Sivu 1/2

Harlequins (oli:harquils?)

Lähetetty: Ti 10.05.2005 17:23
Kirjoittaja Koira
olen ajatellut keräämään näitä mysteerisiä otuksia mutta se on ongelma että minkälainen on codex? kaikki vinkit ovat sallittuja!

Lähetetty: Ti 10.05.2005 17:26
Kirjoittaja Samsson
Niillä ei ole tällä hetkellä oma codex, mutta kuulema Harlequinit ovat lisätty "kohta" ilmestyvään Eldar Codexiin...

Lähetetty: Ti 10.05.2005 21:06
Kirjoittaja Bumba
Samsson kirjoitti:Niillä ei ole tällä hetkellä oma codex, mutta kuulema Harlequinit ovat lisätty "kohta" ilmestyvään Eldar Codexiin...
onko paljastettu milloin tämä ''kohta'' on?

Lähetetty: Ti 10.05.2005 23:32
Kirjoittaja Samsson
Ensi vuonna...ehkä... ;)

Lähetetty: Ke 11.05.2005 08:33
Kirjoittaja Silveri
Samsson kirjoitti:Niillä ei ole tällä hetkellä oma codex, mutta kuulema Harlequinit ovat lisätty "kohta" ilmestyvään Eldar Codexiin...
Onhan Harlekiineillä se oma "puolivirallinen" codexinsa, jonka avulla niitä pääsee jo testailemaan - tosin se on tehty edellisen edikan sääntöihin.

Lähetetty: Ke 11.05.2005 10:37
Kirjoittaja The Captain
Silveri kirjoitti: Onhan Harlekiineillä se oma "puolivirallinen" codexinsa, jonka avulla niitä pääsee jo testailemaan - tosin se on tehty edellisen edikan sääntöihin.
Niinhän kaikkien muidenkin paitsi Marineiden (ja Tyranidien) codexit ovat.

Lähetetty: Ke 11.05.2005 19:42
Kirjoittaja figunarkki
The Captain kirjoitti:
Silveri kirjoitti: Onhan Harlekiineillä se oma "puolivirallinen" codexinsa, jonka avulla niitä pääsee jo testailemaan - tosin se on tehty edellisen edikan sääntöihin.
Niinhän kaikkien muidenkin paitsi Marineiden (ja Tyranidien) codexit ovat.
Noo. Pitäisikai kunnianarvoisan Kapteenin tietää että Tau ja IG codexit on tehty 4. edikkaa vahvasti silmällä pitäen. Tai ainakin mainita siitä ;)

Lähetetty: Ke 11.05.2005 23:43
Kirjoittaja OneManArmada
Ei semmoista olekaan kuin harlequin codex! mutta AaBeellä näkyy tiedot, sitä voin sulle lainata. Harlequin miniatyyrit saa helposti noista eldar modelleista, ostat vain faba elffejä, ( onhan sun isoveljelläs niitä‘ey? ) ja asetat niiden ruumin eldar-ruumin tilalle, ja siinä on harlequin warrior! jeeeh!. Samalla tavalla toimii muutkin modellien konffaukset. tässä , VAIN maalausta tarvitsevia muutoksia: Death jester on dark reaper, Farseer on pikku pikku muutoksella Shadowseer, Solitaire olisi Darkelff corsair+naamari howlingilta ne... Maalaustahan tarvitsevat kaikki, ja maalauksia, mutta ei ole vaikeaa tehdä harlequineja, aika helppoa‘ey?

Lähetetty: To 12.05.2005 01:00
Kirjoittaja shiwan8
Käsittääkseni lista on olemassa...en vain muista missä. Kuitenkin pelikelpoinen.

Lähetetty: To 12.05.2005 07:43
Kirjoittaja Henri Ketonen
Voisit pelata niitä vaikka nykyisen DE - Codexin Wych Cult - säännöillä, sen lisäksi että on aika kuvaava, on myös luultavasti paljon pelikelpoisempi kuin puolivirallinen harlekiinilista.

Lähetetty: To 12.05.2005 08:32
Kirjoittaja Misc

Lähetetty: To 12.05.2005 10:15
Kirjoittaja Silveri
Tuon codexin löytää myös GW:n sivuilta
http://uk.games-workshop.com/eldar/harlequins/1/

Lähetetty: To 12.05.2005 11:13
Kirjoittaja shiwan8
Eli siis se lista on olemassa.

PS: Voiko otsikkoa muuttaa. Yleensä en ole näin nihilisti mutta kun otsikosta ei saa mitään visiota siitä mitä homma pitää sisällään niin "ei hyvä".

