Sivu 1/3
Lähetetty: Ma 28.03.2005 12:34
Kirjoittaja Aleksi Pesonen
Minusta kaikkissa paikoissa GW:een miniatyyrit ovat saman hintaisia. Jos halvempia etsit niin käytettyinä olisi sitten ostettava.
Lähetetty: Ma 28.03.2005 12:38
Kirjoittaja Blöö
Peliarkusta saat ilman postikuluja ja kun vielä olet sotussa niin 5% alennusta. Sieltä minä ostan omat figuni.
Lähetetty: Ma 28.03.2005 12:38
Kirjoittaja Sopuli
Pahoitteln toista samanlaista vietiäni. Tuli aivan vahigossa, jos joku mode voisi tämän poistaa. Kiitos.
Modedit: Poistin juuri sen toisen. -Murhe
Lähetetty: Ma 28.03.2005 12:39
Kirjoittaja Nostra
GW:n tuotteet ovat lähes poikkeuksetta samanhintaisia ympäri maapalloa. Joskus Weljekset keskinen on myynyt näitä halvalla, ja toisinaan esim. Peliarkku tai joku muu liike on antanut pienen, 5% alennuksen tuotteista. Pääasiallisesti kuitenkin hinta on sama, menit sitten uuteen seelantiin tai Ruotsiin.
Käytettynäkin löytää mint-kamaa, mutta hieman kiven takana tahtovat olla. Jos aikaa on, niin parin kuukauden aktiivinen ilmoittelu luultavasti tuottaa tulosta. Tosin takuita ei ole, mutta mahdollisuus kylläkin.
Halvin ja varmin paikka tai tapa ovat vaihtoehtofigujen valmistajat. Monia rotuja saa ostettua yllätyksellisesti muualtakin kuin GW:n kautta. Esimerkiksi black tree design tekee monia yksiköitä, kuten kääpiöiden slayereita sekä DE executionereja sekä sotakoneita erittäin halvalla. Esimerkiksi slayerit 28€/18 kpl, Exet saman verran, raptor ridereita kympillä kolme ja sotakoneita kympi kappale. Lisäksi Perryltä voi löytää jotain kivaa jne. Valmistajia on törkeen paljon, ainoa vika on heikohko saatavuus. Suomesta saa tällä hetken lähes ainoastaan GW:n figuja ja Rackhamia Sotataidon kautta. Nimenomaan kyseiset halpavalmistajat toimivatkin sitten Englannissa ja Jenkeissa, joten tuotteet täytyy tilata sieltä. Lisäksi usein tarvitaan visa tai PayPal, joten nuoret harrastajat eivät näihin pääse käsiksi.
Lähetetty: Ma 28.03.2005 12:40
Kirjoittaja Baurus
Eiköhän se Peliarkku ole halvin, kun sieltä saa sotulaisena sen 5% alennuksen eikä postimaksujakaan ole.
Lähetetty: Ma 28.03.2005 12:42
Kirjoittaja tneva82
Baurus kirjoitti:Eiköhän se Peliarkku ole halvin, kun sieltä saa sotulaisena sen 5% alennuksen eikä postimaksujakaan ole.
Ja isommissa tilauksissa on isommatkin aleet neuvoteltavissa(ainakin oli viime marras/joulukuussa).
Lähetetty: Ma 28.03.2005 13:00
Kirjoittaja Zarec
juu, kyllä se peliarkku on, sieltä olen nyt itsekkin osatnut figuni jo melkein vuoden ajan.
Lähetetty: Ma 28.03.2005 13:09
Kirjoittaja Zelekendel
http://www.caliverbooks.com on yksinkertaisesti halvin paikka ostaa GW-miniatyyrejä meille suomalaisille.
Caliver tarjoaa 20% alennuksen UK-hinnoista(jotka ovat usein paljonkin edullisempia kuin eurohinnat esim. 15£ vs. 25€) ostettaessa 125€:n edestä, ja postittaa kaikki figutilaukset ilmaiseksi.
Maksaminen kai pitäisi hoitua rahasiirrolla, jos asiasta neuvottelee. Nykyään kun ulkomaanmaksut ovat verkkopankkipalveluiden kautta tehtynä hyvinkin edullisia. Itse olen käyttänyt perinteisesti luottokorttia.
Lähetetty: Ma 28.03.2005 13:18
Kirjoittaja Murhe
Oikeastaan voidaan todeta:
-Hinnat ovat käytännössä samat kaikkialla.
-Joissain erityistapauksissa voi saada alennuksia tietyistä liikkeistä.
-Varsinainen hintaero syntyy mahdollisista postikuluista.
-Vaihtoehtoisten valmistajien vaihtoehtofiguurit olisivat edullisempia, mutta eivät aivan yhtä helposti saatavissa yleensä. Tosin näidenkin tarjonta on parantunut ja tulee varmasti parantumaan.
Tietysti muutaman hassun euron hintaerossa alkaa painamaan jo muut syyt valita tiettyjä liikkeitä. Itse olen tyytyväinen Fantasiapelien asiakas ja Puolenkuunpeleillä on taas hieman edullisempi postimyynti, jos valitsee muun maksutavan kuin postiennakko.
