Sivu 1/1

IG:n heavy weaponit

Lähetetty: Su 29.05.2005 19:53
Kirjoittaja Wheez
Eli saako heavy weaponin liittää tuolla tavalla ryhmään kun tässä kuvassa?

http://koti.mbnet.fi/matti_n/figut/mosat.jpg

Luulin että niiden kahden ukon pitää olla samassa basessa kun heavy weaponin.

Lähetetty: Su 29.05.2005 20:04
Kirjoittaja Coridus
Ei niitten siinä basessa tarvi olla, selkeyden vuoksi on helpompi poistaa irrallisia tyyppejä, eikä niitä pysyvästi kiinni lyötyjä.

Ei tietoa mitä säännöt sanoisivat, mutta minä kyllä hyväksyisin.

Lähetetty: Su 29.05.2005 20:33
Kirjoittaja Z7-852
Siis kirjaa ei ole nyt käden ulottuvilla mutta kyllä nuo minulle kelpaisivat kunhan tykkin hoitajat ovat "base-to-base" kontaktissa. Ei niitä tuollaisina irrallisina saa missään pitää.

Lähetetty: Su 29.05.2005 20:44
Kirjoittaja DJ_Silverpig
Ainoa ongelma on se, että kun se "kaksi ukkoa kiinni toisessaan"-heavy weapon team saa templatesta, molempiin ukkoihin osuu tai kun esim. vain se heavy weapons team pilkottaa coverin takaa.
Tästä syystä esimerkiksi turnauksissa ei olisi mitään järkeä laittaa näitä isoille baseille. Helpompi muutenkin kätkeä coveriin.
Kaveripeleissä tiimin liimaaminen pienemmille baseille (heavy weapon yhdelle hepulle ja toinen ihan tavis-kaartilainen) ei ole ollut (eikä tule olemaankaan) rikos. Turnauksissa saattaa kuitenkin tulla kinaa, jos pelin lopputulos onkin juuri näistä syistä kiinni.

Re: IG:n heavy weaponit

Lähetetty: Su 29.05.2005 22:27
Kirjoittaja Baldur
Wheez kirjoitti:Eli saako heavy weaponin liittää tuolla tavalla ryhmään kun tässä kuvassa?

http://koti.mbnet.fi/matti_n/figut/mosat.jpg

Luulin että niiden kahden ukon pitää olla samassa basessa kun heavy weaponin.
Tuossa vaan pitää muistaa että toi HW-ase-base ei ole sääntöteknisesti olemassa, vaan sun pitää jotenkin merkitä kuka normaali-ukoista on sen ampuja, jota käytetään LOSin ja osumien kanssa ja tällä ampujalla ei myöskään ole normaalia Lasgunia sääntöteknisesti mikä olisi myös kiva näkyä.

Lähetetty: Ma 30.05.2005 06:37
Kirjoittaja Z7-852
DJ_Silverpig kirjoitti: Kaveripeleissä tiimin liimaaminen pienemmille baseille (heavy weapon yhdelle hepulle ja toinen ihan tavis-kaartilainen) ei ole ollut (eikä tule olemaankaan) rikos.
Itse asiassa säännöissä sanotaan että figut pitää liimata niiden mukana tuleviin base <B> tai</B> isommille. Eli et voi liimata HW normaaliin 1" base mutta voit liimata normaalin kaartilaisen vaikka 40mm base jos vain haluat modata sen sen näköiseksi.

Lähetetty: Ma 30.05.2005 11:58
Kirjoittaja Baldur
Z7-852 kirjoitti:Itse asiassa säännöissä sanotaan että figut pitää liimata niiden mukana tuleviin base <B> tai</B> isommille. Eli et voi liimata HW normaaliin 1" base mutta voit liimata normaalin kaartilaisen vaikka 40mm base jos vain haluat modata sen sen näköiseksi.
Tosin tässä tulee se, että HW-boksissa ei tule baseja ukoille :)
Tulee vain pari ihmeellistä lättyä, mitä monet käyttävät tupla-basena kahdelle ukolle paremman puutteessa :D

Lähetetty: Ma 30.05.2005 13:24
Kirjoittaja Matti N
Minulle (kenen nuo kuvassa näkyvät jantterit ovat) on aivan yksi lysti mitä ihmiset sanovat tuosta menetelmästä.

Itse pelaan noita niin, että tuolla on yksi merkitty "ampuja", josta katotaan LOS ja range, ja sillä selvä. Aivan kuin se kantaisi itse tuota lascannonia, ala marine devastator, kulkekoon tuo 40mm lascannon sitten missä kulkee (toki mahdollisimman lähellä tuota ampujaa toki).

Niinkuin näette, siinä ovat nuo polvistuneet äijät kulmissa. He ovat ampujia.

Miettikää nyt, Ishmaelikin pelasi kai GT:ssä Dark Angeleillä joiden devastatoreilla oli missile launcherit omilla 1" baseillaan.

