Sivu 1/1

apaa KuoLan turneessa

Lähetetty: Ma 13.06.2005 13:44
Kirjoittaja apaa
Joo tosiaan mukava turnaus oli satuin osumaan sinne jaetulle toiselle sijalla

Listani http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... 959#480959

Ensimmäinen peli jotain beastman pelaajaa vastaan skenariona oli pitched batle paitsi että kaikki joukot eivät välttämättä tuleet kentälle ensimmäisellä vuorolla jos epäonnistuivat LD heiton.

Peli alkaa mukavasti sain deployattua itseltäni suuren osan armeijastani. Sain ensimmäisen vuoron ja ammuin vastapelaajalta 2 kärryä hajalle tykeilläni siitä lähtien vastapelaaja oli aikalailla alakynnessä eikä voinut tehdä enää mitään voittaakseen koska itselläni oli reilu taika ylivoima. itseltäni kuoli 4 tai 5 modelia kun vastustaja vältti tappelua kovasti ja kuoli ampumiseen ja magiaan. Voitin massacrella.

Toinen peli
Paavon pimentohaltioita vastaan. Skenariona oli pitched batle jos oikein muistan. Muutoksia oli että sai ottaa armeijaan käyttämättömillä choisseilla viidakko mörköjä itselläni eikä paavolla ollut yhtään.

No peli alkaa taas mukavasti kun ammuin tykeilläni Paavon repeter bolt throwerit(2) hajalle jotka olivat kukkulan päällä omilla tykeilläni siitä lähtien hän rupesi valittamaan minulle tuurista ja heitti noppaa "rajulla kädellä". Paavolla ei myöskään ollut velhoja joten magia ylivoima oli selkeä sain taijoilla ammuttua hänen ~20 jousimiestä ja ritarit hoitivat yksin hänen black guardien ja keihäsmiehien rynnäkön. Ritarien champion tappoi hänen kenraalinsa ja BsB:n. Warrior priestikin oli vähällä kuolla black guardien hilpareihin mutta sai parannettua itsensä rukoilemalla. Peli kääntyi massacreksi koska viimeisellä vuorolla ammuin taialla hänen dark rider unittinsa ja vierestä juoksi hänen noble ja executionerit joita hän ei saanut rallytettyä massacre taisi tulla jotain 9pts erotuksella.

Kolmas Peli
Vastassa taisi olla Happonen etunimeä en muista hänellä oli griffoni lordi joka ei osallistunut taisteluun skenarioiden erikois sääntöjen takia. Koska hänellä ei ollut griffonia pelin lopputulos oli aika selvä jo ennen ensimmäistä vuoroa. Joukkoni vain vyöryivät päälle tappaen kaikki korkea haltiat tässäkin pelissä tappioni jaivät vähäisiksi joten seurasi massacre voitto

No katselimpa kavereideni peliä kun oma peli oli loppunut ja enää ei ollut sinä päivänä pelejä niin joko "reilu" tyyppi onnistui jotenkin tiputtamaan kaikki figuni lattialle....

Neljäs peli
Joona Kröökerin beastmanejä vastaan joka voitti turnauksen. Peli alkoi mukavasti jo ennen deploymenttiä koska kenttä oli aika avara. Pelin loppu tulos oli selvä deploymentin jälkeen kun hänen petonsa olivat levittyneet laajalle alueelle taas kun itselläni oli nätti linja. Jostain kumman syystä kun päästiin tappelemaan kunnolla hän rupesi valittamaan että minulla on liikaa tuuria... voi johtua siitä kun hänen 4 khornen minotauria 2 käsiaseella hyökkäsi 20 swordmanin kimppuun ja ne hävisivät tappelun ja lähtivät karkuun ja joutuivat tallotuiksi. Kuten myös hänen boostattu 300pts heronsa hyökkäsi priestin johtamiin sisäpiiri ritareihin hänkin hävisi tappelun ja juoksi ulos kentältä. Myös hänen kenraali BsB unittinsa kusi unrulen ja tämän takia siihen tuli miekkamiehet eteen ja great swordit sivustaan no nepä lähti juoksemaan. Olimme unohtaneet heittää pelin loppumista ja kun roope siikanen tuli siihen niin mainitsi heti asiasta ja peli loppui siihen. Solid voitto minulle olisin kyllä saanut enemmän pisteitä jos olisi jatkunut pitempään

Viides peli
pelinä oli skirmish jossa oli neljä pelaajaa Roope Siikanen, Teemu Leskinen ja Joona Krööker tästä pelistä riippui turnauksen voittaja. no roopella ei ollut mitään saumaa taas kun itselläni oli kunnon horde kuten myös Teemulla mutta Joona onnistui luikkimaan aarre huoneeseen ja tappamaan jungle beastin ja juoksi nopeasti omaan päätyynsä

No lopputulos oli ihan mukava jaettu toinen sija

Re: apaa KuoLan turneessa

Lähetetty: Ma 13.06.2005 14:07
Kirjoittaja Ropetus
Eipäs Mikko vedetä sitä palkokasvin siementä sinne hengityselimeen, jos joku tulee kertomaan unohtuneista säännöistä, tsot, tsot!
apaa kirjoitti:Viides peli
pelinä oli skirmish jossa oli neljä pelaajaa Roope Siikanen, Teemu Leskinen ja Joona Krööker tästä pelistä riippui turnauksen voittaja. no roopella ei ollut mitään saumaa taas kun itselläni oli kunnon horde kuten myös Teemulla mutta Joona onnistui luikkimaan aarre huoneeseen ja tappamaan jungle beastin ja juoksi nopeasti omaan päätyynsä
Jeps, ulkokäytävät olivat mielestäni tällaiseen skenuun hieman liian kapeat. Lisäksi viimeisenä toimiva pelaaja taisi jäädä jokaisessa pöydässä mottiin omaan käytäväänsä. Eihän tuo vielä minulla niin vakava ollut, kun sain kuitenkin puolet joukoistani tappelemaan, mutta joillakin (esim. Teemulla) kävi niin, että 32 figusta tappelee neljä.

