Sivu 1/1

Multiple/accidental charge, miten toimii?

Lähetetty: Pe 22.07.2005 14:30
Kirjoittaja Archibald
Rekimentti on chargaamassa, mutta edessä on kaksi rekimenttiä. Saako julistaa "tuplachargen" ja rynniä molempiin, vai tehdäänkö se rynnimällä vain yhteen ja sitten maksimoidaan, ja vain jos oikeasti on accidental charge niin ne muut menevät combattiin?

Lähetetty: Pe 22.07.2005 14:54
Kirjoittaja Black scars
Rynnäkön menettelytavasta kannattaa keskustella jo sen julistusvaiheessa, jos ja kun on ilmeistä, että useampaan yksikköön oltaisiin osumassa.

Sinällään rynnäkön osuminen kahteen yksikköön on varsin yksinkertaista: Mikäli laillisesti kontaktiin tuotu yksikkö osuu kolmanteen osapuoleen "wheel in" liikkeellään, niin yksiköistä muodostetaan yksi yhtenäinen meleerintama.

Rynnäkkön voi kuitenkin julistaa vain yhteen yksikköön ja se on ainoa joka voi rynnäkköön reagoida.

-E-

Lähetetty: Pe 22.07.2005 15:39
Kirjoittaja Gorkiporki
Black scars kirjoitti:Rynnäkön menettelytavasta kannattaa keskustella jo sen julistusvaiheessa, jos ja kun on ilmeistä, että useampaan yksikköön oltaisiin osumassa.

Sinällään rynnäkön osuminen kahteen yksikköön on varsin yksinkertaista: Mikäli laillisesti kontaktiin tuotu yksikkö osuu kolmanteen osapuoleen "wheel in" liikkeellään, niin yksiköistä muodostetaan yksi yhtenäinen meleerintama.

Rynnäkkön voi kuitenkin julistaa vain yhteen yksikköön ja se on ainoa joka voi rynnäkköön reagoida.

-E-
Sääntökirjan sivulla 267 on artikkeli noista Multible Chargeista, ja siellä kyllä todetaan että kaikilla rynnäkön kohteeksi joutuneilla yksiköillä on oikeus normaaleihin reaktioihin.

Lähetetty: Ma 25.07.2005 13:49
Kirjoittaja Black scars
Gorkiporki kirjoitti:Sääntökirjan sivulla 267 on artikkeli noista Multible Chargeista, ja siellä kyllä todetaan että kaikilla rynnäkön kohteeksi joutuneilla yksiköillä on oikeus normaaleihin reaktioihin.
Kyllä kyllä, mutta siellä on yksi pelin maagisista sanoista, eli "inevitable". Sen vuoksi kannattaa keskustella jo rynnäkön julistusvaiheessa siitä mitä mahdollisesti tulee tapahtumaan ja onko kolmanteen osapuoleen osuminen todellakin väistämätöntä. Kun chargen kantama on mitattu ja fear yms. testit onnistuneesti heitetty, niin neuvotteluasetelmat eivät yleensä ole enää niin kovin neutraalit.

Ongelma on siinä, että "wheel in" liike on ilmainen, eli se kantaa usein pidemmälle kuin charge. Kolmanteen yksikköön osuminen on siten usein riippuvaista siitä, pakeneeko ensimmäinen yksikkö vain ei. Samoin kolmanteen osapuoleen osuva "wheel in" jää tekemättä, jos kohde pakenee, joten siinäkään tapauksessa kahteen yksikköön osuminen samanaikaisesti ei ole väistämätöntä.

Lähietäisyydeltä multiple charge on aika selkeää (koska kantamalla ei ole merkitystä), varsinkin silloin jos se osuu molempiin yksiköihin huolimatta siitä, mikä on sen kohteen reaktio johon ollaan esimmäiseksi osumassa. Multiple chargea voi käyttää melkoisesti väärin, varsinkin pitkillä ritaririvistöillä, siksi kannattaa keskustella ennen yhtään mittausta tai nopanheittoa.
Itse kirjoitti:Rynnäkön voi kuitenkin julistaa vain yhteen yksikköön ja se on ainoa joka voi rynnäkköön reagoida
Tuo on tosiaan virheellinen kommentti, noita "inevitable" -tilanteita kun näkee käytännössä vain aniharvoin.

-E-

Lähetetty: Ma 01.08.2005 12:52
Kirjoittaja Archibald
Black scars kirjoitti:Lähietäisyydeltä multiple charge on aika selkeää (koska kantamalla ei ole merkitystä), varsinkin silloin jos se osuu molempiin yksiköihin huolimatta siitä, mikä on sen kohteen reaktio johon ollaan esimmäiseksi osumassa. Multiple chargea voi käyttää melkoisesti väärin, varsinkin pitkillä ritaririvistöillä, siksi kannattaa keskustella ennen yhtään mittausta tai nopanheittoa.
Just tuota tarkoitin!