Pelaan ogreilla Lohikäärmeen Luolassa Lustria liigassa aina maanantaisin ja perjantaisin, ja ajattelin jakaa kokemuksiani ja kalastella ehdotuksia, minkälaisia listoja voisi kokeilla. Kaikkea muuta saan kentälle, paitsi jetejä. Pelit ovat nyt vielä 500 pistettä (patrol ilman magiaa), mutta ensi viikolla siirrytään tuhanteen pisteeseen. 1500 ja 2000 pistettä seuraavat myöhemmin. Tässä on 2 armeijaa, joita olen pelannut. Spämmään armeijalistat osioon jossain vaiheessa viikkoa niitä tuhannen pisteen listoja, joilla ajattelin pelata. Sinne voi sitten heittää niitä kommentteja "ota hei viis träpperii ja neljä hunnteri ja tyranttei hei ne on tosi kuulei!!11".
Ironguteilla on pakko olla champpa kenraalina pienissä matseissa, sillä groinbiter kenraalina olisi liian apokalyptistä.
Armeija 1:
3 bullia = 105
21 gnoblaria, groinbiter = 44
3 Ironguttia, champpa, lippu = 184
3 Ironguttia, lippu = 164
Armeija 2:
3 Bullia = 105
21 Gnoblaria, groinbiter = 44
3 Ironguttia, champpa, lippu = 184
3 Leadbelcheriä = 165
Useimmat pelit on pelattu Lustriassa, eli encounterit ja eventit ovat olleet käytössä, kuten myös melko runsas maasto. Ne ovat vaikuttaneet useiden pelien tuloksiin (kasvi söi kenraalini ja irongutit, vamppyyri putosi juoksuhiekkaan, pukit pelästyivät kirousta ja juoksivat kentältä, jne.) Pelejä olen pelannut jo 11. Yötyö ownz tämän kampanjan, sillä ehdin aina päivisin pelaamaan
-----------------------------
Vastassa Kauppiaan pukit, jotka ovat ainut armeija, jolle olen hävinnyt. Kolme herdiä, wargor ja 4 screameriä. Minulla armeija 1.
Pelin alussa pomon herdi säikkyy temppelistä putkahtavaa kirousta, mutta rallyttaa jo seuraavalla vuorolla. 2 ambush herdiä tulevat bullien ja gnoblareiden taakse. Bullit pakenevat chargea, mutta gnoblarit jätetään huomiotta. Gnoblarit vastaavat samalla mitalla ja tappelevat keskenään kaksi kriittistä vuoroa. Bah. Pienempi herdi karkaa kentältä encounterin takia. Gnoblat pakenevat herdin chargea, jäävät alle, mutta herdi törmää kahteen encounteriin! Paniikkia ja damagea, mutta herdi rallyttaa ensi vuorolla.
Sillä välin toisella rintamalla bullit jäävät pukkipomon ja kirkujien chargen alle, mutta nytpä oma pomoni ja sen irongutit ovat rynnäkköetäisyydellä! Encounter syö yhden ironguttini. Gay gay, ei enää impacteja, eikä mahdollisuutta voittaa combattia. No, kokeillaan silti. Kaksi guttia rynnistää vihun pomon herdiin, tappaa pari, ja rynnistää sitten takaisin, mutteivät jää alle. Screamerit jahtaavat pomoani, pomoni pakenee kerran, rallyttaa, ottaa chargen vastaan ja tuhoutuu. Kirotut kirkujat.
Vielä on yhdet täysikuntoiset irongutit, jotka kokeilevat pukkipomoa ja tämän herdiä! Pukkipomo saa surmansa ja herdi murtuu! Guttini juoksevat perässä, mutta pukit pakenevat. Sitten rallyttavat, teen uuden chargen kahdella gutillani (encounter ja pukit taisivat tappaa sen kolmannen guttini), ja ajan viimeisen tasoittavalla pukit pakosalle.
Pelin lopussa minulla on kaksi guttia joilla vihun lippu, vihulla herdi ja screamerit, joilla yksi minun lippuni. Molemmilla quarteri. Tasuri.
