Sivu 1/1
Miltein täydellinen 750 pisteen Gondori-armeija piirityksii.
Lähetetty: La 20.08.2005 19:50
Kirjoittaja Elrohir
Juu-u, elikkä tämmöisen kehittelin mahdollisiin piiritys taisteluihin.
Imrahil 135
Captain of Minas Tirith (Shield, Heavy armour) 55
1 Warrior of Minas Tirith (Banner) 32
12 Warrior of Minas Tirith (Shield) 96
15 Warrior of Minas Tirith (Shield, Spear) 135
12 Swan Knight of Dol Amroth 108
15 Ranger of Gondor 105
Avenger Bolt Thrower (2 Extra Crewmen) 84
61 Hahmoa 750 pts. ja 5 Maittia
Elikkä tämä on minun mielestäni oiva armeija mahdollisiin piiritys taisteluihin.Rankkurit tiputtavat vähän kaikkea ja avenger sitten tappaa loput

.Imrahil kaataa paljon porukkaa ja Capulla onkin sitten kiva avittaa vähän.Ritareilla on tarkoitus voittaa taistelut tikkaiden yläpäässä ja tiputella sitten örkkejä/urukkeja/ihmisiä mitä sitten ylös kipuaakaan tikkaiden yläpäähän...Mitäs pidätte?
Lähetetty: La 20.08.2005 20:25
Kirjoittaja Pollari
Otas muutama rankkuri pois, ja lisää shield womteja. Muuten loistava lista. Boltthower on kyllä hauska.

Lähetetty: Ti 23.08.2005 13:36
Kirjoittaja banzgo
Ihmettelen vaan että millä perusteella toi on täydellinen listä? onko sitä testattu? ja missä/milloin aiot pelata piiritys pelejä. itse ainakin tykään piirityksistä mutta niitä on aika harvassa. muuten ihan erinomaien lista.
Lähetetty: Ti 23.08.2005 16:52
Kirjoittaja Elrohir
Ihan läpällä sanoin tuon "Miltein täydellisen"

.Omasta mielestä tämä on vain hyvä lista ja siksi pistin tuohon otsikkoon "Miltein täydellinen".Täysin testaamanton lista on kyllläkin.Mintäs se muuten sinulle kuuluu missä/milloin aion siegeä harrastaa?:D?
Lähetetty: Ti 23.08.2005 20:05
Kirjoittaja banzgo
eikun sitä vaan että niitä on aika harvassa kun niitä linnoja ei oikeen oo kauheesti... niin en oo nähny pelattavan kauheen moneta sigee, mut kerran olin mukana helmin syvänteessä kun fantsu oli tehny sen ison linnan.
Lähetetty: Ti 23.08.2005 20:10
Kirjoittaja Oberon
Noh, periaatteessa "täydellinen" tuo onkin: massaa, elittiiä(ja voi pojat, minkälaista eliittiä!), ampujia, heroja(tosin aika vähänlaisesti noinkin isoon peliin, Imrahil on hyvä), ja bolttiskin löytyy. Bolttiksesta sern verran, että ota ihmeessä se swift re-load, todellakin sen arvoinen.
Lähetetty: To 25.08.2005 08:35
Kirjoittaja tneva82
Oberon_ kirjoitti: heroja(tosin aika vähänlaisesti noinkin isoon peliin,
Jep. Jos tuo on 750 niin vastustajalla pisteitä luultavasti RUTOSTI enemmän(2x vähintäänkin. Enemmänkin jos linna suht.kapea). Siinä pistemäärässä mitä voi odottaa on voimakkaiden sankarien vetämiä rynnäköitä(lippujen tukemana) vaikkapa siege towerista murtamaan puolustuslinjat jotta pääsee vyörymään sisään muureille.
Heitä voi olla hankala pysäyttää pelkällä perusmassalla. Varsinkin linnan kapeilla muureilla joilla kovinkaan monta ei saa yhtaikaa taisteluun.
Nimim. kokemusta on. Jo pelkästään kapteenit aiheuttavat harmia. Easterling kapteenit ovat puhdasta murhaa. Mightia käytetään voittamiseen, toinen luultavasti osuu muurin ohi ja sitten SWOOSH! kahdenkäden huitaisu tiputtaa kohteen(no ok ei aina mutta usein). Hankala pysäyttää perusmokuilla.
Lähetetty: To 25.08.2005 10:58
Kirjoittaja Elrohir
Muurille mahtuu kaksi tyyppiä peräkkäin elikkä näin ollen se on hyvin kapea.Pituutta sitten löytyykin paljon.Vastassa tulee olemaan 1000 pisteen armeija...
Joukon olen jakanut osiin ja näin puollustavat kukin omaa paikkaansa muurista.Toista puolta puollustaa Imrahil ritareineen + muutama minassi.Keskiosaa muurista on varattu sitten rankkureille ja boltterille.Kolmatta osaa muurista suojelee kapu, lippu, loput minassit + 5 rankkuria.Portti yritetään pitää puhtaana tarpeeksi pitkään.Boltterilla on kiva tiputella röllejä ja rankkureilla sitten perusmassaa.Tietenkin jos ottaisin lipun pois saisin 4 kilpi womtia, mutta ne olisivat lähinnä uhrattavia joukkoja.
Lähetetty: To 25.08.2005 11:12
Kirjoittaja tneva82
Elrohir kirjoitti:Vastassa tulee olemaan 1000 pisteen armeija...
1000?
Noh linnan on syytä olla sitten tosi iso tai muuten puolustajilla on juhlapaikat.
Nimim. kokemusta on. Tosiaan tuo 750 vs 1100. 48" pitkä muurinpätkä puolustettavana. Puolustajia kuoli ~10, pahiksilta jäi eloon jotain kymmenkunta. Reippaasti yli sadasta figusta...
Eikä puolustajien edes tarvinnut tuoda reservejä(16 warrior of minas tirithiä ja 4 ritaria puolustamassa porttia) kentille vakavassa tarkoituksessa. Muutama WOMT meni toisella puolella valmiusasemiin kun siellä oli läpimurto kaikkein lähinnä(infernaalinen easterling kapteeni. Lopulta sain sen trapped tilanteessa voitettua ja se oli menoa se).
Ihan vain varoituksena. Ei välttämättä ole kovinkaan tasainen peli tiedossa...
Lähetetty: To 25.08.2005 12:05
Kirjoittaja Elrohir
Kiitos varoituksista...Ompahan alas ammuttavaa

