Sivu 1/1

Mixed Armour Invu/normaali

Lähetetty: La 05.11.2005 16:43
Kirjoittaja Azured
Kaipaisin mielenrauhan saavuttamiseksi selvennöstä kyseisestä säännöstä.
Oletetaan, että Tau-pelaaja ottaa kolmen Broadsiden ryhmän. Kahdelle niistä laitetaan Drone Controller ja kullekin sitten kaksi Shield Dronea, jolloin ryhmässä on kolme XV88:a ja neljä Dronea.
Ryhmä ottaa muutaman laukauksen vaikkapa Lascannoneista tms AP2-aseista. Alkutilanteessahan Dronejen Invut ovat Majoritynä, joten osumat voi laittaa niille.
Tilanne jatkuu kun yksi Drone tipahtaa ekoista osumista. Nyt ryhmä, jossa on kolme 2+ savea ja kolme 4+ invua ottaa taas osumia AP2-aseista, joten miten osumat määrätään kun majorityä ei enää ole?

1. Dronet saavat edelleen ottaa osumat, koska niiden 4+ invusave on nimellisesti huonompi?
2. XV88:t ottavat osumat, koska niiden 2+ on huonompi AP2-aseita vastaan?
3. Jokin muu tekijä määrittää mihin osumat asetellaan?

Re: Mixed Armour Invu/normaali

Lähetetty: La 05.11.2005 17:26
Kirjoittaja Amazing Slug
Azured kirjoitti: 1. Dronet saavat edelleen ottaa osumat, koska niiden 4+ invusave on nimellisesti huonompi?
Tämä on oikein, mutta ei sen takia, että dronejen 4+ invu olisi majorityssa, vaan sen takia, että dronejen paljaat pyllyt ovat majorityssa.

Invusaveilla ei ole yhtään mitään tekemistä mixed armour-säännön kanssa. Taivaan tähden, sen säännön nimi on mixed armour, ei mixed invulnerable!

Re: Mixed Armour Invu/normaali

Lähetetty: Su 06.11.2005 00:41
Kirjoittaja Deetwo
Azured kirjoitti:2. XV88:t ottavat osumat, koska niiden 2+ on huonompi AP2-aseita vastaan?
AP vaikuttaa vasta saven saamiseen, sillä ei ole mitään tekemistä osumien jaon kanssa...

AP ei kuitenkaan kaiketi käytännössä poista modelilta sitä savea, sitä ei vaan saa heittää.

Re: Mixed Armour Invu/normaali

Lähetetty: Su 06.11.2005 20:19
Kirjoittaja Tanan
Azured kirjoitti: 1. Dronet saavat edelleen ottaa osumat, koska niiden 4+ invusave on nimellisesti huonompi?
Itse asiassa dronet saavat ottaa osumat koska niiden armour save (-) on huonompi kuin Broadsidejen armour save (2+).

Huomaa että dronejen "blokkiin" on pakko laittaa woundit ensimmäiseksi, mutta jos osumia tulee liikaa, niitä pitää laittaa myös broadsideihin.

Otetaampa hiukan hankalampi esimerkki, jossa pyritään kikkailemaan mixed armour säännöllä oikein kunnolla:

Grey Knight purgatory squad (2 psykokanuunaa ja 6 stormboltteria) ampuavat broadsidejä (3 suittia (2+), 3 shield dronea (-/4+)) ja saavat aikaan 5 woundia bolttereilla ja 3 psykokaanuunalla. Oleteaan, että ampuja ei halua käyttää fire superiority sääntöä.
1. Allokointikierros: Koska majority savea ei ole, laitetaan osumat aluksi huonoimpaa armour save ryhmään -> droneille 3 boltteriwoundia. Suiteille laitetaan 3 psykokanuunawoundia.
2. Allokointikierros: Droneille 2 boltteriwoundia.

Pyöritetään savet: Dronet pyörittävät viisi 4+ invu savea ja suitit pyörittävät kolme 2+ savea. Woundit eivät siirry setistä toiseen vaikka ryhmä kuolisi moneen kertaa ja palatessa :).

On sinänsä mielenkiintoista, että jos Purgatory squadin storm bolter miehet eivät jostain syystä olisi pystyneet ampumaan, olisivat kolme psykanuunawoundia tehneet varmasti selvää droneista. Ilmeisesti boltterituli jotenkin haittasi psykokanuunoilla tähtäämistä tai jotain.

Miten muuten on, voiko ampuja jättää ampumatta omilla joukoillaan? Muistan lukeneeni jostain, että Get's hot säännön omaavat nappulat eivät pysty vähentämään ampumiensa laakien määrää vaikka pelaaja niin haluaisi.

Re: Mixed Armour Invu/normaali

Lähetetty: Su 06.11.2005 20:48
Kirjoittaja Amazing Slug
Tanan kirjoitti: Itse asiassa dronet saavat ottaa osumat koska niiden armour save (-) on huonompi kuin Broadsidejen armour save (2+).
Niinhän minä sanoin. Mitäs siinä toistelet?
Tanan kirjoitti: Miten muuten on, voiko ampuja jättää ampumatta omilla joukoillaan? Muistan lukeneeni jostain, että Get's hot säännön omaavat nappulat eivät pysty vähentämään ampumiensa laakien määrää vaikka pelaaja niin haluaisi.
Ei ole pakko ampua kaikilla napeillaan. S. 18, vasemman puoleisen palstan vika lause.

Missään ei kielletä eikä käsketä ampumaan plasmagunilla alle maksimimäärää ammuksia. Tilanne on määrittelemätön. Seuraten tuota sivun 18 viitoittamaa tietä ja yleistä intuitiota käyttäen, saa ampua yhden laakin jos haluaa. Miksi pitäisi ampua kaksi, jos ei halua?

Lähetetty: Ma 07.11.2005 01:15
Kirjoittaja Azured
Ok, selväksi tuli.
Harhamani aiheutui siitä, että luulin ensinnäkin Shield Droneilla olevan invusaven lisäksi myös normaali 4+ (ei liity tähän tapaukseen mutta olisin sen kohta esitellyt jos ei vastauksissa olisi ollut näin suurta selkeyttä).
Toiseksi olin siinä luulossa, että koska AP ei anna heittää niitä saveja niin niitä ei ikäänkuin laskettaisi kyseisessä ampumisessa olevan olemassakaan. Tietääpähän ainakin kuinka tarkkaan sääntökirjan hienoimpia nyanssejakin pitää lukea.
Kiitos vastauksista, jopa tarpeettoman ankarasti muotoilluista ja muita turhaan mollaavista...

Re: Mixed Armour Invu/normaali

Lähetetty: Ma 07.11.2005 11:26
Kirjoittaja Tanan
Amazing Slug kirjoitti: Missään ei kielletä eikä käsketä ampumaan plasmagunilla alle maksimimäärää ammuksia. Tilanne on määrittelemätön. Seuraten tuota sivun 18 viitoittamaa tietä ja yleistä intuitiota käyttäen, saa ampua yhden laakin jos haluaa. Miksi pitäisi ampua kaksi, jos ei halua?
Otettuaan muutaman huurteisen Pete Haines kirjoitti: 5. Are you required to fire twice with rapid fire weapons if within 12". This should not matter with most rapid fire weapons, but becomes critically important with plasma. If I must rapid fire, I have to roll twice overheating on a 1 or 2. Many times people have declared that they are shooting only once.

A: You may choose not to fire with weapons at all but if you fire them they must fire at their maximum rate for the range. Troops in action are a bit less calculating than their controlling players might like.
P18 says that individual models can choose not to shoot.