Sivu 1/1
B5 A Call to Arms
Lähetetty: La 26.03.2005 21:48
Kirjoittaja Trekkeri
Itse aloittelen kyseistä avaruustaisteluihin keskittyvää peliä kavereiden kanssa ja muutaman testipelin jälkeen voin todeta sen olevan loistava peli.
Kyse on siis tästä pelistä:
http://www.mongoosepublishing.com/minia ... sSeries=28
Pelin alotuslootan sain ostettua Hesan Fantasiapeleistä, mutta figuja ei heillä ollut hyllyssä. Alotusboxissa tulee kuitenkin älytön läjä pahvicountereita aluksia kuvaamaan, joten niillä pääsee alkuun (Sotataidon kautta saa tilattua kunnon figut).
Kysynkin nyt onko Suomessa ja etenkin pääkaupunkiseudulla muita B5 ACTA:n pelaajia? Tiedän että peli on suhteellisen tuore, mutta varmasti kokeilijoita on.
Lähetetty: Su 27.03.2005 09:02
Kirjoittaja joppu
Melko kiinnostavan oloinen peli on kyseessä mutta ACTA:sta nauttii sitä enemmän mitä piti B5 tv-sarjasta. Jos tv-sarja kolahti on pakko hankinta kaikille figupelaajille.
Itseäni alkoi B5-fanina heti kiinnostamaan kun Imperial Warrior siitä ekaa kertaa kertoi irkissä ja antoi linkin.
Jos luultavasti aloitan niin voisin poimia Mimbari Federation omaksi rodukseni kerta he ovat suosikkejani kaikista tv-sarjan roduista ja kun toinen suosikkini, The Shadows, on liian tehokas peruspeleihin (kuten myös Vorlon:t).
Lähetetty: Su 27.03.2005 09:28
Kirjoittaja tneva82
Lähetetty: Su 27.03.2005 10:58
Kirjoittaja Trekkeri
tneva82 kirjoitti:Kiinnostavalta vaikutti. Onkos se siis tämä:
Sama peli on kyseessä.
Peliin on saatavilla myös 3 lisäosaa, jotka sisältävät lisää aluksia sekä paranneltuja sääntöjä (tyyliin Warhammer Cronicles).
Lähetetty: Su 27.03.2005 11:12
Kirjoittaja tneva82
Ok. Kiinnostavalta vaikutti joten pitänee ostaa jokukerta kun sattuu ylimääräiset 60€ löytymään(ylimääräiset? Mikä se on...)
Mites nopea peli tuo muutes on? Esmes omega + 2xhyperion plus muutama squadroni starfuryja kummallakin puolella. Kauanko suurinpiirtein kestäisi?
Lähetetty: Su 27.03.2005 20:30
Kirjoittaja Teräratas
Tästä pelistä olisi kyllä mukava kuulla käyttäjäkokemuksia. Aloituslootan hinta/laatu suhdetta on ymmärtääkseni haukuttu jonkin verran, mutta toisaalta itse säännöstö on ilmeisesti toimiva ja pelaaminen sujuvaa.
Kiinnostaa siis, mutta ei huvita investoida kun peliseurasta ei ole mitään takeita. Tilanteen salliessa voisin kuitenkin hyvinkin mielelläni ottaa osaa tämän pelaamiseen esim. RopeConin yhteydessä, tai muussa sopivassa saumassa. Pienehkö EA laivasto löytyy hyllystä.
Lähetetty: Su 27.03.2005 20:47
Kirjoittaja Trekkeri
Itse olen jo ehtinyt pelata puolisen tusinaa peliä ja sääntöjen oppimisen myötä peli sen kuin paranee.
Pelit ovat yllättävän nopeita vaikka molemmilla osapuolilla olisikin 4-6 alusta + hävittäjät. Keskimääräinen kesto on 2,5 tuntia ja tähän on lisätty myös se häslinki mitä uuden pelin kanssa aina on.
Teräratas, on totta että peli oli hieman kallis kun ottaa vielä huomioon että sääntökirjakin on vain n. 50 sivuinen. Peliin on myös melkeimpä pakko ostaa ainakin yksi lisäosista, ainakin se mikä sisältää oman rotusi uudistukset.
Itse kyllä suosittelen kaikille B5:stä kiinnostuneille ja ainoa huono puoli tällä hetkellä on figujen huono saatavuus. Tosin Sotataidon kautta pystyy tilauksen tekemään, mutta kannattaa kyllä jonkin verran harjoitella pahvialuksilla jotta ei osta sikaa säkissä.
Lähetetty: La 23.04.2005 22:02
Kirjoittaja tneva82
Imperial Warrior kirjoitti:Itse kyllä suosittelen kaikille B5:stä kiinnostuneille ja ainoa huono puoli tällä hetkellä on figujen huono saatavuus. Tosin Sotataidon kautta pystyy tilauksen tekemään,
Mites tuo tilaus käytännössä tapahtuu? En vain sotataidon sivulta löytänyt suoraan tuotteita joten ilmoitetaanko emaililla tuotteet yms vai onko ne yhteystilauksessa vai miten?
Sotaito
Lähetetty: La 23.04.2005 23:09
Kirjoittaja Trekkeri
Kysyimme sähköpostilla mahdollisuutta tilaukseen ja sieltä vastattiin että he tekevät tilauksen Mongooselta huhtikuun lopussa (pääasiassa Starship troopers peliin).
Meidän tilaus meni sitten siinä samassa. Tilaukseen tuli postikulujen lisäksi vielä Alv. noin 22 % tilauksesta.
Lähetetty: Pe 12.08.2005 16:33
Kirjoittaja joppu
Imperial Warriorin kanssa on tullut pelattua muutama ACTA peli ja mukava pelihän se kerta kaikkiaan on. League of Non-Allighted Worlds pääsi yllättämään tehollaan.