Sivu 1/1

Death Guard armeijani muutama Figuuri. ( Inc. kaljamaha ;) )

Lähetetty: Ma 04.04.2005 00:08
Kirjoittaja VD
Jeps. Eli tosiaan tässä olis pari figua tämänhetkisestä Death Guard projektistani.

Aloitetaan sillä Demoni Prinssillä, eli pohjana on Belakor, jota vähän modifoitu. Maalattu ihan pelifigu periaatteella, mutta lopputulos on mielestäni ihan jees.

http://photobucket.com/albums/v480/Vaul ... C01417.jpg

Sitten Death Guard mariini porukka kahdella plasmalla ja Aspiriinilla. Kovasti konvertoitu squadi kyseessä, mutta kyllä niistä nurglen tunnistaa. Pelifiguja nämäkin. Beissit täysin tekemättä, varmaan samanlaiset teen kuin Bearereille.

http://photobucket.com/albums/v480/Vaul ... C01419.jpg

Sitten ne kuuluisat tummat Plaguebearerit. Eli tässä yksi squadi armeijastani. Maalattu myöskin pelipöytä tasolle.

http://photobucket.com/albums/v480/Vaul ... C01420.jpg

Noin. Kuvista kiitän Janne Forsselia, vaikkakin mariineiden kuvasta saattaa olla vaikea ottaa selkoa, mutta koittakaa pärjätä.

Laitan huomenna vielä pari turnauskuvaa PHC:n tänään järkkäämästä turnauksesta.

Kommenttia vapaasti, kaikesta. Kiitän.

Lähetetty: Ma 04.04.2005 09:39
Kirjoittaja Jarran
Belakor näytti vähän suttuiselta, ja basea ei ollut tehty.
Belakorin pömppömaha oli hyvä idea mutta olisit voinut pistää mahaan jotain mikä tekee siitä epätasaisen esim. suolet roikkuvat jostain kohdasta pihalla.

Marinet ovat ihan pelitasoisia figuja, jos vain basetat ja maalaat loppuun(ainakin näyttää siltä että joittenkin marineiden osia on maalaamatta(?)).

Blaguebearerit ovat mielestäni hienoin homma koko projektissa. ja niille olet jaksanut myös tehdä nurglemaiset baset. :P

Lähetetty: To 07.04.2005 10:44
Kirjoittaja hullukoira
Tämä nyt on täysin henkilökohtainen mielipide, mutta minusta olet käyttänyt väärää vihreää sävyä läpi koko armeijan. Tartteisit jotakin harmaanruskehtavanvihreää. näin armeija olisi realistisemman näköinen. nyt esim mariinit näyttää siltä kuin niillä olisi tokmannilta ostetut sadetakit yllään... ;)

luonnollisempaa vihreää saa esim kun sekoittaa pohjavihreään scorched brownia ja pistelee sitten highlighttiin sekaan myös space wolves greytä.

Lähetetty: To 07.04.2005 14:45
Kirjoittaja VD
hullukoira kirjoitti:Tämä nyt on täysin henkilökohtainen mielipide, mutta minusta olet käyttänyt väärää vihreää sävyä läpi koko armeijan. Tartteisit jotakin harmaanruskehtavanvihreää. näin armeija olisi realistisemman näköinen. nyt esim mariinit näyttää siltä kuin niillä olisi tokmannilta ostetut sadetakit yllään... ;)

luonnollisempaa vihreää saa esim kun sekoittaa pohjavihreään scorched brownia ja pistelee sitten highlighttiin sekaan myös space wolves greytä.
Juuh, asia on tiedostettu jo ennen maalausta. Mutta en vain itse tykännyt noista muista sävyistä, taikka tavanomaisista. Etsinkin juuri tuollaista hiukan erillaista väritystä, vaikka nurglea ollaankin.
Ja tuo sadetakkivertaus oli kyllä aika osuva :D Mutta tosiaan jotenkin kaipasin juuri tuollaista tummaa sävyä, ja uskon nyt saavuttaneeni jotenkin toimivan sellaisen.

Lähetetty: To 07.04.2005 17:51
Kirjoittaja Goblinisti
Miksi näillä on neliskulmaiset baset? Vai ovatko FaBan peruja?

Hienoja figuja, erityisesti Be´lakor. Sen alusta vain tuntuu kauhean autiolta.

Olet mielestäni kuitenkin hukannut Nurglesta jotain matkan varrelle. Liian vaalea vihreä luo levottoman karnivaali-tunnelman.

Lähetetty: To 07.04.2005 22:32
Kirjoittaja VD
Goblinisti kirjoitti:
Miksi näillä on neliskulmaiset baset? Vai ovatko FaBan peruja?

Hienoja figuja, erityisesti Be´lakor. Sen alusta vain tuntuu kauhean autiolta.

Olet mielestäni kuitenkin hukannut Nurglesta jotain matkan varrelle. Liian vaalea vihreä luo levottoman karnivaali-tunnelman.
Juu fabassa pelaan Nurglen demonilegioonaa, siksi neliö baset.
Ja halusinkin juuri kokeilla jotain uutta teemaa. Ja ihastuin tu ohon vähän vaaleampaan ja osittain tummaan tyyliin