Sivu 1/1
Demolisher vai ei.
Lähetetty: Ti 29.03.2005 19:59
Kirjoittaja Tabasco Von Ryydigen
Kannattaako otta leman russ demolisher vai normaali leman russ? Demolisherillä on kuitenkin paremmat panssarit.
Lähetetty: Ti 29.03.2005 20:03
Kirjoittaja Samsson
Normaali, sanoisin... Kantama Demolla on vain 24" taviksen 72" verrattuna. Strenaa vain kaksi lisää ja AP tippuu vain yhdellä. Jos pelaat paljon Terminaattoreita vastaan, niin silloin voisit ehkä ottaa Demo AP 2:sen takia, muttei muuten.
Lähetetty: Ti 29.03.2005 20:11
Kirjoittaja Tabasco Von Ryydigen
Kiitos vastauksesta. Tuli näin mieleen että kun katselee noita armoija listoja niin heavy weapon -yksiköt laitetaan infantry ryhmiin. Miksi?
Lähetetty: Ti 29.03.2005 20:12
Kirjoittaja tneva82
Tai kaaos pelaajaa joka tykkää ottaa daemonic stature jätkiä ilman daemonic runea. Insta kill demoniprinssi
Eikä se kantama enää NIIN paha ongelma ole kun voi liikkua ja siten saada heti ekalla vuorolla kantaman. Ok kieltämättä scatteroituu enemmän mutta ei se nyt ihan mahdotonta osua liikkuessaankaan.
Lähetetty: Ti 29.03.2005 20:48
Kirjoittaja Stenvall
Tabasco Von Ryydigen kirjoitti:Kiitos vastauksesta. Tuli näin mieleen että kun katselee noita armoija listoja niin heavy weapon -yksiköt laitetaan infantry ryhmiin. Miksi?
Sen takia, että niissä on tarpeeksi lihakilpeä (8-9 muuten lähes turhaa äijää), ettei heavy-aseen toiminta lopu niin nopeasti. Jos niitä käytetään omissa yksiköissään (vain kolme lihakilpimiestä), imevät ne tulta kuin sienet, ja kokevat nopean ja tuskallisen kuoleman. Eikä infantry squadeilla tekisi ilman heavy-aseita sitä vähääkään, mitä niillä tekee niiden kanssa. Edellisessä editionissahan heavy weapon-squadit olivat hyvinkin käyttökelpoisia screenauksen ansiosta.
Lähetetty: Ke 30.03.2005 09:59
Kirjoittaja Master Calgar
Samaa mieltä tneva82 kanssa. Kantama ei ole monessakaan scenussa ihan NIIN suuri ongelma. Ainakin ahdistaa vihollista laittamaan jengiään kauemmas omista IG yksiköistäsi, jos kentällä heiluu S10 AP2 lättyä huiskiva lyhyemmän kantaman mörssäri, joka potentiaalisesti on hyvinkin suuri uhka kalliille yksiköille (termikset, landraider yms...)
Ja onhan tuo lyhyt, mutta paksun näköinen mörssäri aika tyylikäs

Lähetetty: Ke 30.03.2005 11:26
Kirjoittaja beari
Saahan tuohon vehkeeseen Plasma Cannon sivusponssit (36" str7 AP2) + muuta pienempää tykkiä, jolla on ihan oikeasti mukava harventaa jengiä mikäli str10 lätyn kantamaa ei vielä ole.
Lähetetty: Ke 30.03.2005 12:06
Kirjoittaja Master Calgar
Eikä tainnut olla ihan älyttömän kallista ne plasmacanuunasponsonit? Eikös se saa ihan peruslascanuunan hullmounttiinkin? Eli muuten ihan samat lisähärpäkkeet tavallisen lemanin kanssa plasmoja lukuunottamatta?
