Sivu 1/1
Luojat
Lähetetty: Su 01.05.2005 16:01
Kirjoittaja Danath
Eikös ole totta että eldarit ja orkit ovat old onetein luomat.
ajattelin ehkä noin niinku kysyä.
Lähetetty: Su 01.05.2005 16:46
Kirjoittaja Coridus
Kyllähän nuo ovat.
Lähetetty: Su 01.05.2005 17:05
Kirjoittaja Danath
loivatko onet mitään muuta?
Lähetetty: Su 01.05.2005 17:12
Kirjoittaja Murmelimies
Danath kirjoitti:loivatko onet mitään muuta?
Ainakin Rashanit ja k`nibit
Lähetetty: Su 01.05.2005 17:36
Kirjoittaja Danath
Murmelimies kirjoitti:Ainakin Rashanit ja k`nibit
mitäs pe***** ihmeitä nui ovat?
Lähetetty: Su 01.05.2005 17:46
Kirjoittaja Rectunator
Ihmisiä ja... jotain muuta?
Lähetetty: Su 01.05.2005 18:33
Kirjoittaja Z7-852
Eikö jotkut väitä että old one loivat kaikki paitsi necrotyr?
Tietenkin on Tau ja Nidit joiden alkuperä on epäselvä.
Lähetetty: Su 01.05.2005 19:44
Kirjoittaja Dracheny
Käsittääkseni Old Onit eivät "luoneet" ainakaan kovin montaa rotua... Useimmat olivat jossain määrin olleet jo olemassa ja Old Onit vain "kehittivät" niitä...
Esimerkiksi Eldarit olivat jo olemassa, mutta pienissä määrin ja vähemmän kehittyneinä. (Liber Chaotica: Slaanesh, Echoes of the Birth)
Lähetetty: Ma 02.05.2005 09:03
Kirjoittaja Tybraal
Todisteet viittaavat että Old Onet olisivat luoneet kaikki humanoidirodut, ja että Old Onet olisivat itsekkin olleet sellaisia. Tämä selittäisi miksi Necronit näyttävät niin paljon ihmisenpelättimiltä.
Lähetetty: Ti 03.05.2005 08:47
Kirjoittaja Satanic Bunny
Tybraal kirjoitti:Todisteet viittaavat että Old Onet olisivat luoneet kaikki humanoidirodut, ja että Old Onet olisivat itsekkin olleet sellaisia. Tämä selittäisi miksi Necronit näyttävät niin paljon ihmisenpelättimiltä.
Muistaakseni Necrojen codexi keroo, että örkkien ja eldarien lisäksi Old onet "loivat" useita muita rotuja. Tästä en nyt mene takuusen kun kirja ei ole tällä hetkellä käsillä. Ankaraa Hallaa odotellessa...
Lähetetty: Ti 03.05.2005 09:59
Kirjoittaja joppu
Old One:t siis loivat örkit ja eldarit kun taas C'tan:t loivat Necronit siirtämällä necrotyrit noihin koneruumiisiin.
Lähetetty: Ti 03.05.2005 16:18
Kirjoittaja Z7-852
Alussa oli universumi oli tyhjä ja Old one alukset kulkivat tyhjyyden päällä...
Vakavissaan.. Old one olivat ensimmäinen kehittynyt rotu (alkuperä, ikä, miten kehittyivät: kaikki tieto puuttuu) ja sitten samaan aikaan oli toinen melko kehittynyt rotu (nykyisimpiä ihmisiä teknologiassa edempänä (evoluutiosta en mene vannomaan)) Necrotyr.
