Sivu 1/1

Uudistuksista

Lähetetty: To 26.05.2005 20:44
Kirjoittaja Danath
Niin kysyisin mielipiteitänne. Kun marinellahan on niitä traitseja niin olisiko kaikilla armeijoilla hyvä olla jotain samantapaista? Niillä voisi luoda oman laisensa armeijan ja sitä rataa. En nyt meinä niitä Craftworldeja/klaaneja/chaptereita...

Lähetetty: To 26.05.2005 20:48
Kirjoittaja Ukkosleka
Kyllä taitaa olla kaikille tulossa. Ei siis mikään virallinen kanta, mutta kun ig sai, niin mariinit kans. Seuraavaks nidi codexissa kehutaan olevan tosi hyvä oman hive fleetin luonti juttu...

Lähetetty: To 26.05.2005 20:51
Kirjoittaja Danath
toivottavasti olisi siistiä luoda laillinen oma armeija :D

Lähetetty: To 26.05.2005 20:56
Kirjoittaja Coridus
Kyllähän tuo ihan mahdollista on, mietin vain että miten toteuttaa Craftworldit? Örkkien klaanisäännöt on jo olemassa, niitä ei ole kovin vaikea muttaa itse-tehtäviksi, mutta mites Eldarit?

Lähetetty: To 26.05.2005 21:14
Kirjoittaja Tybraal
Miksi tällainen tarvittaisiin? Eteenkin Eldareilla useimmilla Craftworldeillä on tietty ala johon ne erikoistuvat, esitettiin sitä jonkin erikostuneen Craftworldin säännöillä tai ainoastaan Codex: Eldarin joukovalinnoilla. Craftworldisi voi suosia Haamuhaartia käyttämättä lähes kokonaan Haamukaartista koostuvaa Iyanden-listaa. Dark Eldareista on paha sanoa mitään kun koko rotu tuntuu olevan sukupolvien taitoskohdassa.

Örkeillä lähes sama juttu, paitsi että syyt ovat päinvastaiset. Kulttuuri on olematonta sillä kaikki tarvittava löytyy perimästä. Kaikki toivottavasti tajuavat olla vaatimatta Necroneille "Custom Tombworldejä". :D Teemalistat erikseen.

Kaaokselle tällaisen tunnen kovin tarpeettomaksi, mutta silti mahdolliseksi samoista syistä kuin Space Marinelle. Toisaalta CSM ei kärsi Space Marineita vaivanneesta vaihtelun puutteesta (jumalten teema-armeijat + jakamattoman legioonat).

Lähetetty: To 26.05.2005 21:57
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Kaaoskodeksi taisi olla ensimmäinen armeija, jossa oli kustomointimahdollisuuksia ilman lisädeksia, eli eri legioonat, tämä oli vielä raakilemalli kustomoinnista. Seuraavaksi IG sai doktriinit ja nyt mariinit saivat traittinsä. Näyttäisi hajonta erilaisiin optioihin olevan nykyinen trendi GW:llä.

Luullakseni kaikki deksit muutetaan hitaalla tahdilla tälläisiksi kustomoitaviksi koodekseiksi. Sinänsä itse tykkään erilaisesta säätömahdollisuudesta oman porukan suhteen ja haluaisin kaaoksellekin SM:n tyylisen traittisysteemin.

Lähetetty: Pe 27.05.2005 08:02
Kirjoittaja Z7-852
DE on yhden edikan vanha lista ja jo nyt kuolemassa. Sääli... (olen itse keräilijä)

Mutta uskon että uudet muokkausmahdollisuudet tulevat kaikkin armeijoihin mutta pitkällä viiveellä. On kyllä GW harmaita hiuksia kun ne yrittävät vääntää näitä mahdollisuuskia jo yksiulotteiselle necronille tai yksilinjaisen kulttuurin omaavalle Taulle. Muihin listoihin ne on vielä melko "helppo" luoda.

Ja odotan innolla että tämä mahdollisuus tulee. Se tulee antamaan peliin niin paljon enemmän syvyyttä ja listoista erilaisia.

Tau?

Lähetetty: Pe 27.05.2005 12:22
Kirjoittaja Azured
Eniten arveluttaa GW:n mahdollisesti Taulle väkisin vääntämät erot eri Septien välille. Taun kulttuurin kuuluisi olla yksilinjainen "Remember the machine" -tyyliin, mutta onhan Codexin taka-aukeamalla kuitenkin kuvailtu eroavaisuuksia eri Septien välillä.
Pelkään pahinta enkä oikein osaa toivoa parasta. Esimerkiksi http://www.lonepilgrim.co.uk/newrulestausepts.htm antaa pahimman mahdollisen vaihtoehdon: paljon rajoituksia, muttei mitään etuja.
Henkilökohtainen mielipiteeni olisi tehdä IG/Armored Company-tyyliin Taulle vaihtoehtolistoja, joissa juurikin säädettäisiin FOC-slottien kanssa, mahdollistaen esim. isomman määrän Elitejä tms. Ylilyöntimahdollisuudet tosin ovat hurjia.

Re: Tau?

Lähetetty: Su 29.05.2005 15:51
Kirjoittaja Half-breed
Azured kirjoitti:Esimerkiksi http://www.lonepilgrim.co.uk/newrulestausepts.htm antaa pahimman mahdollisen vaihtoehdon: paljon rajoituksia, muttei mitään etuja.
Huhhuh. Gw:llä kyllä pitää tehdä ihan hirvittäviä, jos ne aikovat tehdä Taulle tuota huonomman Traittilistan. Mitäköhän tuon kirjoittaja on oikein ajatellut?

No kuitenkin, jos GW tekee jonkinlaista traittilistaa Taulle tulevaisuudessa, niin toivottavasti eivät tee mitään listaa tyyliin: Vior'lan Taut joutuvat ottamaan pakollisen lähitaistelu parannuksen, joka maksaa niiden toisen käden.

Re: Tau?

Lähetetty: Su 29.05.2005 17:39
Kirjoittaja Tybraal
Half-breed kirjoitti:Mitäköhän tuon kirjoittaja on oikein ajatellut?
Turnauskelpoisuutta? Kaikki nuo rajoitukset ovat antamassa makua omalle joukolleen silti rikkomatta Codexin antamia määräyksiä. (Huh alkoipa kuulostaa Space Marineilta. :D)