Sivu 1/1

Rottien "erikoisklaanit"

Lähetetty: To 12.05.2005 22:27
Kirjoittaja SirKaarlo
Tässä iski innostus alkaa keräilemään skaveneita. Fluffin alkuakin olen kehitellyt ja toisin paikoin jopa paljastellut, nyt olisi kehiteltävä fluffiin sopivaa listaa.

Sopivimmat vaikuttaisivat olevan Clan Pestiles ja Clan Moulder. Mitenkä nämä pallerot sitten peliteholtaan? Kertokaahan skavenaajat kokemuksistanne ja muutenkin mietteitä on mukava lukea. Näistä pörröelukoista ei liiemmin täällä ole.

Lähetetty: To 12.05.2005 22:51
Kirjoittaja Kauppias
Clan pectilence on pelitehoisesti kothalainen kun taas Moulder on aika huono. Jos pelitehoa haulaa niin tekee Scyren SAD:in tai jonkun Eshinin sekoilu-listan.

Lähetetty: To 12.05.2005 22:58
Kirjoittaja Ar-Senator
Pestilensillehän on tulossa oma lista Lustrian yhteydessä, en sitten sen tehosta sen enempää tiedä. Jos se joku spessu on tosiaan pakollinen, niin en menisi toivomaan liikoja.

Lähetetty: Pe 13.05.2005 11:42
Kirjoittaja The Captain
Ar-Senator kirjoitti:Pestilensillehän on tulossa oma lista Lustrian yhteydessä, en sitten sen tehosta sen enempää tiedä. Jos se joku spessu on tosiaan pakollinen, niin en menisi toivomaan liikoja.
Tuli jo. Ei vakuuta tehoiltaan, ja se pakollinen spessu on typerin idea sitten McDonaldsin modifioimattomien valmisaterioiden, mutta teemana ihan kiva. Kyllä se on pakollinen (ja kallis, joskaan ei ihan huonokaan), kuten myös Tenehuini (whatever se nykyään onkaan nimeltään) Sotek-listassa.

Jos tykkää Pestilensistä eikä Nurglitchin pakollisuus häiritse, niin miksikäs ei.

Lähetetty: Pe 13.05.2005 11:50
Kirjoittaja Guzlob
The Captain kirjoitti:Jos tykkää Pestilensistä eikä Nurglitchin pakollisuus häiritse, niin miksikäs ei.
Suhtautuisin Pestilensiin varauksella, luettuani Gavin kommentit GW-likakaivossa. Se nyt on vanhastaan tiedossa että turnausorganisaattorit ryntäävät muna tulessa kieltämään kaiken spessulta haiskahtavankin, ja Lustria-listat roihahtavat savuna ilmaan siinä samalla. Mutta Gavia rivien välistä lukemalla näyttäisi siltä, ettei listoja ole edes tarkoitettu pitkäkestoisiksi tai "virallisiksi". Lustriahan on very funy kampanjalisäosa, ei mikään armeijakirja. Mistä veto että seiskaedikkaan (tai ensi syksyyn) mennessä koko roska on haudattu kaikessa hiljaisuudessa?

Lähetetty: Pe 13.05.2005 12:51
Kirjoittaja SirKaarlo
No se on aina parempi minulle. Mitä epävirallisempia nuo ylimääräiset listat on, sitä suurempi syy minulla on pysyä skaven-kirjassa, puhtaasti.

Hommahan menee likipitäen näin, rottani asustelevat liki Nulnia ja Morheidmia. Pieni klaani jolla ei ole varaa sotkeutua kurkkuaan myöten isompien rähinöihin. Nahistelee lähinnä naapureidensa kanssa.
Empiren lähellä olevan hiilikaivosalueen rikkipäästöt aiheuttavat laskeuman rottien linnoituksen päälle ja muuallekin alueelle, vaikuttaen tietysti klaaniin. Tästä johtuen maalaan rotat valkoisiksi ja koitan tehdä tautisten, tuskaisten ja hullujen rottien listan, joille koko maailma on vihollinen.
Karkea yhteenveto, toivottavasti saitte selvää. Koitan tässä joskus saada parempaa aikaan, ehkä jopa jotain tarinapuolelle julkaistavaa..

Lähetetty: Pe 13.05.2005 13:24
Kirjoittaja Half-breed
Tosin tietysti voihan sitä Lustria-listaa käyttää ihan kaveripeleissäkin, sillä voihan silloin sopia keverin kanssa, ettei sitä spessua tueta. Sanoihan Gavkin sen noin höpötyksissään.

Lähetetty: Ma 16.05.2005 01:51
Kirjoittaja SirKaarlo
Kun ei välttämättä pysytä kaveripeleissä vaan ehkäpä joskus tällä minun "virallisella" listalla pelaan myös ulkopuolisia vastaan...

Lähetetty: Ti 17.05.2005 12:00
Kirjoittaja Ippe
Moulderilla on aina yhtä "iki-ihanat" rat ogret, jotka ei tunnu saavan mitään aikaiseksi pelin aikana, pääsit sitten sivustaan, selustaan, päälle, alle jne...giantti rätit!Nopeita...mutta tehot eivät muuten sitten poikkeakkaan norm.skaven warrusta...Joten Clan Moulder perusteista listaa en omasta puolestani suosittele.
Pestilense on siis vähintään hyvä vaihtoehto Moulderille...varsinkin nyt kun tuli muoviset plague monkitkin Lustrian mukana.