.Suurin linna siegeni on ollut hyvien 1408 pisteen joukkio vastaan minun 1676 porukka...
Lähetetty: To 25.08.2005 14:57
Kirjoittaja tneva82
Elrohir kirjoitti:Kiitos varoituksista...Ompahan alas ammuttavaa

.Suurin linna siegeni on ollut hyvien 1408 pisteen joukkio vastaan minun 1676 porukka...
Miten toimi?
Oma kokemus on että jos puolustajilla on liikaa pisteitä heillä on yksinkertaisesti niin tiivis rivi puolustajia ettei sieltä pääse läpi. Tikkaiden kautta rynniminen vain kohdatakseen 2-3 shieldaavaa warrioria=tippuva örkki.
Tuolla tavalla minä eniten örkkejä tapoin. Hänellä ei ollut riittävästi tikkaita jotta joka tuumalla olisi tikkaita(tikas per 10 figua) joten pystyin saamaan 2-3 soturia ylös. Joko rangereita(F4) tai sitten kilvellä varustettuna jolloin pystyin voittamaan combatin(4-6 noppaa vs hänen yhtä) ja sitten INCOMING!
Paljon paljon kuolleita örkkejä.
Lopussa jätin shielding säännön hyödyntämisen armosta.
Joten tulin siihen tulokseen että puolustajilla ei saa olla liikaa porukkaa suhteutettuna linnan kokoon. Jos pystyy levittäytymään koko linnan yli tasaisesti rinta rinnan=aivan liian iso puolustava jengi.
Lähetetty: To 25.08.2005 15:05
Kirjoittaja Earendur
tneva82 kirjoitti:
Joten tulin siihen tulokseen että puolustajilla ei saa olla liikaa porukkaa suhteutettuna linnan kokoon. Jos pystyy levittäytymään koko linnan yli tasaisesti rinta rinnan=aivan liian iso puolustava jengi.
Tuttu juttu. Mutta ei moinen silti estä pelaamasta. Voidaan korjata laittamalla pahiksille 1000p enemmän joukkoja.
Lähetetty: To 25.08.2005 15:45
Kirjoittaja tneva82
Earendur kirjoitti:tneva82 kirjoitti:
Joten tulin siihen tulokseen että puolustajilla ei saa olla liikaa porukkaa suhteutettuna linnan kokoon. Jos pystyy levittäytymään koko linnan yli tasaisesti rinta rinnan=aivan liian iso puolustava jengi.
Tuttu juttu. Mutta ei moinen silti estä pelaamasta. Voidaan korjata laittamalla pahiksille 1000p enemmän joukkoja.
Juu ei estäkkään. En minä sitä tarkoittanutkaan.
Lähinnä varoitin ettei välttämättä ole niin mukava peli kuin toivoitte. Ok kyllä mekin nautimme pelistä mutta hiukka "just joo" fiilis oli tuloksen suhteen. Aivan liian helppo ja puolustajien ei paljoakaan tarvinnut tehdä mitään. Kävi vähän tylsäksi(meni enemmänkin kuka tappaa eniten kilpailuksi linnan puolien kesken eli vasen ja oikea puolisko

).
Onneksi sentään oli se yksi lähes läpimurto osa. Siellä tuli kunnon verinen taistelu ja oikein kunnon sekava hulabaloo(viimeisillä vuoroilla siellä ei varsinaista rintamalinjaa ollut vaikka tilaa olisi sellaiselle ollut. Kummankin puolen joukkoje sekalaisessa kasassa).