Sivu 1/1

Blood angels kyssäreit

Lähetetty: To 27.10.2005 21:30
Kirjoittaja Rascal91
eli mitä tälle armeijalle kannattaa ostaa ja mitä taktiikoita näille on?

-rascal-


edit:puhe korjattu

Lähetetty: To 27.10.2005 21:38
Kirjoittaja Finklestein
Edit: Kiitän

Lähetetty: Pe 28.10.2005 10:52
Kirjoittaja The Captain
Vanha tuttu kysymys, johon olen kirjoitellut vastauksia ympäri foorumia. Tässä copy-paste siitä, minkä ensiksi löysin:
THe Captain kirjoitti: Nykyään myös Sanguinary High priest on lähes turha, koska pastori saa re-rollit Death companylle itsekin. Lähdetäänpä siis liikkeelle perusasioista:

Haluat armeijan johtoon chaplainin. Tästä ei neuvotella. Kahden woundin versio riittää. Jump pack, terminator honours, pistooli, meltabombs (näitä kaipaa aina, kun ne eivät ole mukana, viimeksi armoured companya vastaan). Artificer armour, jos pisteitä jää yli. Death companylle jump packit.

Eliitiksi voi harkita terminator squadia. Viisi setää, joista kahdelle assault cannon. Joko lantikkaan tai deep strikeen (saavat aina DS:n). Ehkä kumminkin säästät nämä pisteet ja ostat jotain muuta.

Troopeiksi 6 - 8 hengen tactical squadeja pari kolme kappaletta. Aseiksi sinko/lascannon ja plasma gun. Myös yksi tai kaksi scout squadia on hyvä ostos. Osta AINA veteraanikersantit joka ryhmään (eli nyky-codexilla siis terminator honourit). Veteraanit nakkaat tilaisuuden tullen Death companyyn, joka siis saa näille ilmaisen fistin/power weaponin.

Yksi tai kaksi land speederiä mahtuu joka armeijaan. Attack bikeista tuli uudessa codexissa vähemmän houkuttelevia kiitos uuden squadikoon sekä saven huononemisen. Scout bikereita 3 + kersantti terminator honoureilla ja power weaponilla (tätä kessua EI heitetä DC:iin!), ykkösvuoron assault on nannaa!

Heavy supportiin Baal predator tai pari, vaihtoehtoisesti annihilator tankintappajaksi. Töpö assault cannonilla ja missile launcherillakin toimisi tankinmetsästäjänä (tosin sen venerable-upgraden voinee unohtaa).
Eli muutama troop squadi veteraanikessuilla (nämä kasvattavat Death companya) ja Chaplain johtamaan sitä DC:ya. DC pääsee lähes aina lähitaisteluun, jossa murhaa mitä tahansa C'tania pienempää, mutta älä silti altista sitä liikaa raskaiden aseiden tulitukselle, vaan pysyttäydy suojassa. Älä hypi difficult terrainiin, jos ei ole pakko, olen menettänyt sinne kokonaisia squadeja!

Varaudu siihen, että tulitukijoukkosi saavat pöljyyskohtauksia silloin, kun ampua pitäisi, joten suosi joukkoja, jotka voivat ampua liikuttuaankin. Baal predator ja dreadnought ovat näppäriä Heavy support -valintoja, kun taas whirlwind ja devastatorit eivät. Land speederit (tavalliset multimeltalla tai tornado) ovat ihania.

Vaikka moni yrittää maksimoida Blood Angeleilla lähitaistelupotentiaalin, pidän parempana tasapainoista armeijaa, joka pystyy vastaamaan mihin tahansa uhkaan. Moni armeija kumminkin pätee lähitaistelussa Blood Angeleita paremmin, joten isoja pyssyjäkään ei pidä kotiin jättää.

Lähetetty: Pe 28.10.2005 12:23
Kirjoittaja Samsson
Tätä threadiä vois siirtää joko Taktiikat tai Armeijat ja yksiköt foorumeihin, koska sen verran monimutkainen ja laaja kysymys että en usko sen olevan enää Perusteet-foorumin tasolla. Tai ainakin Kapun vastaus ei ole... ;)