Lähetetty: Ke 30.03.2005 12:13
Kirjoittaja Tanan
Sanoisin, että demolisher. Pelistä ei löydy yksikköä, joka kestää sen tulitusta. Paras paikka demolishereille on jonkin suojan takana, jossa sen pelkkä läsnäolo vaikuttaa vastustajan suunnitelmiin. Kukaan ei halua lähestyä metsää 30" päähän, jos sen takana kykkii stunnaamaton demolisher. Deep strike on itsemurhaa, niin kauan kuin tämä hirmu on toimintakykyinen.
Demolisher on lisäksi yllättävän nopea 12" liikkeellä ja lähes tuhoutumaton smoke launchereiden käyttö kierroksellä. Myöskään tank shokin vaikutusta ei kannata aliarvioida. Demolisher sopii myös mainiosti gaunttilauman tai jonkun muun nopean yksikön pysäyttämiseen. Oletusarvoja laskemalla, 12" liikkunut demolisheri vaatii 216 rending S3 lyöntiä, jotta yksi osuma läpäisisi (penetraiting hit) demolisherin etupanssarin.
Lähetetty: Ke 30.03.2005 12:20
Kirjoittaja Master Calgar
Ja tämän jälkeen, kun rendingit ovat epäonnistuneet, pakitetaan 6tuumaa ja heitetään sumpussa olevan yksikön päälle lättyä = pahaa jälkeä (ellei tietysti tyypillisesti scatteroi)
Demolisher tuntuisi ennemminkin rynnäkkötankilta (no ei nyt ihan täysin...). Perus leman sitten taas pitkän kantamansa vuoksi yleensä aika liikkumaton. Lisää mielenkiintoa peliin, kun lähdet pelottelemaan vihollista demolisherilla ja supporttaat sitä jollakin yksiköllä esim uhrattavalla jalkaväellä. Tietysti lancet nyt ovat murhaa lemanille kuin lemanille, mutta itse kyllä tykkään tuosta demolisherista juuri sen vuoksi, että sillä viitsi joo ajellakkin, eikä vain pysyä staattisena pöydän pisimmässä reunassa. Hyvä "yleistankki".
Lähetetty: Ke 30.03.2005 13:16
Kirjoittaja figunarkki
Itellä on 2 demolisheria ja 3. aattelin hankkia. Hemmetin tehokas ja kestävä vekotin. Ja kun niitä on 2 niin vastustaja ei oikein tiedä kumpi magneetti vetää lujempaa.
Lähetetty: Ke 30.03.2005 14:12
Kirjoittaja SirKaarlo
2 Demoa ja bassu niin jopa riittää ihmettelemistä vihollisen jalkaväellä, tuumin ma.
Lähetetty: Ke 30.03.2005 15:19
Kirjoittaja Master Calgar
Totta. Ei paljon lantikat auta, kun alkaa penetratea ropisemaan ordnancesta. Ja sisällä olevia kallitta terminaattoreita (tai mitä nyt sinne kukin purkittaa...) naurattaa vielä vähemmän. Varsinkin, jos bassun saa sopivasti kaaaaauas päätaisteluista piiloon. Itse aikoinaan piti oikein terminaattoriryhmä uhrata strikettämällä se piilottelevan bassun taakse, jotta uhka väistyisi (termiitit kuolivat seuraavalla vuorolla ampumiseen, mutta takasivat sentään voiton... muu army vihollisella kun oli lähistelevämpiä ironwarrioreita)
Lähetetty: Ma 04.04.2005 16:47
Kirjoittaja Tybraal
Basiliksi metsän taa ja Demolisher sen suojaan. Kukaan ei tahto olla 36" päässä basiliskista, kukaan ei tahdo olla 24" päässä Demolisheristä.

Lähetetty: Ti 05.04.2005 08:55
Kirjoittaja Master Calgar
Tybraal: Hyvä huomio. Tuostahan jo voisi jonkunmoisen moton ottaa...

