Sivu 1/2

Miten puhdistaa "on foot"-maagit pusikoista?

Lähetetty: Ma 04.04.2005 21:45
Kirjoittaja Valhalla
Eli ongelmana on heavy-magic armeijoiden maagit, jotka onnistuvat aina piilottelemään metsiköissä, ja näin säästävät vastapelaajalle yli 700vp aivan ilmaiseksi. Onko mitään keinoa, millä nuo ärsyttävät taikojat saisi ajettua pusikoistaan ulos. Pelaan slaaneshin kaaoksella ja olen yrittänyt furyilla, mutta maagit vain juoksevat syvemmälle metsään pakoon ja furyt eivät voi chargata. Ainut millä olen saanut maageja pois metsistä on lordin dragonin terror, joka on kuitenkin epävarma. Onko parempia keinoja olemassa?

Lähetetty: Ma 04.04.2005 22:08
Kirjoittaja Lassek
Siinä ei muu auta kuin tunkea sekaan tukeva yksikkö kirmaajia ja/tai joku scouttisankari, tai hönkäistä loharilla tulta munille. Ei-LOS-loitsut toimivat myös, mutta velhopatterilla on tietenkin "vähän" magiapuolustusta...

- 1200 pisteen seer councilia Tomb Kingeillä jahdannut (toivotonta...)

Lähetetty: Ma 04.04.2005 22:20
Kirjoittaja Murhe
Petokarjaa (beast herdiä) pusikkoon, niin johan karkaa maagit ja muut scoutit, sillä rankit tappelussa takaa voiton alta aiakyksikön.

Lähetetty: Ti 05.04.2005 02:25
Kirjoittaja Amazing Slug
Sankari on se mies, joka keksii miten ogret saavat maagit pensaikosta kuoliaaksi.

DoW cannoneita? Skirmaajia?

Lähetetty: Ti 05.04.2005 08:18
Kirjoittaja Valhalla
Murhe kirjoitti:Petokarjaa (beast herdiä) pusikkoon, niin johan karkaa maagit ja muut scoutit, sillä rankit tappelussa takaa voiton alta aiakyksikön.
Mites tämä sitten kannattaisi hoitaa? Näkevätkö ne sitten metsässä pidemmälle kuin muut?

Pedot ovat siitä kehnoja, etteivät tarvi kuin yhden maagisen missilen, niin kirmaavat pakoon pää kolmantena jalkana.

Lähetetty: Ti 05.04.2005 08:39
Kirjoittaja Ropetus
Valhalla kirjoitti:
Murhe kirjoitti:Petokarjaa (beast herdiä) pusikkoon, niin johan karkaa maagit ja muut scoutit, sillä rankit tappelussa takaa voiton alta aiakyksikön.
Mites tämä sitten kannattaisi hoitaa? Näkevätkö ne sitten metsässä pidemmälle kuin muut?

Pedot ovat siitä kehnoja, etteivät tarvi kuin yhden maagisen missilen, niin kirmaavat pakoon pää kolmantena jalkana.
Eivät näe pitemmäll, mutta ympäröit metsän parilla herdillä siten, etteivät ne pääse pois näkyvistä eivätkä karkuun metsästä. Sitten vain käytetään ne kääröt etteivät velhot paista herdejä ja eikun rynnäkkö sisään.

Slaanesh-magia olisi myös täydellistä näiden hoiteluun. Ainakin loitsun 2, 3 ja 5 tekisivät terää ja kutosella voi estää niitä pakenemasta rynnäkön alta.

Lähetetty: Ti 05.04.2005 10:35
Kirjoittaja MinerMe
Amazing Slug kirjoitti:Sankari on se mies, joka keksii miten ogret saavat maagit pensaikosta kuoliaaksi.

DoW cannoneita? Skirmaajia?
trapperit saattaisivat edes hiukan auttaa.
2yksikköä em.+huntteri?
miten toimis...en tiedä, kun en ole kokeillut.

