Eli siis en ole hirveän hyvä maalaamaan. Sain tuossa eilen neljännen ogrefigun valmiiksi(tosin en vielä viimeistellyt sitä) ja ajattelin kysyä teiltä parannusvinkkejä ja muutenkin kommenttia.
Kyllä tuo on ihan hienosti, aloittelijalta. Kelataan taaksepäin siihen aikaan milloin aloitin vaikkapa lotrin. Ostin Minas Tirithin sotilaita, Ja en ollut hyvä malaamaan joten upotin koko warrun suoraan boltgun metal maali purkkiin. Kyllä sinä tuolla minut päihitit silloin!
Öhömm. Inkkiä tuossa ei ole? No ruosteen tein chestnut inkillä, mutta ei muuten mitään inkkejä vielä ole. Korjailen sitä vielä. (Ei ole oikeasti edes kiinni alustassa) Blendausta en ole vielä kehdannut kokeilla. Kyllä kai sitäkin pitää ruveta opettelemaan.
Niin muuten. Millä värillä tuo iho kannattaisi inkata? En oikeen ole löytänyt sopivaa siihen hommaan...
Vättämättä ei edes kannata kokeilla inkkiä ihoon. Siitä saa paljon paremman blendailulla.
Itse figusta, että se on ihan hyvä.
Pienenä vinkkinä tuosta inkin käytöstä, että laimennappa sitä hieman veteen niin tulee paljon tasaisempaa jälkeä. Ei ole niin tönkön näköistä.
Tuohon kroppaan ja housuihin saat jonkun näköisen korostuksen niin son siinä. Toki tuohon partaankin voisi drybrushin räväyttää.
Sitten vielä noista kalloista. Kokeileppa lähteä ihan ruskeasta liikkeelle (meikäläinen lähtee yleensä Snakebite Leatherista)
ja blendailet sitä sinne Bleached Boneen asti. Voihan sitä valkoiseenkin asti tehdä mutta siitä tulee silloin ehkä hieman liian valkoinen.
Tuossa kuvassa iho näyttää aika tummalta, mutta oikeasti se on aika vaaleaa ja sen takia haluaisin siihen inkin löytää. Voin huomenna yrittää saada päivänvalossa otettua kuvan niin näkyisi paremmin se ihon kalpeus.
Noista kalloista tuossa figussa. En omista kovin montaa maalia joten ei ole hirveenä mahdollisuuksia blendailla kun sekoittelu ei hirveenä innosta. Näin alussa taidan tyytyä ihan noihin vain.