"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Taistelulajeja.

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Voodoo Jannu
Viestit: 101
Liittynyt: To 23.12.2004 17:33
Paikkakunta: Pyhtää

Taistelulajeja.

Viesti Kirjoittaja Voodoo Jannu »

Osaako mikään rotu esim. Karatea 40K:ssa?
Orkit? Nehän on sellasia Tapetaan-Kaikki-Mikä-Liikkuu tyyppejä.
Eli ottakaa kantaa!:)
Uudet kotisivuni, käykää tsekkaamassa!
http://www.kevan.org/brain.cgi?PeRRkeLe!count
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Meinaatko örkkien olevan niin kurinalaisia, että kykenisivät opiskelemaan mitään vähänkin henkisempiin arvoihin pohjautuvaa lajia? Toisaalta örkithän eivät muutenkaan opiskele mitään vaan niiden taidot tulevat geneettisestä rotumuistista.

Eldarien lähitaistelevat aspektit ja harlekiinit ovat kaikki jonkinasteisia martial artisteja, tosin eldarien luonnollisen notkeuden ja ketteryyden huomioon ottaen ne luultavasti pitäisivät mitä tahansa ihmisten maailmanmestareita surkeina kömpelyksinä.

Marineiden koulutukseenkin kuuluu intensiivistä lähitaistelukoulutusta, tosin niiden tapauksessa homma lienee power armourin rajoitusten mukaan sovellettua krav magaa tai muuta "lyön tappaakseni enkä kikkaile" -lajia.

Jotenkin minun on vaikea kuvitella, että muut rodut kuin ihmiset opiskelisivat ihmisten kehittämiä taistelulajeja, jokainen taaplaa tyylillään.

Asiaa ajateltuani (tässä kirjoittaessani) otan lisäksi kantaa keskustelun hyödyllisyyteen laittamalla sen lukkoon. Jos joku esittää perustellun kantansa sille, miksi ketjun pitäisi saada elää, lähettäkää YV:tä niin harkitaan uudelleen.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Lukittu

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”