Sivu 1/1

Bestigorit ja Morghur

Lähetetty: Ke 04.05.2005 23:27
Kirjoittaja Henri Ketonen
Bestigorit aivan peruslistassa näyttävät tyypillisen huonolta raskaalta jalkaväeltä, putkinäöllä ja 12 pisteen painolla ei kummempia taiteilla.

Mutta sitten on Morghur, jota luultavasti tulen käyttämään melko paljon. Morghur lisää Bestigoreille Raiders - säännön, joka tekee niistä aivan hiukan houkuttelevampia, vaikka silti 12 pistettä särkee päätäni.

Mitenköhän on, onko raidereina liikkuvasta lihastelujalkaväestä mihinkään? Vai viekö Beast Herd silti murskavoiton olemattomalla pistehinnallaan?

Mitäs muuten tykkäätte Morghurista, rikkooko pelin suuntaan tai toiseen pahasti?

Lähetetty: Ke 04.05.2005 23:58
Kirjoittaja kaaos-soturi
huppis! laitoit tän vahingis väärän osioon...........................

ModEdit: Tällaisista huomautuksista ei ole oikein hyötyä, koska käyttäjä ei voi itse siirtää viestiään toiselle alueelle. Käyttäkää "Ilmoita ylläpidolle" -toimintoa tai pistäkää viestiä jollekin modelle, mikäli näette, että joku viesti on selvästi väärällä alueella. Jos ketjun aloittaja itse huomaa kirjoittaneensa väärälle alueelle, hän voi lisätä siirtopyynnön muokkaamaalla aloitusviestiä. /jullevi

Re: Bestigorit ja Morghur

Lähetetty: To 05.05.2005 00:10
Kirjoittaja Lassek
Ei 12 pistettä bestigoreista ole kovin paha hinta, stattirivi on ylempää keskiluokkaa ja great weaponilla tekee vaikka mitä, varsinkin M5:llä.

Herdiä pitäisin edelleen parempana tykkikukkulan rullaajana ja puskamaagien metästäjänä jne. uskoisin kuitenkin bestigorien etuna olevan luotettavuus (mahdollisuus Preyseekeriin ja MoCU:iin) ja iskuteho. Maksaa tietysti rutkasti, mutta pystyy teoriassa putkahtamaan tyhjästä ja vyöryttämään koko vastustajan armeijan, kolahtamaan nekroblokin selkään ym. ym. MoK mukaan ja menoksi vaan.
edit: Ei mitään. Unohtakaa. *painuu opettelemaan lukemaan*
Mitäs muuten tykkäätte Morghurista, rikkooko pelin suuntaan tai toiseen pahasti?
Onhan kyseessä tyylikäs mutta aika röyhkeä äijä, tekee chaos spawneja minkä kerkeää. Pistehintakin on näkökulmasta riippuen siedettävä tai törkeän alhainen.
Tosin, armeijan kenraalittomuus sattuu huonolieskaisiin petoihin eikä herra isoherra taida edes taikoa. Kaipa tuota kestäisi, jos itse saisin jotain vastaavaa käyttööni. ;)
edit: tietysti mitään houndinmaksimointiperseilyä ei jaksa pitkään katsella.[/i]

Lähetetty: To 05.05.2005 14:36
Kirjoittaja Illumina
Morghur osaa kyllä olla inhottava *****, etenkin jos otat sen 1000000 rakkia ympärille ja teet niistä kaikista spawneja.

Lähetetty: To 05.05.2005 14:45
Kirjoittaja Pörrö
Aras kirjoitti:Morghur osaa kyllä olla inhottava *****, etenkin jos otat sen 1000000 rakkia ympärille ja teet niistä kaikista spawneja.
Kuinkakohan iso peli pitää pelata saadakseen noin monta? 2K peliin saa vain 270 tjsp.

