Sivu 1/2
Vastustajien oudot aivoitukset
Lähetetty: Su 24.07.2005 12:35
Kirjoittaja Loaderiser
Niin että pelasin tos vähä aikaa sitte kaverii ja serkkuu vastaa.
Minulla oli kaksi velhoa joista toinen oli lv1 ja toinen lv2 wizardi.
Otin kummallekkii Lore of Lifen.
Lv1 velho sai Mistress of Marshin ja toinen sai Master of Woodin ja Stonen.
Kaverit rupes sössöttämään jotain että minun pitäisi vaihtaa taikoja tai sitten kentällä olevat puut ja talon raunio pitäisi siirtää ihan kentän nurkkiin.
Ajattelin vain kysyä, että onko kellään muulla ollut mitään tälläisiä riitoja vastutajienne kanssa?
Lähetetty: Su 24.07.2005 12:48
Kirjoittaja Lassek
No ei, meilläpäin kaikki on rentoja jäbiä. Joskus harvoin joku kauempaa tullut on vähän sössöttänyt, mutta sille on sössötetty leikkisän ironisoivasti takaisin ja ongelma on aina ollut ohi.
Kolmesta magiatasosta ja kolmesta hyvästä taiasta vinkuminen on erittäin älytöntä, se nimittäin ei tosiaankaan ole niin kova juttu. Elleivät kaverisi sitten vitsailleet.

(Pelaatteko muuten Kirjan lorella vai uudemmalla lorella?)
Jos he todella tarkoittivat mitä sanoivat, on asennekasvatuksen paikka. Vastustajan ei pidä ruveta tekemään huonompaa listaa (tai ruveta näpläämään maastoa kesken pelin!), oman itsen pitää opetella pelaamaan paremmin.
Lähetetty: Su 24.07.2005 13:07
Kirjoittaja Loaderiser
Käytän niitä säätökirjassa olevia Loreja.
Lähetetty: Su 24.07.2005 13:11
Kirjoittaja Lassek
Peltsu kirjoitti:Käytän niitä säätökirjassa olevia Loreja.
Hehe... uudemmissa Life on vielä vähän pahempi.

Lähetetty: Su 24.07.2005 13:15
Kirjoittaja Jyrzzä
Ei meidän porukoissa kyllä oo sössötetty mistään turhasta.Joskus sensijaan itsellä tulee paha mieli kun porukassamme yksi hemmo,joka on vasta-alkaja Warhammerin sääntöjen suurissa syövereissä,tunnetaan Sotussa nimellä Green Knight,ei oikein osaa sääntöjä vielä,ja silloin tällöin hänestä kuulemma tuntuu että huijaan(esim.kerran kun pelattiin ja sanoin että bolttis ampuu 48 tuumaa),ja hän ei osaa enkkua yhtä hyvin kuin minä,joten en oikein voi aina todistaa,että sääntö on sääntö.
Lähetetty: Su 24.07.2005 15:55
Kirjoittaja Kheirakh
Largo kirjoitti:Peltsu kirjoitti:Käytän niitä säätökirjassa olevia Loreja.
Hehe... uudemmissa Life on vielä vähän pahempi.

Missäs nää uudet loret on?? Eikö sääntökirjan loret ole päteviä?
Lähetetty: Su 24.07.2005 16:00
Kirjoittaja Ropetus
Kheirakh kirjoitti:Largo kirjoitti:Peltsu kirjoitti:Käytän niitä säätökirjassa olevia Loreja.
Hehe... uudemmissa Life on vielä vähän pahempi. ;)
Missäs nää uudet loret on?? Eikö sääntökirjan loret ole päteviä?
Virallisesti ovat vielä päteviä ja uudistetut ovat edelleen Trial rules -leiman alla. Käytännössä nämä uudemmat ovat kuitenkin käytössä kaikkialla. Löytyvät muunmuassa 2004 kronikasta.