Peliarkku olisi muuten houkutteleva, mutta en itse pidä heidän rekisteröitymispolitiikastaan. Nykypäivänä itsensä saa rekisteröidä ties minkä kissanristiäisen takia ja ainakaan minua ei huvita jakaa henkilökohtaisia tietojani (esimerkiksi syntymäaikaani) ympäriinsä. Voi kuulostaa pikkumaiselta, mutta oletteko laskeneet miten monessa paikassa on teidän tietojanne loppujen lopuksi? Ja miten paljon niistä oikein tarvitaan. Kenties he tarvitsisivat sen, jos aikoisin tilata k-18 leimalla lyötyä, mutta en näe mitään syytä antaa sellaista ostaessani jotain ilman k-18 leimaa.
Lähetetty: Ma 28.03.2005 14:05
Kirjoittaja Murmelimies
Espoon pelimestasta saa perusmassa bokseja 25 eurolla, normaalistihan ne maksavat 27.50. Ei siinä nyt mitään omaisuuksia säästä, mutta säästääpähän jotakin.
Lähetetty: Ma 28.03.2005 14:18
Kirjoittaja Höpsönassukka
Miten on tämän Black Tree Designin kanssa ,että kuinka kauan menee tilauksien saapumiseen? Jos joskus saan tarpeeksi säästöä ja isältä luottokorttia niin sitten kyllä tilaan koska on siellä aikas paljon halvempaa.
Edit/ Ja monet figutkin yhtä hienoja kuin GW:n.
Lähetetty: Ma 28.03.2005 16:39
Kirjoittaja Illidan
*Kröhöm* Mustasta Sudesta 30% alennus GW:n peleihin, *Köhköh*. Ikävä kyllä nämä valikoimat ovat vain todella pienet, taitavat kaikenlisäksi rajoittua vain metallisiin fikuihin.
Peliarkusta ostan kaiken, mitä saan, koska postikulut ovat olemattomat ja alennusta kun vielä tulee, niin miksi vaivautua Fantsuun asti?
Lähetetty: Ma 28.03.2005 16:42
Kirjoittaja Zelekendel
Samat hinnat kaikkialla pätee varmaankin hyvin pitkälti Suomen liikkeisiin. Ja kannattaahan kotimaisia kauppoja tukea.
Köyhänä ja pihinä menen nyt kuitenkin tilaamaan Caliverista Wave Serpentini 23€:lla (okei, pitää samalla tilata muutakin, mutta ei sentään mitään 400€:n massaostosta tarvitse....)
Lähetetty: Ma 28.03.2005 21:01
Kirjoittaja rampale
Itse olen keskittänyt ostokseni parin kaverini kanssa Fantasiapeleihin. Sieltä kun saa ne 5%, 10%, ja 15% alennukset, jos 100, 200 tai 400 euroa menee rikki.
Lähetetty: Ma 28.03.2005 21:08
Kirjoittaja Qazza
jeps samalla linjalla rampaleen kanssa.. fantsusta ostan kaikki 200€+ ostokset... ja sitten jos muita tarvitsee niin tilaa GW:ltä puolenkuunpelien kautta.
Lähetetty: Ma 28.03.2005 21:55
Kirjoittaja Ve11u
Veljekset Keskinenhän todellakin myi figuja GW:n hintoja halvemmalla. Heidän kohdalleen on vaan sattunut valitettavia toimitusongelmia, hmm, mistöhän johtuu?
Lähetetty: Ma 28.03.2005 22:29
Kirjoittaja hc_andersen
Olen henk.koht. luopunut uusien figujen ostamisesta melko lailla kokonaan. Ottamatta huomioon jo omistamaani yletöntä miniatyyrien paljoutta, jo pelkästään GW:n hintapolitiikka antaa syytä syrjiä uusia hyllynkoristimia.
Huonompi puoli on se, että jälleemmyyjä kärsii - tai siis kärsisi tällaisen muotoutuessa massaliikkeeksi - mutta koska pidän ylettömästi itse harrastuksesta, mutten ole valmis enää maksamaan näitä hintoja, kulutan hieman ylimääräistä aikaa ja vaivaa poistamalla maalit muiden hylkäämistä, tarvitsemistani figuista.
Lähetetty: Ti 29.03.2005 09:23
Kirjoittaja spjarv
rupu-ukko kirjoitti:Miten on tämän Black Tree Designin kanssa ,että kuinka kauan menee tilauksien saapumiseen?
Oma tilaukseni saapui muistaakseni 8-9 päivässä (2 pakettia, peräkkäisinä päivinä) eli mukavan ripeätä toimintaa. Iso tilaus tuli myös ilman postikuluja.
Lähetetty: Ti 29.03.2005 13:45
Kirjoittaja Höpsönassukka
Whoa. Tuolta pitää kyllä tilata. Monet figut olivat (imo) myös hienompia kuin GW:n
Lähetetty: Ke 30.03.2005 14:02
Kirjoittaja Silveri
Kokeileppa
http://www.gamers-quest.co.uk. Kohtalaisen hyvä valikoima ja reilu kauppias. Niille on tulossa toivottavasti myös reaperia tässä lähiaikoina. Eivät valitettavasti tarjoa GW:tä, mutta kaikkea muuta senkin edestä.