Sivu 1/1

Konffattu Retonnian duke ja wannabe NMM. Ei enää WIP

Lähetetty: To 21.04.2005 22:20
Kirjoittaja Håkan
http://photobucket.com/albums/y195/Hokan/

Siellä ne valmiit kuvat sitten on hieman paremmassa valossa, vinkkejä toivoisisin erityisesti tuohon NMM:ään

Bonuksena kuvat tuosta vihreästä ritarista joka muuten löytyy tuolta (HUOM mainos--->) galleriasta ;)

Håkedit kommentoikaa ny ees pikkasen pliiiz!

Lähetetty: Pe 22.04.2005 08:55
Kirjoittaja makrus
Kuvat sen verran heikossa valossa otettuja ettei tahdo selvää saada. Valkotasapainoa ja lisää valoa kehiin niin palataan asiaan.

NMM:n kanssa kyllä kannattaa elää kaikki tai ei mitään linjalla, koska ne sotivat toisiaan vastaan hilemaalien kanssa. Tollainen ketjupanssari on helpohko maalata NMM:llä suuret pinnat on huomattavasti hankalampia.

Lähetetty: Pe 22.04.2005 18:10
Kirjoittaja Metsuri
Joo vähäks hieno, vitsi!!11!!1! ;) Ei, en ole peelo tai noob tai mikään sellainen...
No joo, onhan se ihan hieno.

Lähetetty: Ti 26.04.2005 15:18
Kirjoittaja Håkan
No mutta kiitos Metsuri. (<-- piilotopicinnostatusviesti ;) )

Lähetetty: Ti 26.04.2005 16:01
Kirjoittaja Metsuri
No eipä kestä.

Lähetetty: Ti 26.04.2005 19:38
Kirjoittaja Sly Cooper
makrus kirjoitti: Tollainen ketjupanssari on helpohko maalata NMM:llä suuret pinnat on huomattavasti hankalampia.
Kuinka maalataan ketjupanssari NMM:llä..? .. Itse olen juuri ensimmäisiä NMM:n kokeiluja tehnyt (vanhoihin Kalahen-roolipelifiguihin:D), mutta rengaspanssari-osuuksiin en keksinyt kuinka NMM:ää tehdään...?

Osaisitko antaa pienen vinkin..? ..;)

ps. Anteeksi tämä aiheesta poikkeaminen, mutta tulipa kerrankin hyvä tilaisuus kysyä asiaa aloittamatta uutta topicia..:)


Mutta itse aiheeseen, eli ritariin:

Hevosen ja ritarin keltaiset kaavut kaipaavat pikkuisen lisää/jyrkempiä highlighteja. Noin hieman kalpenevat, tulee vähän "lelumainen" olo figusta, kun on noin pelkistetty. Samaan tyyliin korostukset siis kuin esim. punaisessa viitassa. ..Niin, ja hevoseenkin vielä (mielestäni lisää) korostusta. Voi olla, että kuvakin hämää, mutta noin tuon kuvan pohjalta avittaisin.

NMM:n ja hilemaalit sotivat tosiaan toisiaan vastaan aika pahasti.. Kannattaa aina keskittyä vain jompaan kumpaan.. Mutta jos pelkästä NMM:stä haluat kommenttia, niin; Smoothimpaa väriliukumaa.. Eli ei aivan noin suditun oloista, vaan värien pitäisi olla todella tasaisesti toisiinsa sekoittuvat, ja lisäksi korostukset (reunoihin) todella tasaisesti..

Base on mielestäni hyvä.

Dissaamisestani huolimatta, hyvä figu kokonaisuudessaan! ;)