Sivu 1/1

baset

Lähetetty: Ma 13.06.2005 12:08
Kirjoittaja sman
mikä on paras väri baselle ja paras maasto siihen baseen?

entä welffeille?

Lähetetty: Ma 13.06.2005 12:09
Kirjoittaja Teonanacatl
Riippuu armeijasta.

Yleisin on se goblin green ja toinen mitä myös usein näkee on graveyard earth.

Lähetetty: Ma 13.06.2005 12:09
Kirjoittaja Blackguard
Teet sen armeijasi tyylin mukaan.

Mustasta harmaaseen Brushiminen ja flockituppoja siihen on ihan kiva vaihtoehto.

Sama toimii myös Scorchedista kohti Bleachedia brushittuna.

Lähetetty: Ma 13.06.2005 12:20
Kirjoittaja Corgimaster
no reunat kannattaa jättää mustiksi mun mielestä.
baset voisi värittää niin että heittää eka beasty brownin hiekan päälle, sitten heavy drybrushia bleached bone/rotting flesh ja sen päälle chestnut ink, jonka jälkeen voi vielä drybrushailla bleached bonella/rotting fleshillä jos niin haluaa.
jos laitat ruohoa niin suosittelen sen päälle ruskeata washia ja drybrush snot greenillä.

Lähetetty: Ma 13.06.2005 14:10
Kirjoittaja jullevi
Yksiselitteistä parasta väriä tai täytettä alustoille ei olekaan. Mutta kohtuunäyttävän alustan teko on helpompaa kuin monet uskovatkaan, ja kohtuunäyttävällä en nyt tarkoita goblin greenillä maalattua ja flokkiin dipattua alustaa.

Itse olen päätynyt usean yrityksen ja erehdyksen kauttaa siihen tulokseen, että helpoiten hienot alustat saa ylläkin ehdotetuilla hiekalla ja ruoholla. Eli hiekoitetaan alusta (itse teen tämän ennen jo spray-pohjamaalia), maalataan hiekka ruskeaksi (esim scorched brown) ja kuivaharjataan se vaaleammalla ruskealla, esimerkiksi ensin graveyard earthilla tai bubonic brownilla ja lopuksi kevyesti bleached bonella. Sitten liimataan pari tuppoa static grassia. Static grassin kuivaharjaamista voi myös harkita mikäli sävy ei ole ihan mieleen, itse kuivaharjaan sen bleached bonella. Ruohon lisäksi alustaan voi liimata jotain muutakin kasvillisuutta kuvaavaa materiaalia, esimerkiksi turffia.

Pelkällä maalatulla hiekalla, GW:n static grassilla ja woodland scenicsin coarse turffilla olen saanut aikaan tämännäköisiä alustoja:
Cursed Company
Nurglings

Kyllä nämä ainakin omasta mielestäni flokkiin dipatut alustat voittaa.

Ja mitä siihen alustan reunaan tulee, sen ei välttämättä tarvitse sulautua saumattomasti pelialustaan, eikä tämä aina olekaan mahdollista vaihtelevien pelialustojen tapauksessa (esim turnauksissa). Musta on yleispätevä ratkaisu (ei tosin kaikkien mieleen), mutta myös graveyard earth ja muut ruskeat kuten dark flesh toimivat, ts. näyttävät hyvältä. Itseasiassa sopiva kontrasti alustan ja alustan reunan välillä saattaa saada figun jopa erottumaan edukseen (kentällä ja muutenkin), itse yritän hyödyntää tätä vaaleaksi kuivaharjatun ruohon ja hiekan, mutta mustien alustojen avulla. Lumialustoisilla empireilläni olen kuitenkin päätynyt neutraalimpaan ratkaisuun, eli vaaleanruskeaan graveyard earthiin.

Lähetetty: Ma 13.06.2005 14:47
Kirjoittaja JuhoL
Itse teen Empire Armeijani laatat routaiseksi ja kylmiksi kuolleiksi (laitan jopa kalloja, zombin käden nousemaan maasta jne.), eli reunat ihan mustiksi vaan, ja sitten laitoin hiekkaa laatalle, maalasin heikan scorched brownilla, drybrushasin snakebite leastheria, sitten taas Kommando khakilla, ja bleached bonella ja vielä kerran valkoisella. Sitten laitoin siihen leivinjauhelunta, liimasin sen erikeeperillä/tms ja lakkasin sen mattalakalla ettei lumet karise pois.

Minulla ei ole siitä kuvaa, mutta edellisten armeijoiteni laatat tein tällä tavalla: Ensin hiekkaa, brown inkkiä, drybrush bubonic brownilla ja vielä drybrush bubonic brown 50% + bleached bone 50% ja lisäsin ruohotupsuja siihen, tältä se näyttää:

http://img119.exs.cx/my.php?loc=img119& ... 0279wu.jpg

Juho

Lähetetty: Ma 13.06.2005 19:05
Kirjoittaja sman
no kun mulla on welffejä niin mikä niille sopis

Lähetetty: Ma 13.06.2005 19:26
Kirjoittaja TrollChieftain
No ihan mikä vaan näistä esimerkeistä. Ei base riipu kansasta, vaan siitä kenen mailla he taistelevat. Eli jos vaikka elffisi hyökkäävät chaoksen kimppuun, niin silloin ne varmaan löytävät jalkojensa alta vaikkapa pääkalloja ja muita luita. Jos ne taas puolustavat, niin silloin jonkinlainen metsäbase. It's that easy.

TrollEdit: 300 viestiä, tuhat edessä!

Lähetetty: Ma 13.06.2005 20:14
Kirjoittaja Teonanacatl
Ja jos armeijan nimi on Wood Elves ja jonkin verran englannintaitoa löytyy, voi tuosta jo päätellä jonkin verran, että minkäläinen base kannattaisi olla.