Sivu 1/1
UUSI kuva tulossa älkää antako viellä numeroja
Lähetetty: Ti 08.03.2005 16:59
Kirjoittaja Naldor
tulossa (toiseen topicciin)
Lähetetty: Ti 08.03.2005 17:07
Kirjoittaja Aleksi Pesonen
Maalit näyttäisi liian paksuilta ensi siämäyksellä. Kuva kyllä on ihan hyvä.
Metalleihin suosittelen inkkausta. Ja viittaan high lightausta.
Peli figuksi menee vallan mainiosti.
Lähetetty: Ti 08.03.2005 17:08
Kirjoittaja Illumina
Hiljaa Naldor!!! Nää kuvat eivät ole huonoja...
Näähän on nyt ihan hyviä jopa ilman kaikkia mahdollisia blendaus inkki häsläyksiä

ainakin sait noita kiiltäviä kohtia korjattua jopa basen nurtsi näyttää hieman paremmalta ja kuvat ovat hyviä. Olet edistynyt nyt tuo saa 6 ainakin minulta
lisäys:Nuo maalit ovat kyllä hieman paksuja...
Lähetetty: Ti 08.03.2005 17:20
Kirjoittaja yrska
Kuvat ovat jo huomattavasti parempia, vaikkakin pieniä...
Vieläkin tuohon 5:sen arvosanaan jota taivoittelet tarvitaan highlighteja, joiden ei kuitenkaan pitäisi olla liian vaikeita tai hitaita tehdä. Nopea keino johon varmasti teikän taidoilla pystyy on kuivaharjata vaaleampia värejä korkeimmille kohdille siveltimen sivulla.
Ihoon voisi vetää hiukan vaaleamman harmaan melkolailla kauttaalleen jättäen vain syvimmät kolot tällä nykyisellä värillä ja ainakin rystyset vielä vaaleammalla värillä. Samaten viittaa/mustia alueita voisi korostaa parilla tummalla harmaalla.
Violetteihin riittäisi varmasti tuon nykyistä violettia ja hieman valkoista sisältävällä sekoituksella tehdyt korostukset huivin osalta ja reunojen vaalentaminen veitsen tupen osalta, (sukka)housut eivät välttämättä kaipaa mitään kumoista.
Punaisiin osiin voisit vielä vetäistä korostukset nykyisen punaisen ja hiukan kirkkaamman punaisen seoksella.
Metallit kaipaavat käsittelun inkillä/ ohennetulla maalila, eli kultaisiin ruskea/ ohut violetti sopisi hyvin ja tavan metalleihin ohut musta tai erittäin ohut violetti.
Basen reunat kaipaisivat myös vielä kerroksen maalia peittämään tuon läpikuultavan mustan.
Itse ainakin voisin toteutuksesta riippuen näiden parannusten jälkeen harkita tuon numeron 5 antamista...
Yrska (toivottelee teikälle kärsivällisyyttä ja vakaata kättä maalauspuuhissa)
Lähetetty: Ti 08.03.2005 17:22
Kirjoittaja Nostra
Hmm. Kuvat on välttäviä, kuvaus ei.
Nyt tossa on jo ihan OK tausta, ja kuvat on selkeitä. Se on jo paljon, mutta vielä jotain uupuu. Ensinnäkin toi kollaasi on IMO melko kehnosti rakennettu. Sinä on kuusi pientä kuvaa, joista mistään ei saa kunnon kokonaiskuvaa itse figusta. Useimmiten nää figut on melko flatteja, joten siis usein kahdella eri kuvalla - edestä ja takaa otetulla siis selviää. Toisinaan avuksi tarvitsee jopa kolmannen tai vielä nbeljännenkin, tai vaihtoehtoisesti joitain closeuppeja esim. kasvoista. Tätä kuvaa kun tarkastelee, niin kasvot on erittäin vaikea erottaa kunnolla, oikean reunan kuvat ovat lähes samasta kohtaa otettu (siis toinen on turha), keskimmäisistäkin kuvista toisen olisi voinut jättää pois ja vasemman teunan kuvista takaa otetussa ei ole mitään nähtävää, joten senkin olisi voinut karsia. Toisin sanoen vähemmän kuvia ja isompia, niin figun voi hahmottaa paljon paremmin. Sitten vielä pieni kuvankäsittely olis paikallaan, nääkin tuntuu kaipaavan esim. Auto levelsiä Photarista tai jotain vastaavaa valoisuudensäätöä, joko kamerasta, valaistuksesta tai sitten kuvankäsittelystä. Jos photari on käytössä, niin ohjeita kyllä luulisi löytyvän, esim. toi VJ:n artikkeli on melko hyödyllinen.
Niin, ja jos viimein voisin sanoa itse figusta jotain.
Figun yleisilme on liian tumma. Se on kerrassaan mitäänsanomaton, eikä mikään kohta herätä "jaa" suurempaa kiinnostusta. Jotain tämä siis kaipaa. Tossa edellisessä aiheessa annoinkin pari linkkiä; käy ihmeessä lukemaan niitä maalausoppaita ja kokeile kaikkea uutta. Tämä nappi kaipaa edelleenkin korostuksia ja kontrastia. Vaikka figu on itsessään vaalea, niin siihen saa kummaa eloa käyttämällä jossain kohtaa esim. keltaista tai jotain extreme hailait-temppuja, jotka toisinaan jopa toimivat melko hyvin. Itse käyttäisin jotain hieman pirteämpää värivalikoimaa. Vaikka kyseessä on DE assasin, niin sille saisi kummasti eloa käyttämällä esim. kellertävää ruskeaa vaatteissa tai vaikka viitan sisäpinnalla.
Lähetetty: Ti 08.03.2005 17:34
Kirjoittaja Ruoska
Lisää vaan highlightejä, ja blacklinejä. Edelleen suurinosa figusta näyttää mustalta jöötiltä, ja värialueet vaihtuu tökerösti eli testaile inkkejä kans. Keskimmäinen alhaalla näyttää niinkun siinä viitassa olis pelkkä basecoat vasta. Anyhow hienoa että jaksat parannella tota figua =) Kyllä siitä viel hyvä tulee.
Lähetetty: Ti 08.03.2005 18:02
Kirjoittaja Naldor
Uusi taas tulee jonkun ajan päästä niin saatte paremmat kuvat!