Sivu 1/1

Tietää vaiko eikö tiedä.

Lähetetty: Su 13.03.2005 11:17
Kirjoittaja White Wolf
Jos Dwarfs warriorit (esimerkki) ovat selkä Night Goblineihin päin, niin "tietävätkö" kääpät, että Goblinit ovat niiden selän takana? Eli saavatko kääpiöt kääntyä ja hyökätä niiden kimppuun? Kaverini väittää, että ei saisi.

Lähetetty: Su 13.03.2005 11:29
Kirjoittaja Janson
Tottakai saavat. Et kuitenkaan tietenkään saa kääntyä ja chargata samalla vuorolla, koska sinun pitää nähdä yksikkö jos haluat chargata siihen, mutta mitään "ei saa kääntyä katsomaan, kun ei tiedetä"-sääntöä ei ole.

Lähetetty: Su 13.03.2005 11:52
Kirjoittaja Nostra
Huoah,

Jatkossa käske kaverisi näyttää sääntökirjasta kohta, joka kieltää. Muutoin voit kaivaa ysimillisen housuistasi ja pamauttaa päähän.

Yleensäkään tällasia "joo ei ne saa, nii se menee" juttuja ei kovin kummosesti kannata uskoa, pikemminkin lähteä hieman epäilevällä asenteella liikkeelle. Kaikki säännöt on sääntökirjassa ja niissä tuhansissa erratoissa, Q&A:ssa sekä armeijakirjoissa että joissain "Gav's official höpinä"-artikkeleissa, joista ei välttämättä kukaan tajua mitään.

Sääntöteknisesti tollasessa 180 asteen kääntymisessä on yksinkertaisesti kyse...damn. sääntökirjassa se tosiaan lukee, turn tai kuinka olikaan. Sääntökirjassa on myös "hinta" tollasille käännöksille, joka nyt on mitä on, ulkoa kun en muista eikä kirjaa ole juuri nyt käsillä.

Lähetetty: Su 13.03.2005 16:47
Kirjoittaja The Captain
Sääntökirjassa on myös kerrottu, milloin saa chargata kenenkin kimppuun, selitelty pitkälti Line of sightia ja charge arcceja ja kaikkea muuta tilanteeseen relevanttia. Sillä ei ole merkitystä, "tietääkö" yksikkö vihollisen olevan siellä. Merkitystä on vain sillä, näkeekö yksikkö vihollisen saadakseen chargata sitä.

Samalla lailla Khornen Chosen knightit eivät saa marssia, koska viereisen kaivon pohjalla istuu yksinäinen skinkki.

Lähetetty: Su 13.03.2005 19:10
Kirjoittaja Maverick3651
Pojat pojat s 44 Declare Charges Alin Kappale:
''Unit may Declare a charge if at least one model in unit can see at least one enemy model in the opposing unit''

Eli tarkoittaa että jos et näe moving phasen alussa et voi julistaa hyökkäystä

Lähetetty: Su 13.03.2005 19:13
Kirjoittaja puolisukeltaja
Maverick3651 kirjoitti:Pojat pojat s 44 Declare Charges Alin Kappale:
''Unit may Declare a charge if at least one model in unit can see at least one enemy model in the opposing unit''

Eli tarkoittaa että jos et näe moving phasen alussa et voi julistaa hyökkäystä
Janson kertoikin tämän tuossa pari viestiä ylempänä:
Janson kirjoitti:Tottakai saavat. Et kuitenkaan tietenkään saa kääntyä ja chargata samalla vuorolla, koska sinun pitää nähdä yksikkö jos haluat chargata siihen, mutta mitään "ei saa kääntyä katsomaan, kun ei tiedetä"-sääntöä ei ole.

Lähetetty: Su 13.03.2005 19:55
Kirjoittaja Pörrö
TK:lla on Icon of Joku Jumala tai joku muu lippu jonka kanssa saa tehdä ilmaisen reformin ennen chargausta vai miten se menikään. Muuten ei.

Lähetetty: Su 13.03.2005 20:24
Kirjoittaja Lihamestari
Pörrö kirjoitti:TK:lla on Icon of Joku Jumala tai joku muu lippu jonka kanssa saa tehdä ilmaisen reformin ennen chargausta vai miten se menikään. Muuten ei.
Ja taisi SVPMK saada uuden jäsenen, vai mitä?

Lähetetty: Su 13.03.2005 20:28
Kirjoittaja jullevi
Tarpeetonta pätemistä harrastaville tiedoiksi, että SVMPK:n jäsenet tunnetaan myös nimellä "tarkkailtavia yksilöitä".

Lähetetty: Ma 14.03.2005 15:40
Kirjoittaja Vieras
Nostradamus kirjoitti:Jatkossa käske kaverisi näyttää sääntökirjasta kohta, joka kieltää.
Ei, koska kirjassa on miljoona "koloa", jotka eivät suoraan kiellä, esim. overguessaaminen. Mutta pitää käyttää common senssiä, joten silloin "joku kääpiöistä huomaisi ja huutaisi, mutta koko ryhmän kääntäminen on vaikeaa,,,". Aivan sama!