Lähetetty: To 12.05.2005 13:06
Kirjoittaja Silveri
Broodlord kirjoitti:Harlequin miniatyyrit saa helposti noista eldar modelleista, ostat vain faba elffejä, ( onhan sun isoveljelläs niitä‘ey? ) ja asetat niiden ruumin eldar-ruumin tilalle, ja siinä on harlequin warrior! jeeeh!
Tai sitten voi ihan GW:n online storesta tilata niitä aitoja kavereita - muutamat niistä (esim. solitaire, shadowseer) pitäisi olla ihan hankkimisen arvoisia.

Lähetetty: To 12.05.2005 15:10
Kirjoittaja OneManArmada
tulee liian kalliiksi, postikulut, modellin arvo, verot, tullit...hirveästo kuluja, joista tulee , noin 10egen nlissu muuttuu 35egen arvoiseksi!

Lähetetty: To 12.05.2005 20:52
Kirjoittaja applepie
Aika juustoa tuo harrikka melonipää ;) 4+ invu, ja kolmella kybällä saa sille d-cannonin, joka on kyllä ihan kiva.

Lähetetty: To 12.05.2005 23:00
Kirjoittaja Minastir
Broodlord kirjoitti:tulee liian kalliiksi, postikulut, modellin arvo, verot, tullit...hirveästo kuluja, joista tulee , noin 10egen nlissu muuttuu 35egen arvoiseksi!
Olet kyllä aika tyhmä jos jollekin tullia maksat EU:n sisällä tapahtuvista kaupoista.
Muutenkin liioittelet tuota aivan käsittämättömästi, verot ovat laskettu siihen modelin hintaan, postikulut toki joutuu maksamaan, mutta jos tilaa kerralla enemmän, niin tuskin ne on nyky GW hinnoilla montaa prosenttia koko tilauksen hinnasta.

Ja sitten harlekiineihin, niille tosiaan ei ole omaa täysin virallista listaa, mutta puolivirallinen on. Citadel Journalissa #39 (muistaakseni) julkaistu lista onkin tuossa jo linkitettynä, mutta linkitänpäs #44 tulleen päivityksen tähän, siinä tulee Death Jestereille uusia aseoptioita, Miimikot ja harlekiineille melkein välttämätön Harlequin Wraithlord.
http://hem.passagen.se/tunih/W40KStorya ... requin.htm

Eldar Onlinen väki on myös tehnyt faniprojektina vanhoille harlekiinilistoille uskollisen armeijalistan, joka on hieman paremmin tasapainotettu muiden armeijoiden voimatasoon. Se on myös päivitetty neljänteen laitokseen.
http://www.eldaronline.com/rasmus/wh/e/harlies.pdf

Lähetetty: Pe 13.05.2005 11:29
Kirjoittaja The Captain
figunarkki kirjoitti: Noo. Pitäisikai kunnianarvoisan Kapteenin tietää että Tau ja IG codexit on tehty 4. edikkaa vahvasti silmällä pitäen. Tai ainakin mainita siitä ;)
Itse asiassa nou. TAU ja IG ovat pahoja väliinputoajia, joiden kohdalla on kyllä tiedetty, että uusi edikka on tulossa, mutta koska siitä ei ole vielä ollut varmuutta, niihin ei ole kovin vahvasti mitään uuden editionin juttuja (paitsi Scouts ja cavalryn Fleet) integroitu. Sen sijaan WH codexista löytyy jo selkeästi viittauksia esim. nykyisiin assault-sääntöihin.

Lähetetty: Pe 13.05.2005 12:30
Kirjoittaja Silveri
Broodlord kirjoitti:tulee liian kalliiksi, postikulut, modellin arvo, verot, tullit...hirveästo kuluja, joista tulee , noin 10egen nlissu muuttuu 35egen arvoiseksi!
Ei oikeastaan. Postikuluja ei tule, mikäli tilaat GW-Helsingin kautta - mitä nyt postikulut Suomen sisällä ja jos ne kehtaavat kiskoa ylimääräistä, niin pyydä jotain sotulaista, johon luotat, tekemään sen tilauksen ja lähettämään etiäpäin. ALV on se brittien alvi (17.5% muistaakseni) ja se on laskettuna mukaan tuohon hintaan, eikä sitä joudu maksamaan Suomessa toistamiseen. Tulleja ei tule, koska tilaat EU:n sisältä. Itse figun hintaan tosin et pysty vaikuttamaan.

Muuta kysyttävää?

Lähetetty: Pe 13.05.2005 14:14
Kirjoittaja Minastir
applepie kirjoitti:
Aika juustoa tuo harrikka melonipää ;) 4+ invu, ja kolmella kybällä saa sille d-cannonin, joka on kyllä ihan kiva.
*4+ cover save, eli lähiksessä ei muuta savea kuin se 3+ armori, mutta kyllä se harlekiinien WS:n puolitussääntö toimii 'Lordillekin, että lähiksessäkin aivan mahtava vehje.