Sivu 1/2

Showcase:LOTR Haldir NMM-viritelmä

Lähetetty: Pe 23.09.2005 12:30
Kirjoittaja Gorkiporki
Kokeilimpa taas vähän maalata vähän nmm-tyylillä ja tuossa on sitten jo vähän ronskimmat kontrastit kuin aikaisemmissa kokeiluissani. Olen kuitenkin ihan tyytyväinen tuohon kultaan, vaikka siitä tuli hieman aiottua vaaleampi.

Kuten näkyy tässä figussa olen sitte viimein kokeillut tuota ruokasoda lunta perinteisen ruohoviritelmän sijaan. Olen itse ihan tyytyväinen tuohon lumeen, mutta kuvassa se nyt ei oikein kimaltele.
En tosiaan tiedä miksi tuo viitta vähän kiiltelee, mutta toivottavasti ei häiritse.
Ei muuta kuin kommenttia tulemaan :).
http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fikuja/haltia1.jpg
http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fikuja/haltia2.jpg
http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fikuja/haltia3.jpg
http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fikuja/haltia4.jpg

Lähetetty: Pe 23.09.2005 12:43
Kirjoittaja Munz
Mitä ainetta toi 'lumi' on se on todella kaunista.

Lähetetty: Pe 23.09.2005 13:46
Kirjoittaja Pikku-Oskari
järkyttävän nätit NMMät. Naama tosin näyttää myös kiiltelevän. Näyttää ihan sellaisen öljytyn steroidipumpun iholta. Nätisti tosin maalattu on sekin.

Lähetetty: Pe 23.09.2005 13:58
Kirjoittaja Sisius
Nätit on NMMt nätit on. Muutenkin jälki on loistavaa eikä oiken valitettavaa löydy.

Lähetetty: Pe 23.09.2005 14:49
Kirjoittaja Valtard
Törkiän komia. :)

Lähetetty: Pe 23.09.2005 15:37
Kirjoittaja Klonkku
Siis aivan tajuttoman upeasti maalattu tosi siisti ja kaikkee mutta mielestäni ihonväri voisi olla vähän haaleampi. Olen varmaan ainoa joka valittaa:).

Lähetetty: Pe 23.09.2005 15:42
Kirjoittaja virus
hienoa hienoa...

Lähetetty: Pe 23.09.2005 15:51
Kirjoittaja Zarec
Hienoin haldir minkä olen koskaan nähnyt. ei mitään valittamista

Lähetetty: Pe 23.09.2005 15:54
Kirjoittaja fitzy
Onse vaan aikas komia tekele. :)

Mutta löysimpäs vikaakin, eli naama on hienosti korosteltu, mutta hieman on liian tumma. Ei mitään jos ite tykkäät.
Way To Go Mate.

Lähetetty: Pe 23.09.2005 16:02
Kirjoittaja Skrixqueek
hieno lötry-figuksi. oikein nätti.

Lähetetty: Pe 23.09.2005 17:37
Kirjoittaja SeXeli
ON kyllä törkeen makee ! miten ainetta toi lumi systeemi on ??

Lähetetty: Pe 23.09.2005 17:39
Kirjoittaja Pollari
Jep todella nätti!

Lähetetty: Pe 23.09.2005 17:49
Kirjoittaja Gorkiporki
SeXeli kirjoitti:ON kyllä törkeen makee ! miten ainetta toi lumi systeemi on ??
Mukava että pidätte ukosta.
Tuohon pohjaan on aluksi levitetty vedellä hieman ohennettua pikasiloitetta ja sitten siihen on kipattu lusikalla ruokasoodaa päälle. Paitsi tuohon keskelle, koska figu oli irti alustasta kun laitoin lunta pintaan. Annoin sen jauheen olla siinä päällä yön yli ja seuraavana päivänä kippasin ylimääräiset soodat pois.

edit: Unohdin mainita että onhan tuohon pohjalle laitettu vähän tuota ruokasoodaa senkin jälkeen kun okko on jo kiinnitetty siihen, mutta silloin sen jauhon kanssa saa olla hyvin varovainen että ukko ei sottaannu. Maali siinä figussa ei ainakaan saa olla märkää, muuten tulee sotkua.
Laittakaa toki vaan lisää palautetta.

