Sivu 1/1

Onko Empire niin surkea kuin väitetään?

Lähetetty: Ke 11.05.2005 18:23
Kirjoittaja Mr. Nihtikoplini
Kun on tullu mietittyä, että Empire on aivan huono, niin eihän se ole totta, eihän?:r

Lähetetty: Ke 11.05.2005 18:31
Kirjoittaja Kauppias
Ei, se ei ole huono... miksi olisi?

Lähetetty: Ke 11.05.2005 18:32
Kirjoittaja Ropetus
Ei se huono ole. Siitä vain saa sellaisen kuvan, koska Empirestä ei saa point-and-click tyyppistä listaa aikaiseksi kovinkaan helpolla.

Empireltä löytyy kaikkea, mutta mikään ei ole parasta luokassaan. Suurin vahvuus on se, ettei ole suuria heikkouksia, suurin heikkous se, ettei ole suuria vahvuuksia. Loistavia puolia Empiressä on Core-ritarit, Pistolierot, tykistö, tankki ja halvat sankarit. Myös jalkaväen detachmentit ovat ihan käytännöllisiä, etenkin jos vastassakin on jalkaväkeä. Toinen syy, miksi Empire vaikuttaa heikolta, on se, ettei sille niitä superjyräyksiköitä, vaan armeijan pitää toimia yhdessä.

Lähetetty: Ke 11.05.2005 18:33
Kirjoittaja Illumina
Pliis.. nämä kysymykset alkavat tuntua *****. Ei empire ole yhtään sen huonompi kuin muut armeijat. Mistä olet moista potaskaa päähäsi saanut? Itse jopa keräisin empireä, mutta ongelma on perus rivimiehen ho.. kröhöm. vaatteet.

Lähetetty: Ke 11.05.2005 18:41
Kirjoittaja Mr. Nihtikoplini
No, kun täällä jotkut sanoo sitä ihan surkeeksi ja, että ainoa hyvä puoli on ruuti. :?I

Lähetetty: Ke 11.05.2005 19:03
Kirjoittaja Ar-Senator
Urkki shamaani kirjoitti:No, kun täällä jotkut sanoo sitä ihan surkeeksi ja, että ainoa hyvä puoli on ruuti. :?I
No älä usko niitä.

Lähetetty: Ke 11.05.2005 20:30
Kirjoittaja Plissken
Empiren vahva puoli on varmasti joustavuus. Voit tehdä nysvä armeijan joka vain majoittuu paikoilleen ammuskelemaan. Tai sitten all cavalry armeijan jossa tulee pelkkiä ritareita ja pistoliereja vastaan tankin tuella. Myös seka armeija on ok, jossa voi laittaa pöydälle flagellantit ja great swordit (jotka eivät ihan heti karkuu lähde) ja tukea sivustat sitten ritareilla ja pistoliereilla (unohtamatta mukavaa detachment sääntöä viemään vastustajalta rank-bonuksen).
Empirellä pelatessa vastustajasi ei voi koskaan tietää millainen armeija vastaan tulee. Toisin kuin esim. Örkit tai Chaos armeijaa vastaan pelatessa. Nehän tulee kohti ja kovaa (joo, joo...nyt joku sitten kirjoittaa seuraavaksi että saahan sitä örkkeistäkin ampuvan armeijan...mutta olisiko se kovinkaan tehokas?)

Lähetetty: To 12.05.2005 03:04
Kirjoittaja Peace
maksimissaan 8 spear chuckaa tai 4 rock lobbaa + 2 doom diveriä + mahdollinen magia on yksi pelin tehokkaimmista ampuvista seteistä näki asian miten halusi.

Ketjun alkuperäiseen kysymykseen: Ei - empire ei ole edes sieltä huonoimmasta päästä - joustava ja toimiva lista.

Lähetetty: To 12.05.2005 08:09
Kirjoittaja Mr. Nihtikoplini
Spearchukkaa, rock lobbaa, doomdiveriä? Nehän kuuluu Örkeille ja goblineille.

Lähetetty: To 12.05.2005 09:40
Kirjoittaja Hiirellinen veneitä
Plissken kirjoitti:joo, joo...nyt joku sitten kirjoittaa seuraavaksi että saahan sitä örkkeistäkin ampuvan armeijan...mutta olisiko se kovinkaan tehokas?
Peace kirjoitti:maksimissaan 8 spear chuckaa tai 4 rock lobbaa + 2 doom diveriä + mahdollinen magia on yksi pelin tehokkaimmista ampuvista seteistä näki asian miten halusi.
Vastasiko tämä puolestani?

Lähetetty: To 12.05.2005 10:12
Kirjoittaja Murhe
Miten niin maksimi? Onko olemassa joku sääntö, ettei warhammeria voisi pelata muussakin mittakaavassa kuin 2000 pisteen peleissä vai ovatko lobat 0 - 4 valintoja, chuckat 0 - 8 valintoja ja doom diverit 0 - 2 valintoja?

Lähetetty: To 12.05.2005 10:15
Kirjoittaja Mr. Nihtikoplini
Ei ne kai oo...

Lähetetty: To 12.05.2005 13:32
Kirjoittaja Averren
Eivät olekaan.

Murhe mitä luultavammin viittasi, että kaikki pelit eivät ole automaattisesti 2k pelejä.

Lähetetty: To 12.05.2005 13:38
Kirjoittaja Mr. Nihtikoplini
Jepulis ja jetsulleen! Nonniin nyt luottamukseni Empireen koheni huomattavasti!