Ja jos joku väittää että noiden on pakko olla sillä suurimmalla alustalla, niin IG FAQ:ssa sanotaan juurikin näin:
Heavy Weapon teams are supplied with a large base to contain both crewmen and the weapon. Treat them as two seperate models that are based together for convenience of movement.
Mitään pelillistä merkitystä tuolla siis ei ole.

Jos jollekkin ei sovi että pelaan noita noin, niin jätetään peli väliin. Olen pelannut kyllä niillä isoilla baseilla ja ne ovat puhtaasti vain tyhmiä.

Lähetetty: Ma 30.05.2005 13:26
Kirjoittaja Amazing Slug
Baldur kirjoitti: Tosin tässä tulee se, että HW-boksissa ei tule baseja ukoille :)
Tulee vain pari ihmeellistä lättyä, mitä monet käyttävät tupla-basena kahdelle ukolle paremman puutteessa :D
Ei tarvitse tulla baseja ukoille. Tarvitsee vain tulla baseja ukkojen MUKANA. Niille ne figut pitää laittaa.

Heavy weapon tiimin jäsenet pitäisi siis periaatteessa laittaa yhdelle isolle baselle. Vanhat heavy weaponit tosin tulevat pienten basejen kanssa, joten ota nyt siitä sitten selvää, mitä saa tehdä ja mitä ei.

Tuo kuvassa esitetty versio on kaikkein laittomin tapa sijoittaa heavy weapon tiimit, sillä noissa squadeissa ei näy, ketkä ovat ampujia. Elikkä ihan perusreilua kaartimeininkiä, huijataan silmätkin päästä, niin kauan kuin kaveri ei huomaa.

Lähetetty: Ma 30.05.2005 14:14
Kirjoittaja Matti N
Amazing Slug kirjoitti:Tuo kuvassa esitetty versio on kaikkein laittomin tapa sijoittaa heavy weapon tiimit, sillä noissa squadeissa ei näy, ketkä ovat ampujia. Elikkä ihan perusreilua kaartimeininkiä, huijataan silmätkin päästä, niin kauan kuin kaveri ei huomaa.
Postisi tuli kaksi minuuttia omani jälkeen, joten haluan vain mainita vielä tähän, että tuossa omassa postissani kyllä mainitsin, että tuo kyykkyäijä on se ampuja.

Ja entäs, jos nuo äijät olisi Catachaneja, ostaisin niille tämmöisen lascannon blisun.

Meinaako se, että minun pitäisi nuokin sitte pistää sille isolle baselle? EI!

Lähetetty: Ti 31.05.2005 17:58
Kirjoittaja dead flesh penalty
muistaakseni codexissa(tai sitten missään) ei mainita mitään koko tästä base-sähläyksestä. mainitaan vain että kaksi miestä muodostaa heavy weapon tiimin, muuttamatta mitenkään jalustojen kokoa. eli periaateessa ukot pysyvät erillään ja ase pitäisi survoa toisen jalustalle(toinen suuntaa tulta, kantaa ammuksia, jne.), mikä tosin joskus on Hieman vaikeaa. Tästä 'oikeaoppisesta' tavasta paras esimerkki lienee steel legioonan missile launcher-tiimi. GW nyt vain on muka käytännöllisyyden nimissä survonut boksiin isot alustat. (elikkä oikeastaan tähnyt tämän ''jalustan vaihtamisen isompaan'' tempun jo valmiiksi, niin ettei meidän edes tarvitse vaivautua!!8D )

Lähetetty: Ke 01.06.2005 16:30
Kirjoittaja Amazing Slug
Heavy Weapon teams are supplied with a large base to contain both crewmen and the weapon. Treat them as two seperate models that are based together for convenience of movement.
Olen minäkin tuon lukenut. Ei tuossa poisteta sitä "pakkoa", joka tulee sääntökirjan sivulta 6.
Mattin kirjoitti: Ja entäs, jos nuo äijät olisi Catachaneja, ostaisin niille tämmöisen lascannon blisun.
Totesin edellisessä viestissäni, että vanhojen figujen mukana tulee pienet baset ja se sotkee tilannetta. Eli ei tiiä, minkälaisilla baseilla kaartilaisia pitää/saa oikeesti pitää. Varmuuden vuoksi kannattaa pelata siten, että saa kaartilaisista suurimman pelitehon irti.

Tähän lukeutuu myös se, että viskataan se vanhasta codexista peritty "tää on ampuja ja tää on lataaja ja lataaja ei vaan osaa"-asenne romukoppaan. Imperial guardin raskailla aseilla on kaksi identtistä miehistön jäsentä. Vaihtoehtoja on siis kaksi:

a) kumpikaan ei osaa ampua aseella
b) kummatkin osaavat ampua aseella

Vaihtoehto c), eli toinen osaa ampua ja toinen ei, on yhtä absurdi kuin vaihtoehto a):kin. Montako eldar pelaajaa, joka lopettaa ampumisen starcannonilla heti kun yksi metallinen nappi kaatuu guardian yksiköstä, olette tavanneet?