Lähetetty: Ti 05.04.2005 11:37
Kirjoittaja shiwan8
Ja sitten joku väittää että IG on huono... Joopajoo... Henkilökohtaisesti pidän demoa älyvapaana kehitelmänä. Yleensäkin iso lätty joka instakillaa mitaan t4 tai sitä isompaa ap2:sella on ääliömäinen keksintö. Kuitenkin vain 1 monista ääliömäisyyksistä joten en suoranaisesti jaksa alkaa valittamaan aiheesta.
Lähetetty: Ti 05.04.2005 11:46
Kirjoittaja Stenvall
shiwan8 kirjoitti:Ja sitten joku väittää että IG on huono... Joopajoo...
Sanoo kaaospelaaja (?). Hauskan väitteen keksit kyllä.
shiwan8 kirjoitti:Henkilökohtaisesti pidän demoa älyvapaana kehitelmänä. Yleensäkin iso lätty joka instakillaa mitaan t4 tai sitä isompaa on ääliömäinen keksintö. Kuitenkin vain 1 monista joten en suoranaisesti jaksa alkaa valittamaan aiheesta.
Niin, ja saa tapettua käytännössä muutaman sotilaan per peli. Joukot saa aseteltua niin, ettei lätyn alle jää kuin muutama kerrallaan. Usein ei osu niitäkään harvaa.
Lähetetty: Ti 05.04.2005 12:07
Kirjoittaja Teräratas
Heh, demolisherhän onkin kauhia, kun suunnilleen samoilla pisteillä esim. iron warriorit saavat tankin, joka ampuu demolisher cannonilla, regeneroi telansa ja tykkinsä 4+ heitolla ja on immuuni stunned/shaken tuloksille...
Jos IG:ni saisi noita, tuskinpa se demolishereillä ajelisi :)
Mutta ihan kiva tankki tuo on, kyllä minusta yksi kannattaa IG armeijaan mahduttaa. Omassa peruskokoonpanossa on vähän kaikkea, eli yksi demo, yksi bassy ja yksi perus russ. Tukevat kivasti toisiaan, vaikka demolisher räjähtääkin melkein aina kierroksella yksi ensimmäiseen glanceen.
Lähetetty: Ti 05.04.2005 13:44
Kirjoittaja shiwan8
Stenvall kirjoitti:shiwan8 kirjoitti:Ja sitten joku väittää että IG on huono... Joopajoo...
Sanoo kaaospelaaja (?). Hauskan väitteen keksit kyllä.
shiwan8 kirjoitti:Henkilökohtaisesti pidän demoa älyvapaana kehitelmänä. Yleensäkin iso lätty joka instakillaa mitaan t4 tai sitä isompaa on ääliömäinen keksintö. Kuitenkin vain 1 monista joten en suoranaisesti jaksa alkaa valittamaan aiheesta.
Niin, ja saa tapettua käytännössä muutaman sotilaan per peli. Joukot saa aseteltua niin, ettei lätyn alle jää kuin muutama kerrallaan. Usein ei osu niitäkään harvaa.
Niin, ajattelin lähinnä sitä että kaikki vähänkään kestävämpikin pamahtaa melkein automaattisesti taivaan tuuliin jos tuo ampuu. Ainoastaan nidit ja greater daemonit saa olla kohtuu rauhassa vaikka tuollainen on kentällä. Eikä se yksi mutta ne kolme...
Lähetetty: Ti 05.04.2005 14:12
Kirjoittaja Abu
shiwan8 kirjoitti:Niin, ajattelin lähinnä sitä että kaikki vähänkään kestävämpikin pamahtaa melkein automaattisesti taivaan tuuliin jos tuo ampuu. Ainoastaan nidit ja greater daemonit saa olla kohtuu rauhassa vaikka tuollainen on kentällä. Eikä se yksi mutta ne kolme...
Hah. Itse lähinnä hurraisin innosta, jos vastustaja marssittaisi kolme tuollaista kentälle. Ne maksavat niin että pahaa tekee, ja tappavat ehkä muutamia mariineja vuorossa (päästyään ensin 24" päähän). Yksikin glanceri estää niitä ampumasta seuraavalla vuorolla (poislukien immon mahdollisuus).
-A