Jos tuosta vanhasta Life loresta inistään noin paljon, niin koetapa käyttää vanhaa heavenia. Kolme loitsua saa taikoa minne tahansa pelikentälle ja saa vielä helposti taiottavat re-rollit ykköstaikana. Tämän jälkeen he anelevat sinua palaamaan siihen lifeen.
Lähetetty: Su 24.07.2005 19:00
Kirjoittaja Teonanacatl
Uudet loret saa myös ladattua GW:n sivuilta, kuten kaikki muutkin loret.
Lähetetty: Ma 25.07.2005 12:12
Kirjoittaja Omenapoika
no onhan noitakin tullut. monesti saanut kaivaa armeijakirjan esille ja näyttää drog's dead 'ard armourin, big unit, khemrin incantaatiot tai DddDd:n. Yllättävän monesti vastustaja saa tyhjästä ainakin neljä power noppaa "Tällä on taikaesine." "Mikä?" "No en muista, mulla jäi kirja kotiin." ja sitten niitä noppia muka vain heitellään. "Mitä muita taika esineitä sillä on?" "öö... en muista." "Muistit ton." "Nojoo." "Ja ne dispel scrollit." "Nojoo, siis..." "Laskin että toi sun kakkoslevelin taikuri ei saa enempää tavaraa noiden scrollien jälkeen." "A-aijjaa."
Lähetetty: Ma 25.07.2005 13:07
Kirjoittaja Lihamestari
Joo, meilläpäin kun pelasin täyttä SAD:ia vastaan (4 Rättäriä, 18 Jezzailia, Grey Seer+ 3 Insinööriä), niin laitoin kolme mettää kentän keskivaiheille. Kaveri rupeaa heti valittamaan, että vähemmän metsää.
Lähetetty: Ma 25.07.2005 13:22
Kirjoittaja Heretic
meillä päin ei kyllä ole vastustajat mitään sössöttäneet.joskus on joistakin säännöistä ollu kinaa kun ei oo uutta sääntökirjaa mutta ei mitään vakavampaa mitä ei selkäsaunalla sais lopetettua=)
Lähetetty: Ma 25.07.2005 15:32
Kirjoittaja puolisukeltaja
Lihamestari kirjoitti:Joo, meilläpäin kun pelasin täyttä SAD:ia vastaan (4 Rättäriä, 18 Jezzailia, Grey Seer+ 3 Insinööriä), niin laitoin kolme mettää kentän keskivaiheille. Kaveri rupeaa heti valittamaan, että vähemmän metsää.
Kannattaa varmaan arpoa maastot mihin maastot menevät, niin ei tule tuollaistakaan.
Lähetetty: Ma 25.07.2005 15:46
Kirjoittaja Lihamestari
puolisukeltaja kirjoitti:Lihamestari kirjoitti:Joo, meilläpäin kun pelasin täyttä SAD:ia vastaan (4 Rättäriä, 18 Jezzailia, Grey Seer+ 3 Insinööriä), niin laitoin kolme mettää kentän keskivaiheille. Kaveri rupeaa heti valittamaan, että vähemmän metsää.
Kannattaa varmaan arpoa maastot mihin maastot menevät, niin ei tule tuollaistakaan.
Joo, Rottapelaaja ei meinannut saada armeijaansa mahtumaan puolelleen, ja muutenkin pöytä on niin pieni, että valitusta olisi arpomalla tullut vielä enemmän.
Lähetetty: Ti 26.07.2005 01:15
Kirjoittaja Minastir
Lihamestari kirjoitti:puolisukeltaja kirjoitti:Lihamestari kirjoitti:Joo, meilläpäin kun pelasin täyttä SAD:ia vastaan (4 Rättäriä, 18 Jezzailia, Grey Seer+ 3 Insinööriä), niin laitoin kolme mettää kentän keskivaiheille. Kaveri rupeaa heti valittamaan, että vähemmän metsää.
Kannattaa varmaan arpoa maastot mihin maastot menevät, niin ei tule tuollaistakaan.
