Sivu 1/1
Necroni omistaja ApUuN ?!
Lähetetty: Pe 17.06.2005 10:35
Kirjoittaja My name is Death...
Tänään olisi ensimmäinen pelini:
Mun Necrons VS kaverin Orcs
Eli miten kukistan hänen orccinsa?
Onko monolithi muuten tankiksi luokiteltu vai onko se alus?
Minkälaisessa maastossa necroneilla on ylivoima, dominoiva tai paremmat mahdollisuudet kuin orceilla?
Apua ja tietoja tänne, tätä peliä ei tultu häviämään vaan necronit nousevat kuolleina mudasta ryömien ja KOSTON himo antaa heille voimia jolla voitto otetaan orceistä!!!!!!!!!
Lähetetty: Pe 17.06.2005 11:04
Kirjoittaja Feeno
Ammu. Eipä voi oikein muuta sanoa. Ota peliin paljon Destroyereitä ja ammu niillä armeija palasiksi ja pysy itse suojassa. Scarabeilla voisi jumittaa parhaat lähitaistelijat lähikseen, sen ne tekevät melko hyvin. Monolith kyllä kieltämättä tekisi keskellä örkkirankkeja paljon tuhoa, mutta örkkien supahupaüberantitankkilähistelyaseet tekisivät siitä muussia melko nopeasti. Eli ammu kaukaa äläkä päästä niitä lähikseen.
Lähetetty: Pe 17.06.2005 16:22
Kirjoittaja Kurimus
Feeno kirjoitti: Monolith kyllä kieltämättä tekisi keskellä örkkirankkeja paljon tuhoa, mutta örkkien supahupaüberantitankkilähistelyaseet tekisivät siitä muussia melko nopeasti.
Eli siis mitkä? Power Klaw ja mitkä muut (en tunne örkkejä liiemmin)? Osuvat kumminkin kaikki lähisaseet monoon vain kutosilla, ja mitään 2d6 AP:tä kun ei saa niin luulisi sen suht turvassa olevan. Mono vaan DS:llä sopivaan paikkaan ja warruryhmä sieltä ulos rapid firettämään läheinen ryhmä täältä ikuisuuteen. Ja luonnollisesti paikan on oltava sellainen että seuraavalla vuorolla ei ole sluggamobi niskassa, sillä silloin sattuu.
Immortalit ja destroyerit ovat myös hyviä koska niillä saat niitattua örkkejä lähistelykantaman ulkopuolelta. Ja ota ehdottomasti lordille veili koska sillä saat liikkuvuutta (=mahdollisuuden viedä ne pois rynnäkkökantamalta) joko immortaleille tai warrioreille, ja lähiksestä poispääsyn tärkeydestä tuskin tarvitsee muistuttaa...
Lähetetty: Pe 17.06.2005 16:26
Kirjoittaja daider
Stormlord kirjoitti:
Eli siis mitkä? Power Klaw ja mitkä muut (en tunne örkkejä liiemmin)?
Clawi iskee monta kertaa joten osuma tulee jossain vaiheessa.
Monoliitin tappaja Vihernahka-armeijassa on Zappgun. Jos joudut niiden kantamalle niin voit heittää monolitiille hyvästit.
Lähetetty: Pe 17.06.2005 17:21
Kirjoittaja Feeno
Zzappat, clawit, super stikkbommit... Kaikki vaarallisia monolithille ja varsinkin claweja löytyy örkkiarmeijasta lukuisia.
Lähetetty: Pe 17.06.2005 18:47
Kirjoittaja Zarathustrian
No enpä noista klaweista hirveästi huolestu. Osuvat kutosilla ja s8 vs av14 -> kutosia glänäämiseen. ZZap gun nyt on varsin random vehje ja sillä nyt ei ole paras mahdollinen kantama(24") eli jos se yltää necroneihin, myös necrot yltävät siihen. Kyllä se monoliitti varsin turvassa on noilta örkkien virityksiltä, ja muista että monoliitin particle whipillä voi yrittää sniputtaa noita power klaw nobeja uniteista pois.
