Sivu 1/1
Chaos vs IG
Lähetetty: Ma 11.04.2005 17:21
Kirjoittaja Drâyhèn
Eli miten pärjäisin Imperial guardeja vastaan chaoksella.
Lähetetty: Ma 11.04.2005 17:51
Kirjoittaja Dimensus
ota paljon heavy bolttereita, pari kolme lascannonia ja hirmu läjä daemonetteja.
Lähetetty: Ma 11.04.2005 19:37
Kirjoittaja figunarkki
Kuinka suuresta pelistä on kyse? IGetä vastaan jopa boltterit ovat kova sana. Jos pelaat Iron warrioireilla, hanki 4 lättyä. Ja tosiaan tankkeja varten pari kolme lascannonia. Myöt nopeasti liikkuvat lujasti lyövät lähis aseet ovat kovia korkkaamaan tankken takapeltejä. Itse asiassa joku chaoksen isohäiskä power fistillä/weaponilla ja jetpakilla on tankkien pahin vihollinen.
Lähetetty: Ti 12.04.2005 20:18
Kirjoittaja Drâyhèn
1500 p black legion. 1 chaos lord, 4 havoccia lasc ja missile launchereilla, 1 rhino, 4 trooppia khorne ,black legion, defiler ja 5 terminaattoria ja ahriman
Lähetetty: Ti 12.04.2005 21:37
Kirjoittaja shiwan8
Onko toi lord prinssi vai tavis?
Lähetetty: Ke 13.04.2005 17:25
Kirjoittaja Drâyhèn
imperial guard, 2 chimeraa, 1 demolisher, 1 basilisk, 3 cadian shock troop, 4 lascannonia ja komentaja. Muita en muista.
Lähetetty: To 14.04.2005 07:33
Kirjoittaja Diermes
1500 p black legion. 1 chaos lord, 4 havoccia lasc ja missile launchereilla, 1 rhino, 4 trooppia khorne ,black legion, defiler ja 5 terminaattoria ja ahriman
Ahriman lasketaan lord-choiseksi joten se ei voi olla samassa tuon toisen lordin kanssa kun lordihan on 0-1. Tai no eihän ahriman voi johtaa kuin vain tonnipoika-armeijaa ja käsitän sen koskevan juuri puhdasta legioonaa. Korjatkaa jos erehdyn.
Lähetetty: To 14.04.2005 09:44
Kirjoittaja Drâyhèn
kertokaa joku hyvä taktiikka! Mitä tuhoan ekana noista IG joukoista ja millä.
Lähetetty: To 14.04.2005 10:51
Kirjoittaja Drâyhèn
Käytän abaddonia terminator lordina 2 lighting clawilla (sen aikaa että saan oikean lordin)
Lähetetty: To 14.04.2005 10:58
Kirjoittaja Murmelimies
Gom kirjoitti:Käytän abaddonia terminator lordina 2 lighting clawilla, minusta 1500p armeijassa voi olla kaksi chaos lordia.
Se ei ole sääntöjen mukaan sallittua, mutta jos olette kaveripelissä asian sopineen...
Lähetetty: To 14.04.2005 11:01
Kirjoittaja OAV
Kaaoksen HQ- valinnat ovat Prinssi+Luutnantti tai Lordi+Luutnantti
Lähetetty: To 14.04.2005 11:02
Kirjoittaja Qazza
prinssi+greater demon. luutnantti + greater demon
Lähetetty: Ma 18.04.2005 17:42
Kirjoittaja Diermes
minusta 1500p armeijassa voi olla kaksi chaos lordia.
1500pts on vielä niin pieni peli että kaks lordia on liioitteluu. 4000-5000 alkaa jo tarviin kaks lordii vaikka sekin on periaatteessa turhaa. Kunnon asennetroopeilla liikkeelle.
Mutta itse kysymukseen ->
Eli IG:tä vastaa pelkät troopit on jo ihan rautaa. Tai jos vastassa tosi tankkipainotteinen lista niin 5 havoc- porukkaa. ja tämähän onnistuu iskemällä 2 jonkin jumalmerkin, joista kätevin on tietty slaanesh.
Lähetetty: Ke 20.04.2005 19:42
Kirjoittaja Drâyhèn
kiitos, mutta ei oo 5 havoc porukkaa ,vaan yks ja se on tankkipainotteinen. Eli kiitos tiedoista.Otanko havoceille tank hunterit?
Lähetetty: La 23.04.2005 14:37
Kirjoittaja Diermes
Kannattaa ottaa niin missile launcerin strena käytännössä nousee yhellä ja on aivan naurettavan halpa verrattuna siihe et ostaa lassin. Niin ja jos on lassi niin eihän siitä siinäkään haittaa ole.
Lähetetty: Ke 27.04.2005 15:36
Kirjoittaja Devourer_Of_Worlds
yritä ottaa ordance weaponeita , ja jotain AP aseita
joilla sais paljon tuhottua.
Chosenit , ja Greter Daemonit olis varmaan hyviä ja Vaikka Kaaos
predator
tai voit ottaa molemmat yhdessä jos valitset Defilerin jossa on
ordance weapon , ja CC weaponit , ja Auto cannonit , ja Hevi Flamut.
Demon price olisi hyvä , jonkun lorsin kanssa
kaksi lordia on liiottelua
Lähetetty: Ke 27.04.2005 15:52
Kirjoittaja Murmelimies
Devouder_Of_The_Worlds kirjoitti:Demon price olisi hyvä , jonkun lorsin kanssa
kaksi lordia on liiottelua
Siis kaksi lordia on liioottelua mutta lordi ja prinssi ei ole ?

Lähetetty: Ke 27.04.2005 16:51
Kirjoittaja Qazza
niin ja se 2 lordia on laitonta.
Lähetetty: Ke 27.04.2005 17:05
Kirjoittaja Oberon
Gom kirjoitti:kertokaa joku hyvä taktiikka! Mitä tuhoan ekana noista IG joukoista ja millä.
No ihan ekana tuhoat vaikka Basiliskilla(jos pelaat iron warrioreilla) tai sitten defilerillä tuon command platoonin(hq choice jossa se komentaja istuu). Jos kaartipelaaja on tehnyt komentoryhmänsä hyvin, et ikinä saa ampumalla sen armeijaa juoksemaan ulos kentältä. Toki tavallinenkin mariiniryhmä/tankki pystyy hoitelemaan tuon ryhmän mutta sehän vaatii leadership testiä joka kaartia vähäisemmillä armeijoilla voi jopa epäonnistua.
Toisena olisivat IMO Basiliski ja demolisheri, ihan vain siksi että nämä pelottavat mariineitasi ja tankkejasi ja charruja ihan yhtä lailla. Lascannonit ja tank hunters- missilet ovat hyviä.
Kolmanneksi kannattanee hoidella se perusmassa pois vaikka demoneilla/klosistelevillä mariineilla. Ja hyökkää niin, että vain osa kaartista näkee sinut, pienikin metsä voi olla avuksi.