Sivu 1/1
antakaa vinkkiä miten ja millä eldarit voittavat s-marinet
Lähetetty: Pe 18.03.2005 19:50
Kirjoittaja kalle1
jepulis-joo...Laitoin tän palstan koska mua kiinnostaa miten ja millä voi lahdata spacemarineita helposti (siis eldareilla ja niitten joukoilla)?Laittakka nyt sitä viestiä.
kiitos jo etu kätten (taas kerran)
Lähetetty: Pe 18.03.2005 20:31
Kirjoittaja shiwan8
Star cannon....niin ja joku muu ISO mörssäri, muuta et tarvitse.
Lähetetty: Pe 18.03.2005 20:38
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Kokeile Falconia Star Cannonilla.
Lähetetty: Pe 18.03.2005 21:14
Kirjoittaja Attila
Aavistelisin, (en tiedä, Attila ownz no Eldar 'Dex) että tyttelit (eli siis Bansheet) ovat power weaponeineen ja eldareiden iniativeineen aika ikäviä. Huono noppaonni saattaa johtaa kyllä aika suuriin tappioihin jos/kun marsut lyövät takaisin. Eli siis ei assaulttimarsuja vastaan.
Lähetetty: Pe 18.03.2005 21:15
Kirjoittaja Dimensus
ulthwen armeija, ja tuhannen pisteen farseer/warlock ryhmä, ehkä vähän pienempi.. Pari swooping hawkiryhmää mättämään, paljon starcannoneita ja muita ap aseita, kaikkea tulivoimaa. Sitten kaiken tämän eteen 30 guardiania joille se ihme(en muista nimeä) olisko ollut joku warlockin tapainen antamaan 4+ saven.
oikea ohje: tee mielesi mukaan. se on hauskaa ja opettaa paljon enemmän kuin yksikään ohje täällä.
Lähetetty: Pe 18.03.2005 21:22
Kirjoittaja Attila
Dimensus kirjoitti:oikea ohje: tee mielesi mukaan. se on hauskaa ja opettaa paljon enemmän kuin yksikään ohje täällä.
Tosin, jos käyttää rahaa yksikköön joka ei sitten toimikaan, voi ottaa ehkä hieman kupoliin. Mutta totta, ei kannata seurata näitä ihan orjallisesti.
Lähetetty: La 19.03.2005 09:00
Kirjoittaja Z7-852
Mutta kyllä tulee muitakin vastaan kun marsuja eli minkään yksikön ostaminen ei ole turhaa.
Lähetetty: La 19.03.2005 10:09
Kirjoittaja Dimensus
ja tietysti on olemassa tämä ah, niin ihana proksittaminen! eli mäne ja osta viiskyt beissiä ja pelaa jotain kaveriasi vastaan, testaa yksiköt. Hyväksi koettu.
Lähetetty: La 19.03.2005 11:06
Kirjoittaja flinkkuman
Minä olen kysynyt samaa jokin aika sitten. En kuunnellut vinkkejä kirjaimellisesti vaan koitin uusia asioita: uusia sguadeja siis sellaisia mitä en ole ennen käyttänyt, armeija teemaa siis näitä Alaitoc, Saim-Hann, Ulthwe, Biel-Tan, Iyanden ja niiden erikois joukkoja. Pääasiahan mielestäni on silti että vaikka muut antavat hyviä neuvoja niin armeijan pitää olla silti se sinun OMA:si kokeile uutta älä käytä samaa (se johtaa loppuen lopuksi kaverin marinaan ja omaan kyllästymiseesi). Hyväksi koettuja yksiköitä itseni kohdalla marineita vastaan ovat Howling Bansheet ja perus guardianit, tämän lisäksi Alaitoc jyrää Ranger Distruption Tablen kanssa (lukee kirjassa Craftworld eldar eli ei perus codexissa)
Lähetetty: La 19.03.2005 15:53
Kirjoittaja JmM
Wraithlord Starcannonilla on tosi ilkeä Space Marineita vastaan. Ja lähitaistelussa Wraithlord on peto, tavalliset mariinit eivät voi edes haavoittaa sitä...
Lähetetty: La 19.03.2005 18:05
Kirjoittaja kalle1
onko mitään muita neuvoja?
Lähetetty: Ke 30.03.2005 15:37
Kirjoittaja snuff105
Itse olen pelannut on muutaman vuoden eldareilla ja en ole koskaa, siis ihan oikein KOSKAAN hävinnyt marine armeijalle. (Alaitoc craftworld).
Itse ole aikas paljon käyttänyt erilaisia kokoonpanoja, mutta käytetyin lienee tämä:
farseer (poweria pirusti, singing spear, kulkee wraihtguardien kanssa ja takana suopjaa vielä wraithlord starcannonilla)
falcon ja fireprism (prismiin ainakin crystal targeting matrix, ja sillä tekee hit & run hyökkäysiä suojan takaa) falconiin pulse laser ja vaikka starcannon sillä pitää marinet loitolla ja voi hyvin suojata muita joukkoja.
Aaltokäärmeeseen voi laittaa vaikka basheet poppoon ja käyttää sitä keihäänkärkenä kun jossain sivustalla ilmenee puolustuksen heikkenemistä..
2-3 Vyperiä ja kaikkiin starcannonia tai brightlancea, saa painaa pitkin pöytää ja ampua kaukaa, kannattaa kuitenkin tupuutella näiden käyttöä, sen verran hintavia kuitenkin ovat. Pysyy kaukana ja ampuu mutta kannattaa aina liikkua. (jetbiket on ihan ok, mutta ei tee lämää kuitenkaa niin hyvin marineita vastaa, turhia piste röhmuja)
trooppina olen käyttänyt ihan 2 x 10 guardinh ryhmää, toiseen voi laittaa viel vaikka warlockin ja minkä taian vaan haluaa. molemmat guardi ryhmät puolustaa tai suojelee omia rangeraita tai pathfindereitä lähikseltä. Suojassa on pakko olla, avoimella tulee ruumiita kasapäin.
Paljon rangereita ja sitte tärkein se pathfinder poppoo, sillä niittää marineita kuin kauraa ja terminaattoritkin tippuu.
Taktiikkana kannattaa siis pitää sellaista, että hakee suojan ja jää sen taakse ampumaan, ja odottelee mihin suuntaa tasitelua menee ja pitää reservejä piilossa pari vuoroa, fireprism ison suojan taa ja matrix:lla ammuskelee ja painuu piiloon, falconi voi liikutella taas missä sitä tarvitaan, mutta paras on aina kuitenkin ampua joka vuorolla, sen verran hyvä aseistus, liian lähellä tai liian suojattomaan paikkaan missä ei ole omia suojaavia joukkoja falconi ei kannata laittaa kun sillo falconi tipahtaa yleensä kun ei ole niitä maailman kestävimpiä kotteroita.
fast attackkia, eli vypereitä liikuttelee ja ampuu sekä pysyy kaukana. paras ja toimivin taktiikka.
Anteeksi huono kirjoitusasu, kiiireestä kantapäähän, eli kasaamaan uutta chaos poppoota
