Sivu 1/1

Mitä hyötyä on haradrimien special rulesta, myrkkynuolista

Lähetetty: Pe 11.11.2005 18:30
Kirjoittaja Easterling
mitä hyötyä tosta special rulesta on ja kertokaa vähän muutakin haradeista jos vaan viittitte.

Lähetetty: Pe 11.11.2005 18:34
Kirjoittaja gawd
pitääkö sun kaikki kysyä,mene kauppaan ja osta se sääntökirja niin ei tartte enää kysellä...

Lähetetty: Pe 11.11.2005 19:02
Kirjoittaja Klonkku
No no, eipäs olla tylyjä aloittelijalle. Niistä on se hyöty, että saat heittää uudestaan kaikki woundauksessa tulevat ykköset. Eiks niin? Voisit muuten pistää kaikki kysymykses siihen yhteen topicciin. Vaikka ei sopiskaan otsikkoon. Vaiha vaikka sen yhen topicin otsikko "kysymyksiä haradeista", tai jotain sinne päin. Pistät sinne kaikki kysymykset.

Lähetetty: Pe 11.11.2005 19:16
Kirjoittaja Githoniel
klonkku kirjoitti: Niistä on se hyöty, että saat heittää uudestaan kaikki woundauksessa tulevat ykköset. Eiks niin?
Jep! Tämä pitää paikkansa. Nämä etelänmiehet ovat ykkösvalinta, jos välttämättä haluaa pahoille jousia ;). Ampuvatkin 4+ mukavasti(ihmisiä kun ovat).
Suosttelen sinulle lämpimästi "Mines of moria" pakettia. Siitä löydät mukavasti säännöt, elokuvissa pyörineitten figujen "statit", maastoja ja figuureita mukavia skenaarioita vasrten :P. (tulipas pitkä lause :))
klonkku kirjoitti: Voisit muuten pistää kaikki kysymykses siihen yhteen topicciin. Vaikka ei sopiskaan otsikkoon. Vaiha vaikka sen yhen topicin otsikko "kysymyksiä haradeista", tai jotain sinne päin. Pistät sinne kaikki kysymykset.
Tuokin on mukava idea, jos ei sääntökirjaan ole(jostainkummansyystä):) rahaa...

Lähetetty: Pe 11.11.2005 19:19
Kirjoittaja Klonkku
(jostainkummansyystä)
Eipä ole minullakaan, kumman syy on yksinkerainen: ei rahaa, ei sääntistä.:)

Lähetetty: La 12.11.2005 23:13
Kirjoittaja The Captain
klonkku kirjoitti: ei rahaa, ei sääntistä.:)
Ei sääntistä, ei tarvetta kalastella sääntöjä Sotustakaan.

Lähetetty: Su 13.11.2005 21:49
Kirjoittaja Easterling
VALI, VALI

Lähetetty: Ma 14.11.2005 08:15
Kirjoittaja Garoth
Asiaa The Captain taas puhuu, ei siinä auta valittaminen. Säännöt löytyvät sääntökirjasta, ja pelaamista varten sellainen on hommattava.

Foorumilla sääntöjen antaminen ei ole tekijänoikeuslakien mukaista, joten ei lähdetä sille linjalle ollenkaan. Pysyy foorumi sitten pystyssä kun ei tule laki-ihmisiltä noottia.

Lähetetty: Ma 14.11.2005 15:17
Kirjoittaja Klonkku
Okei. Anteeksi.:(

Lähetetty: Pe 18.11.2005 15:12
Kirjoittaja Gamecynic
Tätä Haradirim-jousien aihetta sivuten haluaisin kysellä onko Harad-joukoilla lupa ottaa enemmän jousia kuin se normaali 1/3?

Olen vaan ihmetellyt miksi puolet warrior-paketista on aseistettu jousella, kun eivät siten muodosta automaattisesti pelikelpoista joukkoa (vertaa esim Minassit)?

Ps.
Omistan kyllä sääntökirjan mutta en hetsillään löytänyt sieltä vastausta:)

Lähetetty: Pe 18.11.2005 15:31
Kirjoittaja Valtard
Niillä on se sama rajoitus kuin muillakin, tuo boxi on sen takia noin, koska haradilla ei ole kuin kaksi asevaihtoehtoa.

Lähetetty: Ma 21.11.2005 15:23
Kirjoittaja The Captain
Elladan kirjoitti:Niillä on se sama rajoitus kuin muillakin, tuo boxi on sen takia noin, koska haradilla ei ole kuin kaksi asevaihtoehtoa.
...ja olisi ollut mahdotonta laittaa sprueen enemmän keihäitä ja vähemmän jousia?

Lähetetty: Ma 21.11.2005 15:31
Kirjoittaja Klonkku
Kyllä GW:lle ilmeisesti. Mutta se on myyntikikka, pitää ostaa 3 boxii Haradeja jos haluu pelata jousilla sääntöjen mukasesti, siis 33%(kukaan ei varmaan tienny).:)

Lähetetty: Ma 21.11.2005 15:36
Kirjoittaja Githoniel
The Captain kirjoitti:
Elladan kirjoitti:Niillä on se sama rajoitus kuin muillakin, tuo boxi on sen takia noin, koska haradilla ei ole kuin kaksi asevaihtoehtoa.
...ja olisi ollut mahdotonta laittaa sprueen enemmän keihäitä ja vähemmän jousia?
...ja näin saa geewee enemmän rahaa, kun ihmiset ostavat enemmän paketteja ;).
Ei tietääkseni ainakaan toistaiseksi ole LOTRissa yhtään kansaa, jossa olisi poikkeava sääntö siinä, kuinkapaljon niitä jousia saa ottaa.

Lähetetty: Ma 21.11.2005 16:21
Kirjoittaja Elrohir
Mutta entäs jos vaikkapa Rohanilla saisi olla 50% jousia niin sitten kysyy itseltäänsä mikä lasketaan Rohan armeijaksi?Se, että armeija on 100% Rohan warrioireita ja ratsastajia ja heroja, mutta mitkä lasketaan Rohanin heroiksi?Entäpä voinko ottaa Rohan listaan welfejä jousin?Siinäpä sitä ollaan...Saisi GW sitten tehdä aikas tarkat määritykset mitä saa olla ja mitä ei.

Lähetetty: Ti 22.11.2005 11:28
Kirjoittaja The Captain
Elrohir kirjoitti:Mutta entäs jos vaikkapa Rohanilla saisi olla 50% jousia niin sitten kysyy itseltäänsä mikä lasketaan Rohan armeijaksi?
Se, että armeija on 100% Rohan warrioireita ja ratsastajia ja heroja, mutta mitkä lasketaan Rohanin heroiksi?
No jos vaikka katsoisit sääntökirjasta? Siellä on semmoinen teemaosio kuin Rohan, ja lisäksi Höpittilän puolella on yksi herrasmies, jonka erikoissäännöissä mainitaan hänen olevan Rohanin sankari.

Entäpä voinko ottaa Rohan listaan welfejä jousin?Siinäpä sitä ollaan...Saisi GW sitten tehdä aikas tarkat määritykset mitä saa olla ja mitä ei.
Welcome to the Fourth Edition. It has been done.