Sivu 1/1

Miten tappaa ogret

Lähetetty: Pe 10.06.2005 20:32
Kirjoittaja Thorgal
Käydääs ekaks läpi ogrejen vahvuudet.

Ogret on nopeita (M 6+),vahvoja (S 4+), kovia (T 4+) ja niillä on paljon woundeja. Lisäksi ogre unitti ,joka on vähintään 3 äijää vahva aiheuttaa impact hittejä. Lopuks ogret aiheuttaa fearia.
Tää tarkotta siis sitä ,että ogret useimmiten saa chargen. Ja jos sä saat chargen ogreihin niin useiden woundiensa takia ogret elää lyömään takasin. Ogret pääsee kentän yli nopeesti, jotenka älä luota liikaa pitkän matkan aseisiin. On todennäköistä että muutaman rundin jälkeen ogret on syöny sun archerit tai handgunnerit tai ihan mitä vaan. Lopuks, muista kunnioitta FEARia. Fear voi voitta armeijan jos sä et tiiä sääntöi ja kuinka hyödyntää niitä.

Sitte katsaus heikkouksiin.

Ensinnäkin, ogret aika kalliita, mikä tarkotta sitä että ogreilla on yleensä vastassaan ylivoima (ei ny viiti miettiä mitään pelkkää gnoblaria-armeijoita). Ogre unitti tarttee ainaki 8 äijää saadaksee ees yhen ränkki bonuksen ( 8 ogren bull unitti maksaa 280 pistettä ilman mitää extroja). Iso hinta tarkotta myös sitä et ei tartte tappaa kovin montaa ogrea tehäkseen ison eron.

Täs on lista ogrejen muista heikkouksista:
Cavalry- Ogreil ei oo tätä ja ainoo unitti jolla on yli 6 movement on yheteet.
Missile troopit- Okei, myönnetää ogreilla on muutama tällänen. Gnoblarit voi viskoa rojua 8 tuuman päähän mut tää on vaan strength 2. Sitte on Leadbelcherit. Strenght 4 ja kantama 12 tuumaa. Mut jos ne ampuu niiden pitää ladata kokonainen vuoro. Niiden tykit ampuu artillery dicen verran kuteja. Mut varo heittämästä misfirea......
Flyerit/Flying monsters- Ogreilla ei ole näitä lainkaan
Sotakoneet/Chariotit- Ogreilla on näitä yks ja se on kaikkien rakastama Gnoblar Scraplauncher, joka yhdistää chariotin ja sotakoneen. Sitä vetää iso rhinoxi joka kyllä pärjää jotenkuten klosiksessa. Itse scraplauncher ampuu pelkkiä strength 3 kuteja jotenka sitä ei pidä pelätä liikaa.

Toinen ogrejen heikkous Ld- arvot. Niillä on melko huono 7 Ld.
Ogret on melko huonoja myös magia puolella. Vaikka niitten gut magicin kaikki spellit onkin casting value 3+, ne ei tee kauheesti vahinkoa. Niiden velhoilla, ogre butchereilla on myös heikkouksia.
Vaikka ne on melko hyviä klosiksessa, niiden magia saattaa suolitukoksen ja tehä niille itellensä vahinkoa. Lopuksi ne ei voi olla kenraaleita paitsi 400 pisteen arvonen special characteri Skrag the Slaughterer, jonka on pakko olla kenraali.


Tässä oli vasta eka osa sarjasta "Lunch time".


By: Liskowizard

thought of the week: "I ain't goin' to battle with
an empty stomach!"













Lähetetty: Pe 10.06.2005 21:52
Kirjoittaja Cutter
Yksi korjaus, tuo Gnoblar Launcher aiheuttaa KB:n, jolloinka se on vaarallinen masiina. Iso lätty Killing Blowilla ei naurata.

Lähetetty: La 11.06.2005 01:30
Kirjoittaja tiarAnon
Huoh... Onhan se kiva, että joku jaksaa vääntää tällasta ohjeistusta nyypiöille, mutta kieliasuun voisi kiinnittää vähän huomiota. Esimerkiksi passiivia voisi opetella käyttämään. Puhutaan suomea, ihmiset.