-----------------------------
Sitten VC, jossa 2 lepakkoswarmia, n. 16 ghoulia, 3 spirit hostia ja heppawraithi. Missä ovat maagiset aseeni!? Eivät ainakaan armeijalla 2, jota käytän tässä pelissä.
Aluksi lähestytään. Bullit, gnoblat ja hostit tuijottavat toisiaan, mutteivät uskalla chargeta. Gnoblat eivät edes yltäisi. Wraithi ei uskalla käydä yksin belchereiden kimppuun. Jätän ironguttien chargen väliin, jotta voisin ampua ghouleja belchereillä. 2 ghoulia kuolee. Gutit melkein häviävät ghoulien chargelle, onneksi 5+ panssari pelastaa. Gutit lyövät takaisin, ghoulit murtuvat ja jäävät alle. Pursuit swarmeihin. Swarmit lyödään parissa kierroksessa. Tällä välin kentän on vallannut uusi taktinen innovaatio, snaking formation! Bullit, belcherit ja hostit kääntyvät kaikki sneikkaus muodostelmaan! Gnoblarit katsovat äimistyneinä paikallaan (ykkönen pyörähti jälleen). Swarmien kuoltua gutit vakoilevat hostien kylkeä. Samoin tekevät jonobelcherit toisella puolella. Charge! Metsän takia vain kaksi hostia voi lyödä. Alkaa piinallinen taistelu. Bullit jonoilevat metsän takaa hostien rear sektorille. Gnoblat yrittävät ehtiä mukaan mättöön. Vihun vuorolla wraithi lasauttaa Guttien selkään! Lisäksi jo kuolleisiin ghouleihin tähdätty encounter (carnivorous plant) alkaa syödä guttejani. Belcherit ja gutit kestävät outnumberilla, bannerilla ja kyljellä, kun wraithi ja hostit eivät saa tarpeeksi haavoja aikaan. Sitten tulee minun vuoroni, ja valtava gängbängäys! Bullit hostien selkään ja gnoblatkin uskaltautuvat terroria aiheuttavan wraithin kylkeen. Haamut sulavat harmittomasti pois, mutta viimeinenkin ironguttini, eli kenraalini, katoaa nälkäisen kasvin syövereihin.
Hups, peli menikin jo vuorolle 7 tässä vaiheessa. Gutit ja kenraali kuolleita, mutta quartereiden avulla solid voitto. Sneikkaus ogreilla oli pätevä veto, sillä ne pääsivät manööveroimaan todella näppärästi hostien kylkiin ja selkään. Lisäksi hostit eivät pääseet lyömään hirveästi takaisin, koska vastassa oli vain yksi ogre tällä muodostelmalla. Boku wa tensai.
---------------------------
Sitten Sylvania. Läjä zombeja ja läjä keihäs skelluja. Molemmilla musikantti, lippu, light armor ja kilpi. Mukana myös 9 sutta ja panssaroitu vamppyyri hevosen selässä. Sitten se pervo osuus: 2 grave markkeria vastaan minun kaksi noppaani. Toivon vamppakenraalin äkkikuolemaa belchereiden toimesta, joten otan armeijan 2 kehiin jälleen.
Lähden etenemään pelottavan terrainin takia yhdessä läjässä. Kokeilen dispellata markkereita yhdellä nopalla kahden vuoron ajan. Epäonnistuivatko kaikki 4+ heitot? Jep, zombit ja lurkit tuplaantuvat kahdessa vuorossa. Hups. Mutta sitten hukkiin sattuu ikävä encounter: juoksuhiekka. Modelit ottavat armor saven, ne jotka pässäävät, uppoavat hiekkaan. Oliko vamppyyri liittynyt 2+ savensa kanssa susiin? Jep, greater Hups. Onnenkantamoinen siis ratkaisi pelin melko nopeasti.
