Sivu 1/1

Daemonhunters+Mariinit+IG+Chaos(LATD) = Kaikki yhdes koos

Lähetetty: Ti 12.04.2005 11:43
Kirjoittaja Hellbender
Omituinen otsikko lisää mielenkiintoa;) No asiaan.

Olen ajattellut ajan mittaan (joskus lähitulevaisuudessa) tehdä omasta armeijastani jonkinnäköisen yhdistelmäarmeijan. Siis, että kerään noista otsikossa mainitsemistani armeijoista jokaista noin puolet 1500 pisteen peliä varten. Joitain tulee enemmän joitain vähemmän.

Mahdollisuudet ovat todella monipuoliset tarvittavaan figumäärään nähden. Seuraavanlaisia komboja selityksineen olen kaavaillut.

DH + Space Marines (750 DH/750 Marine)
DH + IG (750 DH/750 IG)
Chaos Undivided (750 Chaos Marines/ 450+650 Marines/DH 100-300)
LATD (750 Chaos Marines/450+650 IG/DH 100-300)

Syy tämänlaiseen kombottamiseen ei ole pelkästään taloudellinen vaan lähinnä laiskuus ja ajanpuute. En ole nopea maalaamaan, enkä omaa muutenkaan tarvittavaa aikaa ylettömään maalaamiseen. Ongelma kohtuullisen saumattomassa yhdistämisessä lienee sopivan fluffin ja tematiikaan ulkoasun suhteen. Seuraavaksi hieman fluffia yksiköistä.

DH- Lord Molestus Fulgurator. Varsin radikaali inkvisiittori. Ulkonäkö korruptoitunut joskus demonilta väkivaltaisesti anastetun demoniaseen johdosta. Omaa periaatteen "The End Justifies The Means". Molestus on todella suurien epäilyjen alaisena muiden inkvisitorien puolelta, jopa niin suurien, että jotkut pitävät häntä demonina. Tästä tuo DH:n pieni osuus chaos ja LATD armeijoissa. Molestuksen lisäksi DH:sta voisi käyttää esim Daemonhosteja johonkin?

Mariinit - Hellbenders. Näillä onkin sitten pitkä tarina, mutta lyhykäisyydessän tässä. Alunperin Blood Angelseista eronneita. Chaplain Kevlar oli sitä mieltä, että Black Ragen parantamiseen ei satsattu tarpeeksi. Hän keräsi omaan asiaansa uskovat ja lähti sitten omille teilleen.

Tutkimukseen käytettiin kaikki mahdolliset ja mahodottomat keinot. Lopulta löydettiin lääke, "seerumi", joka tuntui tehoavan. Lääkkeellä oli sivuvaikutuksena käyttäjien jonkinasteinen rauhoittuminen ja jopa hidastuminen (vrt. salamanders). Lyhyen ajan sisällä seerumi näyttin myös muita paljon pahempia sivuvaikutuksia, jotka johtuivat lähinnä aineen aiheuttamasta riippuvuudesta. Niistä ei chapterin ulkopuolelle ole herunut tietoja. Huhuja jonkinasteiseen demonisoitumiseen tai vastaavaan on ollut. Tässä vaiheessa chapteri eli varsin hektisiä aikoja. Heidän oli tehtävä palkkasoturin eli mersenaarin hommia pysyäkseen toimintakuntoisina ja pytyäkseen edelleen jatkamaan tutkimustyötä Black Ragen lopulliseen nujertamiseen (tässä vaiheessa chapteri kohtasi myös tulevan päätoimeksiantajan Inqvisiittori Fulguraattorin).

Vuosien kuluessa Black Rage on nujerrettu, eikä mitään lääkettäkään enää tarvita. Mutta vahinko on jo aiheutunut, chapteri on ajautunut vähintäänkin ns. harmaalle vyöhykkeelle vahvasti inqvisiittion epäilyksien alla. Ainoastaan Fulguraatorin antaman avun ansiosta he voivat vielä toimia.

IG - Ajattelin IG komppanian olleen jossain ilkeässä sisällissodassa jossa saaneet runsaasti taistelukokemusta. Kovasta ja menestyksekkäästä taistelusta huolimatta komppanian puoli on hävinnyt sodan. Sodan jälkeen voittajapuoli on tuominnut nämä sankarit sotarikollisiksi. Komppania on karannut ja lähtenyt mersenaarien kovalle tielle.

