Sivu 1/1

Kasa kysymyksiä.

Lähetetty: To 07.04.2005 14:58
Kirjoittaja Kaapelikala
Tässä nousi kasa kysymyksiä mieleeni viime pelissä.

1. Juokseeko Hellcannon Rampagessa koko matkan?

2. Jos yksikön lippu ryöstetään ja sitten se ryöstetään takaisin, saako siitä sen lippu-bonuksen takaisin?

3. Jos yksikkö ryöstää lipun ja sillä ei itse ole lippumiestä, niin saako se ottaa vihollisen lipun omaksi lipukseen?

4. Kuka lyö ensin? Yksikkö A tekee esim. Overrunin vihollisyksikköön B. Vihollisyksikkö C rynnäköi yksikköä A vastaan. Kuka lyö ensin? A, B vai C?

5. Kaksi sama I ukkoa lyö. Lyövätkö ne samaan aikaan vai miten? Loogisesti ajatellen ne löisivät, mutta tämä on GW-peli :wink: .

6. Jos yksikkö A rynnii yksikkö B:n kylkeen. Voiko yksikkö B kääntyä etupuoli kohti yksikkö A:ta? Jos voi, milloin?

7. Pystyykö Stonarilla (Hellcannon tms.) ampua maaston yli, jos se tietää eli näkee, että siinä suunnassa on vihollisisa, että osuu maaston takana olevaan yksikköön?

Tässä alkuun.

Jos joku voisi valaista näitä asioita minulle, niin olisin todella kiitollinen.

-Kalle

Lähetetty: To 07.04.2005 15:06
Kirjoittaja jullevi
1. Kyllä, jos mahdollista.
2. Ei (?)
3. Ei.
4. Yksiköt lyövät siinä järjestyksessä missä chargesivat, kts. Rules commentary, kohta 8
EDIT: Eli tapauksessasi lyöntijärjestys on seuraava: A lyö B:tä, C lyö A:ta, B lyö A:ta.
5. Edellisen taistelun voittanut lyö ensin, muuten heitetään d6.
6. Ei voi, paitsi jos yksikkö on US1 single modeli ja not engaged in close combat.
7. Kyllä.

Lähetetty: To 07.04.2005 15:08
Kirjoittaja Pörrö
1.en tiedä
2.Ei
3.Ei.
4.en tiedä.
5.Viime combat roundin voittanut. Jos tuli tasapeli heitetään nopalla.
6.Ei.
7.Stonarin täytyy nähdä joku vihollisyksikkö siinä suunnassa johon se ampuu.

Lähetetty: To 07.04.2005 15:19
Kirjoittaja Kaapelikala
Kiitos paljon! Muuten, onko se kovin suuri rikos, jos lipunkantaja ei ole keskellä? Eli näin: Rivimies, Soittaja, Herkkusieni, Lippumies, Rivimies.

Lähetetty: To 07.04.2005 15:19
Kirjoittaja puolisukeltaja
Lippumieshän voi olla missä vaan eturivissä, vaikka reunimmaisena, kunhan se on eturivissä.

Lähetetty: To 07.04.2005 15:21
Kirjoittaja Pörrö
puolisukeltaja kirjoitti:Lippumieshän voi olla missä vaan eturivissä, vaikka reunimmaisena, kunhan se on eturivissä.
Säännöissä sanotaan, että täytyy olla mahdollisimman keskellä.
Itsekin pidän Championia keskellä eikä kukaan ole valittanut.
jullevi kirjoitti:6. Ei voi, paitsi jos yksikkö on US1 single modeli ja not engaged in close combat.
Mitä hyötyä tästä oikein on? Ja miten US1 modelli johon on Chargattu ei olisi Close Combatissa ennekuin se käännetään?

Lähetetty: To 07.04.2005 15:32
Kirjoittaja Ropetus
Pörrö kirjoitti:
jullevi kirjoitti:6. Ei voi, paitsi jos yksikkö on US1 single modeli ja not engaged in close combat.
Mitä hyötyä tästä oikein on? Ja miten US1 modelli johon on Chargattu ei olisi Close Combatissa ennekuin se käännetään?
Siitä on se hyöty, että jos siihen tehdään esim. seuraavalla vuorolla uusi rynnäkkö, siitä voi saada flank/rear -bonuksen.