Jotenkin tuntuu, että käytävien tukkiminen yhdellä soturilla oli liian helppoa, etenkin Injury-taulukon kanssa. Luultavasti skenaario olisi toiminut paremmin esimerkiksi mittaamalla All Alone ja juoksemisenesto vain käytäviä pitkin, eikä esimerkiksi seinän läpi. Mistä hemmetistä ne joukot tietävät, että siellä seinän takana on joku?

Lähetetty: Ma 13.06.2005 14:50
Kirjoittaja Grond
Laitatko apaa vielä listaa (tai linkin jos se jo löytyy sotusta). Meni toisen pelin selostukseen asti ennenkuin Warrior Priest kertoi minulle millä pelasit :o).

Mutta Empirellä hieno saavutus, eli listakin kiinnostaisi nähdä.

Lähetetty: Ma 13.06.2005 16:55
Kirjoittaja apaa
Juu no lista laitetaan likkinä tuohon alkuun no niin nyt sekin on siellä

Niin no Tuo 5 skenario oli aivan surkea koska omat joukkoni eivät päässeet kunnolla mihinkään kun roopen joukot estivät juoksemisen se oli kyllä huono asia kuten myöskin kapeat käytävät roopekaan ei päässy ennen viimeistä vuoro kunnolla tekemään mitään oli aluksi niin kiire tappaa minun 34 miestä

Lähetetty: Ma 13.06.2005 18:45
Kirjoittaja Mr Cartier
Sääntö kyllä oli niin, että seinien läpi ei tarvitse ottaa "cautious" statusta, eli saa juosta jos se vihu oli seinän takana, sääntö oli vaan hävinnyt editin myötä johonkin, ja ilmeisesti Joona (yksi skenaarion esitestaajista turnauksen apu järjestäjänä) oli sen päästänyt unohtumaan, ja soveltanut omiaan tämän vuoksi.

Lähetetty: Ma 13.06.2005 19:09
Kirjoittaja Ropetus
Mr Cartier kirjoitti:Sääntö kyllä oli niin, että seinien läpi ei tarvitse ottaa "cautious" statusta, eli saa juosta jos se vihu oli seinän takana, sääntö oli vaan hävinnyt editin myötä johonkin, ja ilmeisesti Joona (yksi skenaarion esitestaajista turnauksen apu järjestäjänä) oli sen päästänyt unohtumaan, ja soveltanut omiaan tämän vuoksi.
Jaahas, eli oikeasti ne petomiehet olisivat juosseet pakoon minua vastaan fearin + ournumberin takia ja käytävä olisi ollut auki vuorolla kolme. Lisäksi se yksi petomies olisi (luultavasti) lähtenyt sieltä taistelusta niiden gobojen kanssa ja olisi ollut se paikka tukossa pedoilta aika pitkään.

No hyvä, että jossain vaiheessa sai tämänkin tietää...

Lähetetty: Ti 14.06.2005 12:10
Kirjoittaja apaa
Jahas jahas kysyimme vielä joonalta asiasta mutta kyllä se esti juoksemisen mutta hyvä että nyt saadaan tietää eipä olisi voittanut Joona sitä pelia aivan niin helposti

Lähetetty: Ti 14.06.2005 14:33
Kirjoittaja elector
Mutta hänhän olikin "huijari". ;)

Lähetetty: Ti 14.06.2005 16:04
Kirjoittaja apaa
Niin se huijari liittyi siihen että hän tiesi skenariot etukäteen ja teki niihin sopivat armeijat ja olihan muillakin hauskoja lisänimiä eikö totta Roope "Viides Sija" Siikanen

Lähetetty: Ti 14.06.2005 16:57
Kirjoittaja Ropetus
apaa kirjoitti:Niin se huijari liittyi siihen että hän tiesi skenariot etukäteen ja teki niihin sopivat armeijat ja olihan muillakin hauskoja lisänimiä eikö totta Roope "Viides Sija" Siikanen
Mitäs tämä nyt on? Joku on saanut sellaisen päähänpinttymän, että meikäläinen on joku automaattinen voittaja viime talven jälkeen ja halusi piruilla? Tuossa olisi pitänyt olla Roope "Neliapilalegioona" Siikanen, olisi ollut paljon hauskempi...

Lähetetty: Ke 15.06.2005 12:04
Kirjoittaja apaa
No olisit mennyt ehdottamaan =)

Lähetetty: To 16.06.2005 23:35
Kirjoittaja Tyrisalthan
Mr Cartier kirjoitti:Sääntö kyllä oli niin, että seinien läpi ei tarvitse ottaa "cautious" statusta, eli saa juosta jos se vihu oli seinän takana, sääntö oli vaan hävinnyt editin myötä johonkin, ja ilmeisesti Joona (yksi skenaarion esitestaajista turnauksen apu järjestäjänä) oli sen päästänyt unohtumaan, ja soveltanut omiaan tämän vuoksi.
Minulla ei kyllä ollut mitään tekemistä noiden skenarioiden sanamuotojen tai yksittäisten sääntöjen kanssa, vaan olin lähinnä ideoimassa, millaisia skenarioita voisi olla. Eli tuo kyllä menee ihan jonin piikkiin koko juttu.

Lähetetty: Pe 17.06.2005 12:09
Kirjoittaja apaa
No tehän olitti aiemmin kokeilleet tuota skenua joten pelasitteko te sielläkin säännöllä että jos seinän takana on viholllinen niin ei saa juosta?