin 500 pisteen peleissä juuri halvan hintansa takia.
Lähetetty: Ti 22.02.2005 19:52
Kirjoittaja Sauron
Tosin empä ole nähnyt paljon tehokkaampaa alle 200 pistettä vievää hahmoa, joka niittää porukkaa yhtä tehokkaasti kuin Valkean Tornin Borsku hepalla, Lancella ja kilvellä varustettuna...heh!
Lähetetty: Ti 22.02.2005 19:55
Kirjoittaja JmM
Sauron kirjoitti:Tosin empä ole nähnyt paljon tehokkaampaa alle 200 pistettä vievää hahmoa, joka niittää porukkaa yhtä tehokkaasti kuin Valkean Tornin Borsku hepalla, Lancella ja kilvellä varustettuna...heh!
Jep, vielä kun osais konvertoida sellasen...

Lähetetty: Ti 22.02.2005 19:57
Kirjoittaja tartunta
JMM kirjoitti:Sauron kirjoitti:Tosin empä ole nähnyt paljon tehokkaampaa alle 200 pistettä vievää hahmoa, joka niittää porukkaa yhtä tehokkaasti kuin Valkean Tornin Borsku hepalla, Lancella ja kilvellä varustettuna...heh!
Jep, vielä kun osais konvertoida sellasen...

Ja on aika tappokone...
Chargessa 4 attackia, horn of gondor, kuusi mahtia, Fight 6, Defence 7; voittaessa knock to the ground ja lance.
Lähetetty: Ti 22.02.2005 21:24
Kirjoittaja Putte
Valkoisen tornin Boromir on fluffikaampi valinta, sillä sillä profiililla Boromir esitetään sellaisena kuin oli ennen kuin törmäsi sormukseen, eli aikana jolloin hän johti Gondorin armeijaa.
Lähetetty: Ke 23.02.2005 00:54
Kirjoittaja Tankki
Itse suosin enemmän vanhaa Boromiria, sillä saan vielä faramirin raskaalla panssarilla verrattuna valkoisen tornin piste syöppöön. Näin ollen on 9 mahtia, jotka saa paremmin riittämään muuallekkin. Kerran tai kaksi on vanhempi Boromir kaatunut, ja pelejä on pelattu aika monta sen kanssa.
Lähetetty: Ke 23.02.2005 10:41
Kirjoittaja Averren
Totta, totta. Itse olen samoilla linjoilla Captain Boromirin kanssa, mutta myös Tankin pointti on tullut huomattua loistavaksi.
Hyvä combinaatio on pitää Wanha Boromir jalkaisin, ja ottaa vaikka Faramir HArmourilla ja lancella muutaman ritarin johtoon. Jos riittää varaa kikkailla nii laittaa ritareille lipun.
Boromir sitte johtaa jalkamiehiä ja kyykyttää kaiken mikä liikkuu ;D.
Lähetetty: Ke 23.02.2005 15:23
Kirjoittaja Faradorn
"Vanhan" Boromirin o fatea ja 1 will ovat aika onnettomia,joten kyllä se Valkoisen Tornin Boro on parempi.
Lähetetty: Ke 23.02.2005 15:55
Kirjoittaja LAndE
Itse suosin Gondor armeijassani sellaista hero comboa kuin vanha Boromir, Faramir ja Beregond.
Vanha Boromir ihan sen takia, että kaveri vois maksaa ittessä takasinkin.
Lähetetty: To 24.02.2005 00:01
Kirjoittaja JuhoL
ota uus boro, ja käytä sitä vanhana! jos se siitä modellin ulkonäöstä on kiinni
Lähetetty: To 24.02.2005 10:25
Kirjoittaja Tankki
Faradorn kirjoitti:"Vanhan" Boromirin o fatea ja 1 will ovat aika onnettomia,joten kyllä se Valkoisen Tornin Boro on parempi.
Voi olla parempi mutta se maksaa itsensä harvemmin takaisin. Eikä tuo vanha boromirkaan kuole jos sitä osaa vaan käyttää.
Lähetetty: To 24.02.2005 12:10
Kirjoittaja Isotalo
Itse suosin ehdottomasti vanhaa boroa. 500pts peleissä capt. of white tower syö aivan liikaa pisteitä, lippua ei ole taas mitään järkeä ottaa niin pieneen peliin. Tankin mainitsema yhdistelmä on mielestäni hyvä ja on allekirjoittanutkin sitä käyttänyt.
Lähetetty: To 24.02.2005 14:28
Kirjoittaja Jezze
Juuhh...
Eli taidan nyt kyllä tilapäisesti kallistua tuon vanhan Boron puoleen.
Mutta jos/kun isompaa armeijaa alan suunnittelemaan niin otan kyllä Valkoisen tornin Boron.
Kiitoksia näistä selvennyksistä, auttoivat todella paljon.
Lähetetty: To 24.02.2005 17:17
Kirjoittaja JmM
Isotalo kirjoitti:Itse suosin ehdottomasti vanhaa boroa. 500pts peleissä capt. of white tower syö aivan liikaa pisteitä, lippua ei ole taas mitään järkeä ottaa niin pieneen peliin. Tankin mainitsema yhdistelmä on mielestäni hyvä ja on allekirjoittanutkin sitä käyttänyt.
Mutta esim. Uruk-haita vastaan pelatessa 1 will kostautuu pahasti. Saruman taikoo niitä Transfix taikoja (vai mitä olikaan) joka puolelle kenttää. Ja sitten Uruk-hait syövät vanhan Boron, jolla ei ole yhtään fatea.
Lähetetty: To 24.02.2005 17:33
Kirjoittaja Tankki
JMM kirjoitti:Isotalo kirjoitti:Itse suosin ehdottomasti vanhaa boroa. 500pts peleissä capt. of white tower syö aivan liikaa pisteitä, lippua ei ole taas mitään järkeä ottaa niin pieneen peliin. Tankin mainitsema yhdistelmä on mielestäni hyvä ja on allekirjoittanutkin sitä käyttänyt.
Mutta esim. Uruk-haita vastaan pelatessa 1 will kostautuu pahasti. Saruman taikoo niitä Transfix taikoja (vai mitä olikaan) joka puolelle kenttää. Ja sitten Uruk-hait syövät vanhan Boron, jolla ei ole yhtään fatea.
Mutta turnauksissa harvemmin on nykyään Sarumaneja näkynyt. Onhan se niin että willin vähyys haittaa joskus mutta ottaen huomioon ei se kolme williäkään riitä Sarumania vastaan Fanatic 1 minulla oli Saruman eikä Gill Galad päässyt muistaakseni kertaakaan lyömään 3 atackkillään sekä F8:lla.