Sivu 1/1

Keisarikuntaa 2000pst

Lähetetty: Su 04.09.2005 18:50
Kirjoittaja Janson
Empire Army

----LORDS----

Wizard Lord [290]
Level 4
Hexstaff
Dispel scroll


----HEROES----

1 Battle Wizard @ 145 Pts
Magic Level 2
Dispel Scroll [25]
Dispel Scroll [25]


----CORE----

6 Knightly Orders of the Inner Circle @ 196 Pts
Barding; Lance, Full Plate Armor, Shield
Full Command, Inner Circle;



6 White Wolf Knights of the Inner Circle @ 208 Pts
White Wolf Hammer, Full Plate Armor
Full command, inner circle


20 Swordsmen @ 165 Pts
Light Armour, Shield
Full Command

7 Detachment - Free Company @ 35 Pts
2 Hand weapon


20 Spearmen @ 165 Pts
Spear, Light Armour, Shield
Full command

7 Detachment - Free Company @ 35 Pts
2 Hand weapon


----SPECIAL----

16 Greatswords @ 222 Pts
Great Weapon, Full Plate Armor
Full command

8 Detachment - Free Company @ 40 Pts
2 Hand weapon


1 Great Cannon @ 100 Pts


1 Great Cannon @ 100 Pts


1 Great Cannon @ 100 Pts


----RARE----

6 Gryphon Legion @ 196 Pts
Lance, Heavy Armour, Shield
Full command


Casting Pool: 8 +D3

Dispel Pool: 5

Total Army Cost: 1997


Jeps, siinä se. Taktiikka pääsääntöisesti että jalkaväki pysäyttää, ratsuväki flankkaa ja tykit paukuttaa. Kommenttia ja muutosehdotuksia saa esittää (tosin mielellään ei pelkkää poista x ota Y-tasoa). Kaiken voi periaatteessa vaihtaa (paitsi greatswordit on ja pysyy ainakin tässä listassa), jos mulla vaan siihen figuja löytyy.

PS: Ja ennakoiden ensimmäisiä kommentteja, spearmaneja en voi vaihtaa swordmaneiksi koska mulla ei ole siihen nappeja.

EDIT: Listaa muutettu: Countti ja huntsmanit lähti veks tilalle wizard lord. Detut vaihtui free companyksi.

Lähetetty: Su 04.09.2005 19:22
Kirjoittaja Kauppias
Itse pistäisin electorille vielä holy relicin (että ei kuole heti johonkin ignore saves juttuun). Sekä swordmans detatchmenttien tilalle freecompany detatchmentit.

Lähetetty: Su 04.09.2005 20:00
Kirjoittaja Heretic
no tässä on asia lista

pisteet greatswordeista.mutta herkkusieni olis hienoo

hyvännäköinen lista,mutta relicci countille,mihin äijä muuten menee?

vaiha miekkadetut militiaan ja pane miekkamiehet keihäsmiesten tilalle..

Lähetetty: Su 04.09.2005 20:06
Kirjoittaja Lihamestari
Miten helvetissä 20 Keihäsmiestä voi Full Commandilla maksaa päälle kaksisataa? 20 Miekkamiestä Täyskomennolla ilman Hirnulippua maksaa vain 165, Spearit kilvillä saman verran.

Lähetetty: Su 04.09.2005 20:15
Kirjoittaja Janson
Lihamestari kirjoitti:Miten helvetissä 20 Keihäsmiestä voi Full Commandilla maksaa päälle kaksisataa? 20 Miekkamiestä Täyskomennolla ilman Hirnulippua maksaa vain 165, Spearit kilvillä saman verran.
Army builder laskee detut parentien pistehintaa, korjattu nyt.
Ihana panda kirjoitti:no tässä on asia lista

pisteet greatswordeista.mutta herkkusieni olis hienoo
Juu, tottahan siinä champion on, katosi vain tuossa listaa siistiessä. Korjataan.

Lähetetty: Su 04.09.2005 20:47
Kirjoittaja Cannonball
Se countti tarvitsee sen 4+ wardin ehdotto-hiton-masti.

joku Tzeench-jyrä tahi Slannipappi merkitsee sitä, että peli on ohi jo ennen kuin alkaakaan, vähänkin vihun magian kanssa tulee jo itku.

Mitä silmäni näkevät? Swordmenejä detachmentteinä? Poika kuule, vaihdappas ne militiaksi. Saaat niitä vähäsen enemmän, ja irtoaa pisteitä. tai jos jätät koot samaksi, mut vaihdat militiaksi, saat sen wardin countille. Countti ei ilman wardia pärjää, nöy nöy.

Muuten ihan makee lista.

Lähetetty: Su 04.09.2005 20:48
Kirjoittaja Lihamestari
Lähinnä näen nuo IsoMiekat kömpelönä yksikkönä, joka ei kuitenkaan kestä niin paljoa. Tosin kun pääsevät rynnäköimään, hakkaavat tiensä läpi suurimmalta osin kaikesta jalkaväestä.