Lähetetty: Pe 23.09.2005 18:57
Kirjoittaja Sly Cooper
Katsos katsos. Kyllä on Gorki komean haltian maalaillut.

Kyllä aluksi on kehuttava lunta, kerrassaan mainiota. Parasta mitä olen Sotussa nähnyt.

Kyllä tuo maalaus on kaunista.. Erityisesti nuo levyhaarniskan osat vakuuttavat. Ja tuo NMM:ässi.. Myös kasvot ovat erittäin hyvin onnistuneet. Ainoa, jotka napissasi häiritsevät selkeästi, ovat nuolten sulat, sekä haltian hiukset. Mutta toisaalta, mielestäni GW ei ole tehnyt koskaan edellämainittuja hyvin.

Sanon nyt aivan rehellisesti, että eräs parhaiten maalatuista LOTR-hahmoista, joita olen nähnyt. Pesee mennen tullen monet ulkomaalaisten "huippukyhäelmät". ;)

Tuo oli sitten paljon sanottu..!

*Nostan hattua*

Lähetetty: Pe 23.09.2005 18:59
Kirjoittaja P_H
Oikein hieno. Erityisesti viitta on komea. Jotain huomautettavaakin löysin:

- Tuo oikean käden kultaisen käsivarsisuojuksen SENMM ei oikein toimi (siis jos se nyt on SENMM:ää).
Maan heijastuksen ei tarvitsisi olla noin musta, vaaleampikin riittäisi.

- Nuo tumman punaruskeat narut figun etupuolella ovat kovin yksivärisen ja onnettoman näköisiä.

- Jousen puun syyt (?) ovat ihan jees mutta voisivat olla hieman ohuempia ja tiheämmin.

- Ihon sävy on vähän turhan ruskettunut IMO, etenkin kun sankari seisoo keskellä talven hankia.
Kalpeampi sopisi ehkä paremmin.

- Töppöset sekoittuvat ehkä vähän liikaa beissiin. Jotenkin ne pitäisi saada mielenkiintoisemman näköisiksi.

Tuossa muutamia mitä keksin. Yleisesti ottaen hieno ja tarkasti maalattu figu.

Lähetetty: Pe 23.09.2005 19:04
Kirjoittaja Iscariah
Mahtava, ainoa mikä pistää silmään on tuo naama, haltijoilla kun tuppaa olemaan kalmankalpea iho.

Lähetetty: Pe 23.09.2005 22:24
Kirjoittaja Jc42
Naaman mukaan ihminen, viitan mukan jumala, nmm:n mukaan kerjäläinen, lumen mukaan herrasmies, nuoliviinin mukaan suklaapatukoiden ideoija, hiuksien mukaan olki, maalaus jälen mukaan jumala. Ottakaa tekstistäni nyt sitten vielä selvää :D.

Lähetetty: La 24.09.2005 21:39
Kirjoittaja Gorkiporki
Jc42 kirjoitti:Naaman mukaan ihminen, viitan mukan jumala, nmm:n mukaan kerjäläinen, lumen mukaan herrasmies, nuoliviinin mukaan suklaapatukoiden ideoija, hiuksien mukaan olki, maalaus jälen mukaan jumala. Ottakaa tekstistäni nyt sitten vielä selvää :D.
Ok hyvä homma :).
Jooh...kiitoksia tulleista kommenteista ja myös kritiikistä. Harmillista että CMON:ssa tuo noteerattiin melkeinpä 5 arvoiseksi työksi, mut sellasta se on :).

Lähetetty: Ma 03.10.2005 12:32
Kirjoittaja Mestari Samvais
Tosi hieno.:)

Lähetetty: Ma 03.10.2005 13:34
Kirjoittaja Illumina
Ei ole totta!

Tunnusta heti. Olet ottanut kuvan poseeraavasta kaveristasi, eikö niin!