Joo, Rottapelaaja ei meinannut saada armeijaansa mahtumaan puolelleen, ja muutenkin pöytä on niin pieni, että valitusta olisi arpomalla tullut vielä enemmän.
Meillä on yleensä joku muu pelaaja laittamassa maaston pelipöydälle, niin ei synny sanaharkkaa tuosta, parempi vielä jos kyseinen pelaaja ei tiedä, mitkä armeijat pöydälle on tulossa.
Lähetetty: Ti 26.07.2005 12:13
Kirjoittaja Gimgor
Joo me aina Randomoidaan täysin kenttä,
Keskipisteestä lähtee eka kukkulat 3d6 tuumaa scatterin suuntaan,
sen jälkeen puu lähtee 3d6 tuumaa scatterin suuntaan ja siihen tulee 2d6 puuta,
jos muuta terrainia kohtdellaan kuten kukkulaa...
Toiminu hyvin tähän mennessä
Re: Vastustajien oudot aivoitukset
Lähetetty: Ti 26.07.2005 15:11
Kirjoittaja The Captain
Peltsu kirjoitti:Niin että pelasin tos vähä aikaa sitte kaverii ja serkkuu vastaa.
Minulla oli kaksi velhoa joista toinen oli lv1 ja toinen lv2 wizardi.
Otin kummallekkii Lore of Lifen.
Lv1 velho sai Mistress of Marshin ja toinen sai Master of Woodin ja Stonen.
Kaverit rupes sössöttämään jotain että minun pitäisi vaihtaa taikoja tai sitten kentällä olevat puut ja talon raunio pitäisi siirtää ihan kentän nurkkiin.
Ajattelin vain kysyä, että onko kellään muulla ollut mitään tälläisiä riitoja vastutajienne kanssa?
Kakaroille täytyy antaa ensin vähän asennekasvatusta ennen kuin edes lähdetään pelipöydän ääreen. jos ollaan linjalla "vingun joka asiasta, joka on minulle epäsuotuisa", niin lähdetään kotiin kasvamaan pariksi vuodeksi ja katsotaan sitten uudestaan.
Jos ei ole varaa valita pelikavereitaan, on parempi pysyä maalauspöydän ääressä ja Sotavasarassa, jossa on kypsiä aikuisia keskustelemassa kypsien aikuisten tasolla, kuin hankkia pahaa mieltä kitisevien kersojen kanssa.
Olen oman osuuteni lapsista kasvattanut tämän harrastuksen pariin, ja voin kokemuksen syvällä rintaäänellä sanoa, että tiukka linja puree paksuunkin kalloon.
Re: Vastustajien oudot aivoitukset
Lähetetty: Ti 26.07.2005 15:49
Kirjoittaja Grond
The Captain kirjoitti:Jos ei ole varaa valita pelikavereitaan, on parempi pysyä maalauspöydän ääressä ja Sotavasarassa, jossa on kypsiä aikuisia keskustelemassa kypsien aikuisten tasolla, kuin hankkia pahaa mieltä kitisevien kersojen kanssa.
En yleensä tykkää kirjoittaa mitään irkkitermejä foorumille, mutta nyt on pakko:
ROTFLMAO
Lähetetty: Ti 26.07.2005 19:59
Kirjoittaja Coridus
Onhan täällä niitten kahden tuhannen "0-viestiä" käyttäjien lisäksi järkevääkin porukkaa, eikös Grond?
Lähetetty: Ti 26.07.2005 20:44
Kirjoittaja Kriegsminister
Viisaaimmat pitävät suunsa supussa. (Toisin kuin minä.)
Editin': Kriegsminister The Topic Killer.
Lähetetty: To 04.08.2005 18:52
Kirjoittaja Arathon
Täällä on vähän liikaakin noita kitiseviä kersoja. Itsekkin olen "kersa", mutta mielestäni en kitise :I <-- OT?