-aNt-

Lähetetty: Ti 05.04.2005 12:20
Kirjoittaja Amazing Slug
Trappereita... uuh. Luulisin että trappereille käy aika huonosti, paitsi jos maagit ovat sukeltaneet metsään, joka on täysin muusta armeijasta eristäytynyt. Tai no, jos kävelytän trappereita aivan ogrejen takana/sivulla, ja vuorolla viisi saan ne heivattua metsään maagien ympärille, niin sitten maagit ehkä ovat closiksessa pari vikaa vuoroa. Ikävää, että maagit eivät välttämättä edes häviä gnoblareille niitä taistelukierroksia. Lisäksi koko muun armeijan täytyy suoriutua aika tehokkaasti, jotta ogret saisivat gnoblat hilattua metsän viereen vuorolla neljä.

Kai se on pakko ottaa se dark emissary sitten.

Alkuperäiseen kysymykseen: Sinulla tulee olemaan ongelmia, jos pelaat mortal listalla. Jos vaihtaisit pomosi pukkiin, saisit ambushata, mikä olisi erinomainen temppu. Mutoin joudut tyytymään dow cannoneihin ja ehkä dork emissaryyn. Tai sitten saarrat metsän furyilla ja kävelet sisään.

Lisäksi voisitte vähentää kentällä pelattavan maaston määrää, sillä FB:tä ei ole tarkoitettu pelattavan paljolla difficult terrainilla. Ainakaan sellaisella, joka on sattumalta sopivan turvallisesti vihollisen depozonen päädyssä.

Lähetetty: Ti 05.04.2005 12:39
Kirjoittaja Valhalla
Mikäs tuon dark emissarin juju on maagien tappajana? En omista albionin kirjaa. Saako kyseisen opuksen muuten netistä laillisesti?

Lähetetty: Ti 05.04.2005 13:12
Kirjoittaja jullevi
Valhalla kirjoitti:Mikäs tuon dark emissarin juju on maagien tappajana? En omista albionin kirjaa. Saako kyseisen opuksen muuten netistä laillisesti?
Dark Emissaryllä on taika, joka tekee D6 S3 hittiä kaikille vihollisyksiköille, omille 4+:lla. Saattoi sillä olla jotain muutakin, mutta tuon nyt pitäisi irtomaageja kiinnostaa. Albion-lehtistä ei saa enää netistä laillisesti.

Lähetetty: Ti 05.04.2005 13:50
Kirjoittaja spjarv
Chaos spawn ei vaadi line of sightia chargatakseen, muistaakseni. Varsinkin slaanesh-malli on vielä vikkelä kintuistaakin. Ogret voivat kävelyttää omat hc-maaginsa metsään 2" päähän vihollismaageista ja antaa palaa masumagiaa ja vastustajan maagien pitää paeta säilyttäen 1" hajurako ogreen, yleensä metsä käy ahtaaksi. Ei nyt kaikkein tehokkain keino, vaan onpahan jotain mitä voit tehdä. Tämä on yksi syy miksi itse otan lähes aina pari maagia, loppupelin maaginjahtaus toimii jos omat maagisi ovat rank'n'filessä ja vastustajan velhot yksinään, jokainen läpimennyt life spell tappaa velhon.

Lähetetty: Ke 06.04.2005 09:37
Kirjoittaja Valhalla
Kärsiikö spawni muuten difficult terrainista?