Mutta koska Old one olivat niin kehittyneitä ne pitivät itseään jumalien oikeana kätenä ja sen takia "kaitsivät" alkeellisia elämän muotoja (eldar olivat vain pilke ameeban silmäkulmassa). Mutta kun ne törmäsivät heistä riippumatta kehittyneeseen korkea kulttuuriin, syntyi risti riitoja. Koska Necrotyr eivät eläneet liian kauan niin niille syntyi sota kateellisuudesta. (lisää tietoa necron codex: War in Heaven)
Tässä sodassa Old one alkoivat hävitä ja ne loivat avukseen lauman "vähäisempiä rotuja" eli eldar, ork, ihmiset ja muutamia muita (osa syntyneistä roduista tuhoutui sodassa tai kiihdytetyssä evoluutiossa).
Avuistaan huolimatta Necron (C`tan oli muutanut necrotyr necroneiksi) pyyhkivät Old one pois galaksin kartalta. Mutta tästä vihoissaan muut rodut (varsinkin Eldar) pistivät necron kyykkyyn ja pakosalle tomb world.
Lähetetty: Ti 03.05.2005 16:37
Kirjoittaja Mind Blower
Z7-852 ei nyt millään pahalla, mutta ei noista sun viesteistä meinaa saada selvää, kun et taivuta noita nimiä. Ja se on harmi, sillä yleensä viesteissäsi on asiaa. :/
Lähetetty: Ti 03.05.2005 16:38
Kirjoittaja Viikate
Z7-852 kirjoitti:C`tan oli muutanut necrotyr necroneiksi)
Kyllä siinä hommassa oli kaikki C'Tanit mukana.
Eivätkä eldarit sun muut rodut Necroneita Tomb World
eihin pakottaneet, sen tekivät Enslaverit, nuo warpin pikku aivoloiset ja psyykkerintappajat. Ne söivät kaikkia eläviä rotuja niin tehokkaasti, että C'Taneilta uhkasi loppua ruoka, mistä syystä nämä päättivät painua päiväunille.
+++EDIT+++
Mind Blower on muuten ihan oikeassa.
Lähetetty: Ti 03.05.2005 20:36
Kirjoittaja Snowtrooper
--Hellraider-- kirjoitti:Muistaakseni Necrojen codexi keroo, että örkkien ja eldarien lisäksi Old onet "loivat" useita muita rotuja.
Sivulla 25 epäillään Muinaisten kehittäneen Eldareita, Rashaneita ja K'Nibejä, sivulla 26 mainitaan (Kr)Orkit ja Jokaerot Muinaisten luomiksi aseiksi, ja sivulla 9 Eldarien farseer muistelee "Mon-Keighia" Muinaisten vähäisempänä luomuksena, jotka eivät alkujaan olleet puussa asuvia jyrsijöitä kummoisempia, ennen kuin evoluutio alkoi rullata omalla painollaan.
Lähetetty: Ti 03.05.2005 20:43
Kirjoittaja Strangten
Snowtrooper kirjoitti:--Hellraider-- kirjoitti:Muistaakseni Necrojen codexi keroo, että örkkien ja eldarien lisäksi Old onet "loivat" useita muita rotuja.
Sivulla 25 epäillään Muinaisten kehittäneen Eldareita, Rashaneita ja K'Nibejä, sivulla 26 mainitaan (Kr)Orkit ja Jokaerot Muinaisten luomiksi aseiksi, ja sivulla 9 Eldarien farseer muistelee "Mon-Keighia" Muinaisten vähäisempänä luomuksena, jotka eivät alkujaan olleet puussa asuvia jyrsijöitä kummoisempia, ennen kuin evoluutio alkoi rullata omalla painollaan.
Sanotaanko muuten missään mitä nuo Jokaerot ovat? Entäs löytyykö Rashaneista tai K'Nibeistä mitään tarkempaa tietoa?
Lähetetty: Ti 03.05.2005 22:09
Kirjoittaja Tybraal
Strangten kirjoitti:Sanotaanko muuten missään mitä nuo Jokaerot ovat?
Jokaeroista löytyy kattavasti tietoa Rogue Traderista, joka on taasen saatavilla
täältä.
Ja
Enslavereista.