Lähetetty: Su 04.09.2005 21:13
Kirjoittaja Sikarivaunu
Vaihda Detachmentit halberdeiksi tai free companyksi. Swordsmenit ovat huonompia detuina. Muuten list ihan ok. Ja laita kreiville se relicci. OT Muuten, mistä Empiren provinssista armeija tulee?OT ;)

Lähetetty: Su 04.09.2005 21:25
Kirjoittaja Janson
Cannonball kirjoitti:Se countti tarvitsee sen 4+ wardin ehdotto-hiton-masti.
No pakko kait se sitten on. Pitää laskeskella vähän.
joku Tzeench-jyrä tahi Slannipappi merkitsee sitä, että peli on ohi jo ennen kuin alkaakaan, vähänkin vihun magian kanssa tulee jo itku.
Juu, pitää miettiä En mielelläni käyttäisi pisteitä pelkkiin käärökoreihin, joten jos vaihtaisi countin wizard lordiin niin voisi vähän paiskoa takaisinkin.
Mitä silmäni näkevät? Swordmenejä detachmentteinä? Poika kuule, vaihdappas ne militiaksi. Saaat niitä vähäsen enemmän, ja irtoaa pisteitä. tai jos jätät koot samaksi, mut vaihdat militiaksi, saat sen wardin countille. Countti ei ilman wardia pärjää, nöy nöy.
Militia, swordmen, halberdier... Tämähän on niitä mielipidekysymyksiä ja olen lukenut ihan vakuuttavia perusteluita ihan kaikista. Militiat on kyllä hyviä, kokemuksesta senkin tiedän. Pitee vielä miettiä.
Lihamestari kirjoitti:Lähinnä näen nuo IsoMiekat kömpelönä yksikkönä, joka ei kuitenkaan kestä niin paljoa. Tosin kun pääsevät rynnäköimään, hakkaavat tiensä läpi suurimmalta osin kaikesta jalkaväestä.
Totta, mutta kuten sanottu siinä ne nyt on ja siihen jää (kun näitä nyt puoli vuotta käytettynä metsästettiin niin pakko ainakin muutamassa pelissä käyttää).
Pamputtaja kirjoitti:OT Muuten, mistä Empiren provinssista armeija tulee?OT
Averlandista. Tosin Mariuksella sirittää taas ja hän vaihtoi uniformujen värin sinivalkoiseksi (koska vanha väri ei ollut yhteensopiva hänen Tileanilaisen tuontipukunsa kanssa.

Lähetetty: Su 04.09.2005 21:44
Kirjoittaja Ropetus
Pamputtaja kirjoitti:Swordsmenit ovat huonompia detuina.
Öö, millä perusteella? Kyllä minä ainakin maksan mielelläni free companyihin verrattuna 2 pistettä lisää 4+ savesta. Eivät ne S3 lyönnit mitään ratkaisevaa tee riippumatta siitä, onko niitä 8 vai 4.

Lähetetty: Su 04.09.2005 22:13
Kirjoittaja Sikarivaunu
Fängi kirjoitti:
Pamputtaja kirjoitti:Swordsmenit ovat huonompia detuina.
Öö, millä perusteella? Kyllä minä ainakin maksan mielelläni free companyihin verrattuna 2 pistettä lisää 4+ savesta. Eivät ne S3 lyönnit mitään ratkaisevaa tee riippumatta siitä, onko niitä 8 vai 4.
No se olikin vain IMO. Unohtui viestistä.

Lähetetty: Ke 07.09.2005 17:47
Kirjoittaja Heretic
mitä vastaan muuten pelaat?

Lähetetty: Ke 07.09.2005 17:51
Kirjoittaja Rotten sound
täydet maagit,handgunners,tykit,mortarit...

Lähetetty: Ke 07.09.2005 17:54
Kirjoittaja Janson
Ihana panda kirjoitti:mitä vastaan muuten pelaat?
No lähinnä varmaan Mortal Khornea ja Tzeentchiä, Ogreja, Bretonniaa, Wood ja Dark elfejä.
Rotten sound kirjoitti:täydet maagit,handgunners,tykit,mortarit...
Ja tylsistyisin kuoliaaksi pelin aikana? Ei kiitos.

Lähetetty: La 10.09.2005 21:41
Kirjoittaja |hene|
wizard lordille ota rod of power ;)

Lähetetty: La 10.09.2005 21:56
Kirjoittaja Janson
|hene| kirjoitti:wizard lordille ota rod of power ;)
No jaa, en koe sitä oikein hyödylliseksi. Todennäköisesti voima-nopat tulee kaikki käytettyä, jolloin minulle ei jäisi yhtään säästettäväksi. Hex Staff sentään luo niitä voima-noppia tyhjästä.