Sivu 1/1

gorkamorka

Lähetetty: La 23.04.2005 21:52
Kirjoittaja Finklestein
mistä saisin ton rulebookin ilmaseks.. onko siitä lrbookia?

Lähetetty: Ma 25.04.2005 14:13
Kirjoittaja Druzhina Captain
GorkaMorka ei ole Specialist Games peli. Siitä ei löydy LRB:ta. Netistä voisi löytää jotain tietoa (jopa tietokonepelin demo), muttei varsinaisia sääntöjä. Kannata kokeilla joko eBay:ta tai foorumin OMV-aluetta.

Lähetetty: Ti 26.04.2005 20:36
Kirjoittaja gobliini
Ei mistään kaupasta saa ja netistä melko harvoin löytää. Itsellä kävi tuuri ja tuon aloitus kasan kirjat sain. Kannattaa heitellä ilmoituksia O/M palstalle ja muihin paikkoihin missä joku sen saattaisi huomata (esim. ilmoitustaulu helsingin fantasiapeleissä)

Lähetetty: Ti 26.04.2005 22:05
Kirjoittaja Griefbringer
GW itse tuntuu yrittävän tehdä parhaansa unohtaakseen koko pelin, joten käytännössä ainoa vaihtoehto lienee löytää jostakin käytetty sääntökirja. Figut sinänsähän eivät ole ongelma - GW:n nykyisistä 40K/fantasia-örkeistä pitäisi löytyä riittävästi materiaalia.

Yksi mahdollinen paikka löytää käytettyä tavaraa on myös http://www.huuto.net -verkkohuutokaupan peliosion seuraaminen, sieltä löytyy joskus mielenkiintoisia harvinaisuuksia (vaikka sen säännöllinen seuraaminen on kyllä aika työlästä).

Gorkamorkan säännöt käsittääkseni olivat hyvin lähellä Necromundaa, joten yksi vaihtoehto voisi myös olla tuon pelin konvertointi örkkimäisemmäksi - werkosta löytynee inspiraation aiheeksi kaikenlaisia epävirallisia örkkivirityksiä.

Griefbringer

Lähetetty: Ti 26.04.2005 22:19
Kirjoittaja tneva82
Griefbringer kirjoitti:Gorkamorkan säännöt käsittääkseni olivat hyvin lähellä Necromundaa, joten yksi vaihtoehto voisi myös olla tuon pelin konvertointi örkkimäisemmäksi -
Jep. Jos jaksaa odottaa useamman vuoden olisi fanaticin tarkoitus tehdä tuo itseasiassa itse. Uusi gorkamorka sääntösetti necromundaan pohjautuen(eräänlainen necromunda lisäosa).

Lähetetty: Ti 26.04.2005 22:37
Kirjoittaja Griefbringer
tneva82 kirjoitti:Jep. Jos jaksaa odottaa useamman vuoden olisi fanaticin tarkoitus tehdä tuo itseasiassa itse. Uusi gorkamorka sääntösetti necromundaan pohjautuen(eräänlainen necromunda lisäosa).
Mielenkiintoinen uutinen - olin elänyt siinä käsityksessä että GW:n porukat olivat sinetöineet kaiken Gorkamorkaan viittaavan lyijysammioihin ja kätkeneen ne vanhoihin kaivostunneleihin.

Fanaticin julkaisuaikataulun tuntien en kauheasti pidättäisi henkeä julkaisupäivän suhteen, joten hätäisimpien on ehkä parempi vain alkaa vääntää omaa versiotaan. Siitähän voi sitten siirtyä myöhemmin "virallisempaan" versioon, jos/kun se joskus ilmestyy.

40K-pelaajien kannattaa tietysti huomioida että samoja figuja voi käyttää sekä Gorkamorkaan että 40K-örkkijoukkioon.

Griefbringer

Lähetetty: To 28.04.2005 10:26
Kirjoittaja tnjrp
Griefbringer kirjoitti:Mielenkiintoinen uutinen - olin elänyt siinä käsityksessä että GW:n porukat olivat sinetöineet kaiken Gorkamorkaan viittaavan lyijysammioihin ja kätkeneen ne vanhoihin kaivostunneleihin
Uutinen on kyllä käsittääkseni jo jostain Reduxia edeltäneeltä ajalta. En toki mene vannomaan, etteivätkö Fanaticin heebot ole uudistaneet lupaustaan hiljattain, mutta silloin Necron Ash Wastes -ajoneuvosääntöjen aikoihin muistan tuosta itse lukeneeni.

Jos joku välttämättä haluaa vaikka just noihin Ash Waste -sääntöihin pohjautuen lähteä kasaamaan NecrOrkkeja, niin vaikka multa saa halutessaan normaali-Necroa varten tehdyt örkkisäännöt pohjaksi. Tai sitten GM:aan tehdyt boarboyzit jos semmoinen ajatus miellyttää, arvioisin yhteensopivuuden AW-sääntöihin olevan melko kohtuullinen.

///JRP

PS. Olette varmaan panneet merkille Wh40k:n sääntökirjan uusimmasta versiosta "virallisen selityksen" sille, miksei GM:aa enää tarvitse mainita...

Lähetetty: To 28.04.2005 11:18
Kirjoittaja tneva82
Griefbringer kirjoitti:Mielenkiintoinen uutinen - olin elänyt siinä käsityksessä että GW:n porukat olivat sinetöineet kaiken Gorkamorkaan viittaavan lyijysammioihin ja kätkeneen ne vanhoihin kaivostunneleihin.
Tästähän ne jutteli jo Necromundan julkaisussa joskin korostivat että vain kaukainen suunnitelma.

Lähetetty: To 28.04.2005 13:30
Kirjoittaja Silveri
Itseltäni löytyy suhteellisen käyttämättöminä nuo perussetin kirjat (ei siis digganobia). Templaattien löytämisestä en sitten ole niinkään varma, mutta nehän voi toisaalta rakentaa itsekin. Jos kiinnostaa, niin YV:llä voi kysellä.

Lähetetty: To 28.04.2005 22:59
Kirjoittaja Griefbringer
tneva82 kirjoitti:
Griefbringer kirjoitti:Mielenkiintoinen uutinen - olin elänyt siinä käsityksessä että GW:n porukat olivat sinetöineet kaiken Gorkamorkaan viittaavan lyijysammioihin ja kätkeneen ne vanhoihin kaivostunneleihin.
Tästähän ne jutteli jo Necromundan julkaisussa joskin korostivat että vain kaukainen suunnitelma.
Kun oikein kaivelen muistilokeroita, niin sieltä kyllä löytyy useita vuosia sitten WD:ssä ollut artikkeli, jossa Jervis sanoo että jos ehnkä joskus Gorkamorka mahdollisesti tulee, niin se tulee Necromundan lisäosan muodossa. Olin unohtanut koko jutun.

Griefbringer

Re: gorkamorka

Lähetetty: La 24.04.2010 12:13
Kirjoittaja FinnOrc
Gw:n sivuilta löytyy paljon out of print pelejä mm. Gorkamorkaa
http://www.games-workshop.com/gws/conte ... Id=5300012

Gorkamorka säännöt
http://www.games-workshop.com/MEDIA_Cus ... _Roolz.pdf

"da uvver book"
http://www.games-workshop.com/MEDIA_Cus ... r_Book.pdf

Toivottavasti auttoi.