Lähetetty: To 05.05.2005 15:21
Kirjoittaja Kauppias
Se on The "Ultimate" voittamaton lista, varsinkin ku morghur on immuuni ampumiselle.

Lähetetty: To 05.05.2005 16:18
Kirjoittaja Tíkí
OT. Mikä ihmeen Morghur?

Edit. Nyt vastauksen kuultuani sanon, ihme jannu.

Lähetetty: To 05.05.2005 16:19
Kirjoittaja Pörrö
Tíkí kirjoitti:OT. Mikä ihmeen Morghur?
Beastien Special Character, jolla on läjä huvittavia ruleja.

Lähetetty: To 05.05.2005 16:21
Kirjoittaja daider
Morghur of the Skulls, muinainen kaaoshenki joka syntyy aina sattumanvaraiseen paikkaan ja kylvää kaaosta ympärilleen kunnes Wood Elffit tappavat hänet ja hän syntyy uudestaan.
Hän on Beastien erikoishahmo jolla on jännä erikoiskyky muuttaa kaiki ympärillään olevat spawneiksi. Ainoa todella kaoottinen kaaoscharru pelissä.

Lähetetty: To 05.05.2005 18:44
Kirjoittaja Ar-Senator
Largo, bestigoreille ei saa ambushia, pelkän raiders-säännön, Morghurin ansiosta.

Lähetetty: To 05.05.2005 19:05
Kirjoittaja Lassek
Ar-Senator kirjoitti:Largo, bestigoreille ei saa ambushia, pelkän raiders-säännön, Morghurin ansiosta.
Do di, sattuipa kunnon oikosulku.

Re: Bestigorit ja Morghur

Lähetetty: To 05.05.2005 19:18
Kirjoittaja Amazing Slug
Henri Ketonen kirjoitti: Mitenköhän on, onko raidereina liikkuvasta lihastelujalkaväestä mihinkään? Vai viekö Beast Herd silti murskavoiton olemattomalla pistehinnallaan?
Näyttävät kyllä aivan mainiolta, jos eivät muulloin niin ainakin markin kanssa. Kyllä minä ainakin raaskisin paria herdiä tuollaista pelata, näillähän uskaltaisi rynniä vaikka lohikäärmeeseen. Hirveän hintaisi näistä ei kumminkaan kannata tehdä, unruly kun saattaa joskus viedä herdin hengen.

Morghur itsessään on melko vaikea tapaus. Periaatteessa se tekee uniitteja puoli-ilmaiseksi ja paljon, ja omistaa paljon kivoja sääntöjä. Mutta toisaalta morghur ei ole combat jumala, kuolee random wolf chariotteihin ja lentäjiin, eikä oikein osaa liikkua oikein. Jos vastustaja on keskittynyt vain ampumiseen, ei morghurilla ole hätää. Jos vastustaja tulee kohti, saattaa Morghurille käydä köpelösti huonon ja random liikeen takia. Lisäksi Morghur on spawneineen funruly, joten hän saattaa itsekin juosta täyttä vauhtia päin lähintä kuolemanloukkoa. Morghurilta on aika paljon kavereita rajattu pois, kun ei saa demoneita tai mortaleita. Mutta unruly dow cannoneita saisi... aiheuttamaan mukavia sääntöristiriitoja, sillä cannonit eivät saisi rynniä viholliseen, mutta unruly pakottaa... ;)

Morghurissa on niin paljon muuttujia, että on todella vaikea sanoa äijästä mitään.

Lähetetty: Pe 06.05.2005 00:27
Kirjoittaja Henri Ketonen
Mhh. Kyllä sen pitää sitten Morghur olla muutamilla Khorngoreilla. Pelkästään plussaa on, että aina löytyy vinkujia, jotka eivät siedä Special Charactereita. Miten muuten se sääntö, et se tekee taistelun alussa osumia kontaktissa pyöriviin ääliöihin, tulevatko mukaan resoon? Ei ainakaan kielletä.