Läjässä etenevä armeijani kärsii ahtaudesta. Fungus encounter tekee sekä gnoblareista että belchereistä immuuneja psykologialle. Perhana, juuri kun suunnittelin ampuvani hukkia tai skelluja, ja ottavani flee reaktion. Ei auta, bullit lähtevät manööveroimaan, belcherit uhrautuvat skellujen eteen (ampuvat 4 skellua) ja gnoblat ja gutit jäävät odottelemaan mehukkaita chargeja. Belcherit saavat zombit kylkeensä (skellut jäivät odottamaan parempia paikkoja), murtuvat, mutteivät jää alle. Zombien pursuit tuo ne ikävään paikkaan. Zombit saavat väkivaltaisesti gutit kylkeensä ja gnoblarit toiseen. Bullit manööveroivat lisää. Zombit sulavat tietysti poies. Gutit overrunnaavat, jotta niiden kylki ei olisi liian lähellä skelluja, mutta päätyvät pelottavan lähellä fungus encounteria! Encounter tekee immuuniksi psykologialle, mutta aiheuttaa myös ld testin, jonka mokaaminen tappaa D6 modelia. Siis D6 ogrea! Onneksi skellut rynnäköivät ja ogret pakenevat chargea, ennen kuin encounter phase tapahtuu.
Skellut päätyvät gnoblareiden eteen. Bullit ovat manööveroineet kylkeen. Charge! Onneksi gnoblat olivat immuuneja sienihöyryjen takia, sillä en olisi voinut käyttää kenraalin ld:tä fear testiin. Ja kenraali ei muuten rallyttanyt vaan pakeni gutteineen aluskasvillisuuden sekaan. Taistelussa kävi kuten saattoi olettaa, skellut sulivat parissa vuorossa. Guttinikin rallyttivat lopulta. Hukat olivat itsekseen sulaneet olemattomiin. Minulta ei mennyt mitään, joten massacre voitto.
Pelin aikana gnoblat pörräsivät paljon sen sieniencounterin ympärillä, mutta eivät onneksi kärsineet hirveästi tappioita.
----------------------------------
Pelasimme vielä yhden hupipelin ilman encountereita ja eventtejä, koska äskeinen loppui käytännössä melko lyhyeen encounterin takia.
Tässä pelissä rynnäköin vuorolla 2 ironguteilla ja bulleilla zombeihin joissa oli vamppyyri. Hups, gutit eivät olleetkaan kantamalla. Bullit menivät yksin eteen. Tietysti ne bullit nuijivat vamppyyrin alas heppansa selästä ja tappoivat pari zombiakin, jolloin eivät edes murtuneet. Toisin kuin koko Sylvania armeija. Jälleen. Peli oli ohi vuoron kolme aloittavan vuoroni jälkeen. Melkoisen kovaonninen thralli.
---------------------------
Eli aika hyvin on mennyt. Ogret ilmeisesti pärjäävät pienissä peleissä hyvin, sillä vastassa ei ole paljoa erikoistuneita vihollisia (lentäjiä, maageja, ampumista, cavalrya). Huomasin, että leadbelcherit ampuvat todella harvoin, ja sitten kun siinä onnistuvat, tappavat kaksi rivijamppaa. Ogreilla menee koko elämä näissä pienissä peleissä siihen, että haetaan sitä kylkeä. Mutta kylki on usein löytynyt, sillä vihulla on usein vain kaksi yksikköä ja minulla 3-4. Gnoblareiden bicker on pilannut pari peliä. Belcherit eivät usein ehdi ampua kertaakaan, niillä on aina kiire jonnekin.
Irongutit ovat sankareita. Ne tappavat kaikki. Pässäsivät jopa pari kertaa break testin ja toivat massacre voiton rottia vastaan ekalla viikolla.
Movement kutonen yllättää kaikki, jopa minut. Teen aina välillä ylimielisiä failed chargeja. Toisaalta vihu tuo joskus joukkonsa liian lähelle.
Kokonaistulokset 500 pisteen peleissä:
Pukit: solid loss (vai minor?) ja draw
Gobbot: 2 minor victorya
Kaaos kääpiöt: solid victory (vai minor?) ja draw
Skaven: massacre victory
Sylvania: massacre victory
VC: 2 massacrea victorya
Ogret: solid victory
Liskot: minor loss
Kokonaistulokset 1000 pisteen peleissä:
Pukit: massacre victory
Kääpiöt: solid victory