Maybach kirjoitti:suurin syy lopetukseen tosiaan lienee se, ettei kassakone kilissyt tarpeeksi.
Jotenkin koko armeija tuntui vitsiltä, ja vieläpä huonolta sellaiselta.
Siinähän ne syyt tulivatkin. Netissä kiersi muistaakseni vuosi sitten Jervis Johnsonin pitkä haastattelu, jossa mies selvitti pitkään asiaa.
Rogue Traderissa (40K:n ykköslaitos) oli ollut vielä paljon häröilyä ja sisäpiirin vitsiä, kuten juuri squatit, ja kun peliä haluttiin kakkoslaitoksessa viedä vakavampaan suuntaan, ei kaikelle aina keksitty vakavaa selitystä ja se jätettiin pois. Kyykät eivät oikeastaan sopineet Imperiumin fluffiin (kurnauskis!), diplomaattisuhteet ja kaupankäyntiä Konejumalaa rienaavien ja Keisaria kumartamattomien mutanttien kanssako muka? Taustatarinaan ei keksitty mitään sellaista koukkua kuin Eldareille tai örkeille joka olisi tehnyt kyykistä mitään muuta kuin fantasiakääpiöitä tai lyhyenläntiä kaljalle persoja Helvetin enkeleitä avaruudessa, ja sääntöpuolellakin mietintämyssy kolisi tyhjyyttään.
Uusia figujakaan ei tullut, kun ei keksitty mikä teema armeijalla olisi ollut, ei tarinan eikä sääntöjen puolella, ja kun ei ollut uusia figuja joita mainostaa eikä codexia lainkaan, ei tullut uusia pelaajiakaan. Eli myynti oli aika olematonta ja lähinnä vanhojen figujen myyntiä vanhoille faneille, joilla muutenkin oli jo kokonainen armeija. Kolmosedikan tullessa olikin kätevintä unohtaa koko listan olemassaolo.
Space Marinen/Epic 40,000:n puolella oli kyykillä mennyt paremmin, niillä oli koko ajan ollut uusia figuja, omat persoonalliset säännöt, kivasti myyntiä, jne. Mutta kun GW:llä alettiin karsimaan rönsyjä ja Epic ei päässyt "core"-peliksi, ei kyykkiä tuettu enää täälläkään, koska olisi herättänyt ihmetystä, miksi niillä ei sitten ole 40K-armeijaa.
Okei, GW olisi voinut kirjoittaa kyykät historiasta ulos sujuvamminkin kuin yhdellä lauseella vanhan kirjan uusintapainoksen johdantoluvussa. Olisihan siinä ollut potentiaali komealle eeppiselle kertomukselle toivottomasta taistelusta. Ja myöhemmässä flussissahan (miau!) olisi aina välillä voitu törmätä katkeranhaikeisiin henkiinjääneisiin squatteihin muualla Imperiumissa.
Tosin kyykkien ystävät varmistivat ettei tätä koskaan tapahdu aloittamalla vihakampanjan milloin ketäkin GW:läistä vastaan jonka kuvittelivat tähän syylliseksi, kysymällä aina kun mahdollista milloin tulee uusi codexi, ja kertomalla satuja siitä, kuinka squatit olivat übersuosittu armeija jolla oli niin loistava fluffi (mou!) että oksat pois, ja että lopetus oli vain NN:n (Gav/AndyC/JokuMuu) ilkeyden syytä.