Lähetetty: Ke 06.04.2005 15:24
Kirjoittaja Amazing Slug
spjarv kirjoitti:Ogret voivat kävelyttää omat hc-maaginsa metsään 2" päähän vihollismaageista ja antaa palaa masumagiaa ja vastustajan maagien pitää paeta säilyttäen 1" hajurako ogreen, yleensä metsä käy ahtaaksi. Ei nyt kaikkein tehokkain keino, vaan onpahan jotain mitä voit tehdä.
Hmph. Buthcer ei voi marssia metsässä ja liikkuu puolta vauhtia. Lisäksi jos olen saanut butcherin metsään, voin ihan hyvin olla saanut vaikka leadbelcheritkin. Molemmat ovat suorastaan surkeita vaihtoehtoja maagin metsästykseen. Maagin tarvitsee väistää vain pari kertaa, ja sitten peli onkin jo ohi.

Lähetetty: Ke 06.04.2005 19:32
Kirjoittaja Pörrö
Valhalla kirjoitti:Kärsiikö spawni muuten difficult terrainista?
Missään ei sanota etteikö kärsisi joten se kärsii.

Lähetetty: Ke 06.04.2005 19:42
Kirjoittaja Valhalla
Toisaalta, sen sanotaan vain liikkuvan noppien osoittaman määrän tuumia pelaajan määräämään suuntaan.

Lähetetty: Ke 06.04.2005 21:50
Kirjoittaja Murhe
Valhalla kirjoitti:Toisaalta, sen sanotaan vain liikkuvan noppien osoittaman määrän tuumia pelaajan määräämään suuntaan.
Kyseessä on monsteri ja monsterit hidastuvat metsässä. Sillä ei ole merkitystä liikutaanko nopilla vai jonkun tietyn arvon verran. Vaikeassa maastossa spawni liikkuu puolet noppien osoittamasta määrästä ja hyvin vaikeassa määrästä neljäsosan.


Ja tosiaan beast herdillä ympäröidään maagi metsään, jolloin se ei pääse pakenemaan. Magic missile on tietysti ikävä, mutta se täytyy vain dispelloida, jotta maagi saadaan hengiltä.

Lähetetty: To 07.04.2005 09:32
Kirjoittaja Peace
Itse suosittelisin beastherdejä ja muutamaa spawnia - molemmille on käyttöä kaikkia vastustajia vastaan ja seer council armeijoita vastaan ne ovat käytettävissä itse councilin metsästykseen. Herdit pyrkivät saartamaan maagit metsäänsä ja sitten viedään spawni tai pari sisään... (jos ei muuten niin mielikuva tilanteesta on mieltäylentävä - kyllä sen kuitenkin käytännössäkin pitäisi toimia)

Lisäksi toki slaaneshin lore on varmaan paras mahdollinen tilanteeseen. Ainakin spelli joka aiheuttaa pakkoliikkumisen ja spelli joka aiheuttaa frenzyn ovat helposti hyödynnettävissä. (frenzyspelli taisi vielä bonuksena tehdä vähän vahinkoakin)

Lähetetty: La 09.04.2005 20:25
Kirjoittaja Nikodent
Tiamat kirjoitti:Eikös Centigorit ja warhoundit voisivat olla hyviä metsästämään moisia kiusankappaleita, nopeasti vaan maagia kohti. Etummaiset varsinkin ovat näppäriä noissa metsissä.
Ongelmana on se että metsässä näkee sen 2". Jalkamaagi voi aika helposti pyöriä vähän isommassa metsässä ja pysytellä edellä mainituilta poissa näkyvistä.

Lähetetty: La 09.04.2005 21:41
Kirjoittaja figunarkki
Unohtakaa se miten maagit saa pusikoista. Ryhtykää kaikki pelaamaan Khornea. Dispelnoppia on enemmän kun pelaajalla aivosoluja. Ja sitäpaitsi jos kaikki pelaavat Khornella niin heavymaageja ei tarvitse puhdistella koska Khornella ei sellaisia ole ;)

Lähetetty: La 09.04.2005 21:51
Kirjoittaja PhoenixKing
Tähän väliin kysymys: voiko metässä chargata vaan 2" kun siellä niin vähän näkyykin? Vai ovatko mukavat ystäväni kieroilleet ja keksineet oman säännön?