Sivu 1/1

40k: Ajoneuvojen säännöt

Lähetetty: Ke 11.12.2002 12:46
Kirjoittaja Samsson
Kun transport-tankkini ammutan, mitä tapahtuu tyypeille sen sisäällä?

Kirjassa lukee näin:
Troops embarked on a vhicle that is destroyed each suffer 1 wound on a D6 roll of 4+, but may take their Armour saving throws. ... A vehicle annihilated by a 6 result on an Ordnance Penetrating hit will have no survivors.
Eli jos vehicle, missä on joku sisäällä, tuhoutuu (Glancing 6 tai Pene 4,5 tai 6, tai skimmerille myöskin Immo.) niin kaikki sisäällä olevat ottavat wuondin 4+:lla mutta saavat saven!
Jos skimmer ottaa Immon, se (kirjan mukaan) tuhoutuu ja sisäällä olevat ottavat siten myöskin silloin testin!
Jos ampuu Ordnance aseella tankin ja saat Ordnance Penetrating taulukossa 6:sen, niin kukaan ei selviä... 8)

Jos sisäällä olijat eivät pääse ulos tankista niin, että he ovat 2" päästä ovista ja tuuman päästä vihollisesta, niin ne tuhoutuvat myöskin! (Toisin sanoen, kun ne tulevat ulos tankista, joku on odottamassa heitä ja ampuvat heitä kuoliaaksi...)

Lähetetty: To 15.05.2003 01:12
Kirjoittaja Samsson
Miten ajoneuvot kun ne tuhoutuu, jätetäänkö ne siihen vai saako valita ottaako sen pois? Ordnace kutosella ne ainakin otetaan, mutta mikä on virallinen kanta?
Ordnance kutosella PITÄÄ poistaa, Pene. kutosella SAA poistaa, muuten jätetään kentälle...

Lähetetty: Pe 13.06.2003 03:11
Kirjoittaja Samsson
Siis miten se sääntö [Edit: Hull Down siis] toimii, kun ei oo sääntökirjaa, enkä ole kuullut sitä?
Hull Down tarkoittaa että vehicle on vähän jonkun näköesteen takana, eli periaatteessa se on "suojassa"... Miten paljon pitää olla näköesteen takana on suuri arvoitus. Näkemyksiä löytyy yhtä paljon kuin on pelaajia, joten sopikaa aina vastustajan kanssa etukäteen että miten paljon tarvitaan jotta vehicle on Hull Down:ssa!

Jos vehicle on nyt sitten Hull Down:ssa, siihen voi ainoastaan saada Glancing Hit:ejä, eli ei Penetrating Hit:ejä vaikka saisit jos se on keskellä peltoa... Ainoastaan Glancing Hit:ejä tarkoittaa että on vaikeata rikkoa sitä, kun se menee rikki ainoastaan kutosella... Käytännössä vehicle on siis suojassa. :D

Lähetetty: Pe 13.06.2003 03:14
Kirjoittaja Samsson
eli jos mul on darkeldareilla raider ja kustaan sillä nyt esim. wychit lähitaisteluun niin voinko sitten vielä mennä kuskaamaan sillä esim.warrioreita?
Et.
Unitille ostettu transportti on vain ja ainoastaan heidän. Eli sama pätee jokaiselle transportille jokaikisessä armeijassa. Jos se on unitille ostettu, niin ainoastaan he kulkevat sillä... (jos transportti EI vie choicin Force Organisation Chartilla, niin se on unitille ostettu!)

Tapaus mihin tämä ei päde on Space Marinien (ja Chaos vastaavasti) Land Raider, koska se ostetaan Heavy Support choiceina, eli ei unitille. Land Raiderissa saa kuka tahansa kulkea (kunhan unitti mahtuu), mutta ainastaan yksi unitti kerralla. Tähän saa vielä Independent Character joinata, jos haluaa kyydin.