Chaos/LATD - Nämä armeijat saattavat olla vain Inqvisiittion houreisen mielen tuotetta. Halutaan nähdä kaaosta ja demoneita joka paikassa. Kun tarpeeksi uskoo, niin tapahtuuhan se:). Eli Fulgurator nähdään Chaos Lordina, Hellbenderit Chaos Mariineina, IG-komppania traittoreina jne.

No huh tulipas sitä tekstiä. Toivottavasti edes joku jollain tavalla pysyi mukana mun aivoituksissa (kiireinen kirjoitus). Tämä olisi melkein paremmin sopinut tonne tarinoiden puoleen. Mutta joka tapauksessa tästä aiheesta olis mukava kuulla rehellisiä kommentteja. Joko tästä mun armeijakombosta tai aiheesta yleisesti.

Lähetetty: Ti 12.04.2005 13:16
Kirjoittaja shiwan8
Toimii kotona ja puutarhassa mutta ei turnauksissa... Joskin kaaos listan ja DH listan yhdisteleminen arveluttaa itseäni suuresti mutta kun kerran selitys on olemassa niin miksipä ei.

Lähetetty: Ti 12.04.2005 16:42
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Kyllä tuossa jollakin kierolla tavalla on minuun vetoavaa ideaa. Sääntöjen puolestahan tuo on OK ja täysin ulkonäöllisiä ongelmia ei loppujen lopuksi pääse syntymään. Tuossa kannattaa kuitenkin pitää pää kylmänä tai grey knightejä näkyy kaaostermiksinä.

Lähetetty: Ti 12.04.2005 16:59
Kirjoittaja Hellbender
shiwan8 kirjoitti:Toimii kotona ja puutarhassa mutta ei turnauksissa... Joskin kaaos listan ja DH listan yhdisteleminen arveluttaa itseäni suuresti mutta kun kerran selitys on olemassa niin miksipä ei.
Totta, niin se arvelutti itseänikin, mutta senpä takia keksinkin tuon nappärän kiertotien;) Kun kysymys onkin siitä miksi tätä porukkaa luullaan tai epäillään. Ei välttämättä siitä mitä ne loppujen lopuksi ovat. Eli tavallaan kyse on siitä miltä ne vihollisen silmään näyttäytyvät kaikkien ennakkoluulojen sun muiden jälkeen.

Lähetetty: Ti 12.04.2005 17:01
Kirjoittaja Hellbender
Zymeth kirjoitti:Kyllä tuossa jollakin kierolla tavalla on minuun vetoavaa ideaa. Sääntöjen puolestahan tuo on OK ja täysin ulkonäöllisiä ongelmia ei loppujen lopuksi pääse syntymään. Tuossa kannattaa kuitenkin pitää pää kylmänä tai grey knightejä näkyy kaaostermiksinä.
Niitä puhtopoikia ei mun porukkaan eksy;) Radikaali linja, harmaalla tai pahisvyöhykkeellä tulen liikkumaan.

Lähetetty: Ti 12.04.2005 19:19
Kirjoittaja Attila
Massarevinnäinen toimii, tosin ethän aio laittaa aitoja Harmaita Ritareita mihinkään rakoon, ethän?

Lähetetty: Ti 12.04.2005 22:12
Kirjoittaja Juliwer
Hellbender kirjoitti:Niitä puhtopoikia ei mun porukkaan eksy;) Radikaali linja, harmaalla tai pahisvyöhykkeellä tulen liikkumaan.
Tuossahan oli jo vastaus.

Idea allyista on aina kiva. Pelitehoja niistä ei paljoakaan taida irrota, mutta who cares? Fiilis on pääasia! :D Turneet on kyllä kummia kun eivät salli tuollaisia.

Lähetetty: Ti 12.04.2005 23:55
Kirjoittaja weis
hellbender kirjoitti:DH + Space Marines (750 DH/750 Marine)
DH + IG (750 DH/750 IG)
Chaos Undivided (750 Chaos Marines/ 450+650 Marines/DH 100-300)
LATD (750 Chaos Marines/450+650 IG/DH 100-300)
Tietysti tämä sallitaan turnauksissa, koska tuossa ei ole yksi armeija, vaan 4 eri variaatiota jossa toistuu sama kuvio ja samat figut. :)

Erittäin kiva idea. Muistahan pistää kuvia ja fiiliksiä projektista, kun pääset alkuun.