Lähetetty: Pe 17.06.2005 18:54
Kirjoittaja Leksa
Warbossi klawilla onkin jo asia erikseen: vitosella peneration hit ja mättää parhaimmillaan 8 hyökkäystä vuorossa. ei naurata einää siinä vaiheessa

Lähetetty: Pe 17.06.2005 20:06
Kirjoittaja Feeno
Kahdeksan? Taitaa olla kuusi. Neljä peruksena + lähistelyaseet + rynnäkkö. Mutta se se vasta pelottaakin monolithiä. Ja juuri millään armeijalla ei ole monolithiä vastaan mitään muuta kuin vitosen tai kutosen glänäreitä, örkeillä niitä vain on todella paljon + ne muutamat nelosen glänärit ja 4d6 armor penetraatiot (zappa).
Lähetetty: Pe 17.06.2005 21:11
Kirjoittaja Kurimus
Feeno kirjoitti:ja 4d6 armor penetraatiot (zappa).
Kuinkas zappa saa enemmän kuin yhden nopallisen penetraatioon monoa vastaan? Ainoa poikkeus mitä olen missään nähnyt mainittavan on se assassinin turboluoti.
Lähetetty: Pe 17.06.2005 21:19
Kirjoittaja Feeno
Ai niin joo. 3D6 sitten. S kun on 2D6 ja sitten (normaalisti) 2D6 penetraatioon, mutta monolithia vastaan vain D6. Onhan tuossa tietysti myös se este, että ensimmäinen 2D6, eli strenan määrittäminen, ei saa ylittää kymmentä.
Necronit
Lähetetty: La 18.06.2005 14:30
Kirjoittaja My name is Death...
Voitto tuli!!! Jes eka peli ja voittoon armeija toimi aivan loistavasti ja tuli itsekin huomattua, että necronit ovat todella hyviä.
Peliinkin pääsi mukaan.
Lähetetty: La 18.06.2005 17:13
Kirjoittaja Lassek
Onneksi olkoon! Siitä se lähtee.
Kehottaisin kuitenkin muistamaan, että örkit ovat nekroneille verrattain helppo vastus, nimittäin mariineja vastaan nekroneilla on paljon enemmän tekemistä kuin örkkejä vastaan. Ap3-aseista on näet huutava pula.
Muuten näin örkkinä, henkilökohtainen suosikkini monoliitin niittauksessa on looted basilisk. Sellaiseen könttiin on aika vaikea olla osumatta.

Jos se edes immoontuu niin päästetään warbossi irti.
Lähetetty: La 25.06.2005 17:21
Kirjoittaja Leksa
Feeno: Olemme molemmat väärässä, se on 7 hyökkäystä maksimissaan. ¤ peruksena, +1 assaultissa, +1 kahdesta kähyaseesta, ja +1 bionik armista. Vai antoiko arm iskeä clawilla sen lisähyökkäyksen?
Lähetetty: La 25.06.2005 21:36
Kirjoittaja Lassek
Leksa kirjoitti:Vai antoiko arm iskeä clawilla sen lisähyökkäyksen?
Vain jos ennestään ei ole toista kähäysasetta.
Super cyboarista taisi saada vielä +1a.
Lähetetty: Su 26.06.2005 05:15
Kirjoittaja Typoko
a) Monoliittia ei ole pakko tappaa necronien voittamiseksi. Örkkien massa-menetelmä saattaa tehdä monoliitin osittain turhaksi, kun 6 örkinkin menetys per vuoro ei tunnu missään.
b)Rokkit. S8 24" assault 1. Näitä saa 1500 armeijaan helposti päälle 20 ja monoliitti tipahtaa glänäreilläkin näitä vastaan jos örkit niin vain tahtovat.
c) vaikka harvemmin näitä olen nähnyt, niin tnkbustabombz on 6+2d6 tai jotain vastaavaa, millä voi kyllä saada ihan peneäkin.
Örkkejä vastaan on aika vaikea ylimalkaisesti kehittää taktiikkaa. Ikävää, jos pitäisi olla kovinkin örkkivastainen lista ja vastustajalla onkin feral örkit ja iskee 3 squiggothia kehiin... Ammu paljon ja älä päästä mitään lähelle.