Sivu 1/1
Rohan
Lähetetty: Ti 26.04.2005 20:41
Kirjoittaja handy
minulla sellaista asiaa, mitä erikoisuuksia, minkälainen armeija esim. massa, laatu,jne. jos löytyy tietoja netistä, kuvia.
Lähetetty: Ti 26.04.2005 20:48
Kirjoittaja Earendur
Rohanin erikoisuus on ratsuväki. Rohanilta ei oikein löydy kovia mättösankareita, mutta ainahan voi ottaa vaikka Aragornin mukaan pirskeisiin

. Ja Rohan ilman hevosia on kuin leipä ilman voita.
Ja lisätietoa löydät
http://uk.games-workshop.com/rohan/
Re: Rohan
Lähetetty: Ti 26.04.2005 20:48
Kirjoittaja Pollari
handy kirjoitti:minulla sellaista asiaa, mitä erikoisuuksia, minkälainen armeija esim. massa, laatu,jne. jos löytyy tietoja netistä, kuvia.
massa on hyvä, rohan on monipuolinen armeija, saa sekä ratsu että jalka väkeä, ja ihan kelpo hyvät herot. =)
Lähetetty: Ti 26.04.2005 21:08
Kirjoittaja Valtard
Täällä on Rohaninkin yksiköt arvosteltu.
Earendur kirjoitti:Ja Rohan ilman hevosia on kuin leipä ilman voita.
Kyllä,

ja muilla hyvien joukoilla ei ole ampuvia ratsastajia
Ja eikö
nämä säännöt ole Éomerin oikeat säännöt

(siis niitten pitäisi

)
Lähetetty: Ti 26.04.2005 21:09
Kirjoittaja Zarec
sanoisin että rohan on yksi kovimmista armeijoista ja Eri tyylisiä modeja löytyy laidasta laitaa, rohan jalan (pelkästään rohan) on todella surkeaa massaa ja ei kykene oikeastaan mihinkään, rohan+welfit (hels deep) on ehkäpä yleisin ja kovin yhdistelmä siitä saa full shooting armyn joka omaa massaa, ampumis tehokkuutta hyvän F:än sekä kohtuu heroja. sitten tietysti ratsuväki, hienon näköstä mutta ei juurikaan yksin jyrää joten en itse ole koskaan kannattanut full rider armyä.
Lähetetty: Ti 26.04.2005 21:09
Kirjoittaja handy
arendur kiitos neuvoista. auttoi paljon eli mitä joukkoja rohanilla on hevosmiehet, perus jalkaväki, royal guardit jalkaisin ja ratsuilla, onko tykkejä ja muta joukkoja?
Lähetetty: Ti 26.04.2005 21:15
Kirjoittaja Valtard
handy kirjoitti:arendur kiitos neuvoista. auttoi paljon eli mitä joukkoja rohanilla on hevosmiehet, perus jalkaväki, royal guardit jalkaisin ja ratsuilla, onko tykkejä ja muta joukkoja?
Rohanilla on nuo mainitsemasi ja Gamling, peruskaput, Théoden, Éomer, Éowyn ja tietenkin voit laittaa Aran, Legon tai Gimlin
Tai Haldir jos otat welffejä ja pelaat leffan mukaan. (kirjan mukaan on hauskempi pelata.

)
Lähetetty: Ke 27.04.2005 07:28
Kirjoittaja Elrohir
Tykkejä?Tämä LOTRi eikä mikään Faba!Ei tietenkään ole.
Lähetetty: Ke 27.04.2005 09:22
Kirjoittaja tneva82
Elladan kirjoitti:Kyllä,

ja muilla hyvien joukoilla ei ole ampuvia ratsastajia
Citadel guard w/longbow and horse.
F4, S3 jouset, bodyguard. Hintaa tietysti enemmän mutta jonkinsortin raskaampi rider of rohan ilmiselvästi.
Lähetetty: Ke 27.04.2005 15:42
Kirjoittaja Earendur
handy kirjoitti:arendur kiitos neuvoista. auttoi paljon eli mitä joukkoja rohanilla on hevosmiehet, perus jalkaväki, royal guardit jalkaisin ja ratsuilla, onko tykkejä ja muta joukkoja?
Jos tarkoitit tykeillä katapultteja, niin niitä ei Rohanilta löydy. Mutta Gondorilla on katapultteja ja on teemallisesti OK pitää Gondorin ja Rohanin heppuja samassa armeijassa.
Lähetetty: Ke 27.04.2005 15:48
Kirjoittaja handy
Eli gondor on (ainoa) kansa jolla on kunnon tykkejä?
Lähetetty: Ke 27.04.2005 15:52
Kirjoittaja Lord Faramir
oikein
Lähetetty: Ke 27.04.2005 15:54
Kirjoittaja Jezze
handy kirjoitti:Eli gondor on (ainoa) kansa jolla on kunnon tykkejä?
Ei tykkejä, vaan sotakoneita... (Avenger bolt thrower ja semmoiset)
Myös Mordorilla on sotakoneita.
Mutta Gondor on mielestäni ainoa
hyvä kansa jolla on sotakoneita.