Sivu 1/1

Cult of Ulric: Teutogen Guard

Lähetetty: La 12.11.2005 22:35
Kirjoittaja Rune
Nyt kun olen taas, ties monettako kertaa jo, alkanut vakavissani miettiä tuon Cult of Ulricin väsäämistä, vilkuilin jälleen listaa ja sen hyviä ja huonoja puolia.

Mitäs sieltä sitten löytyy? Ritareita niin maan hitosti. White wolfit ovat armeijan ainut asia, joka oikeasti syö jotain, ja tottahan niitä pitää olla. Huntsmenien rajaton määrä toisaalta tuntuu vielä suuremmalta ilouutiselta Empieen verraten, kuin White Wolf nihdien suuri optiomäärä, ja halpa koirakura on aina kivaa, erikoisista mutta tehokkaista Wolf Kineistä puhumattakaan.

Mietin vain lähinnä tuota jalkaväkiosastoa sitten. Kun ritareilla on kuitenkin vain se 2+ seivi, eivätkä charrutkaan juuri juhli kestävyydellään isojen White Wolf karttujensa vuoksi, tuntuu lista jopa ihmisarmeijaksi aika heikolta ja pehmoiselta ihan lähitaistelussakin. Ja kun kultti ei muuta osaa kuin lähistellä, näytää tilanne aika heikolta.

Warrioreista en oikein osaa sanoa mitään. Viidellä pisteellä 4+ saven omaavaa ihmismassaa, joka on siis älyttömän halpaa. Tätä voisi kokeilla enemmänkin kuin hupimielessä, vaikka yksin nämä miehet eivät mitään voittaisikaan. Onhan meillä aina koirat ja ritarit flänkkimään ja Wolf kinit kebaboimaan kaverina karttujensa kanssa. Mutta se, mitä jäin todella miettimään, ovat Teutogen Guardit.

Stubbornia, Greatswordin tasoista kestoa ja taistelua, ei detachmentteja, jumalattoman nätit figut... Inner circlen kanssa lyövät inin mukaan strenalla viisi, joka ei ole jalkaväelle yhtään huonosti, mutta tällöin yksikkö maksaa aivan kauheasti.

Kuitenkin, jos tuonne työntäisi BSB:n, saisi yksikkö vähän potkua ja siinä olisi vasta kunnollinen metallimuuri terävine hampaineen vihollista vastassa. Ritarit eivät voi tehdä kaikkea, ja huntsmanit ja koirat ovat lähinnä vain ajamassa vihollista ansaan, pyörimässä ympyrää ja avittamassa pahoissa paikoissa jos muuta ei keksitä.

14 inner circle teutogen guardia fear/terror immuniteetillä, full commandilla ja 4+ saven omaavalla BSB:llä maksaa 392 pistettä. Tuosta kun menet läpi, niin nostan hattua, mutta neljällä sadalla pisteellä? Ehkä tosiaan 2000-pisteen armeijoissa, mutta tiedä häntä.

Mitä mieltä olette kultin jalkaväestä yleensä, ja varsinkin Teutogen Guardista? Toimiiko homma mitenkään? Tuossa olisi yksikkö captureihin ja ottamaan isompaakin poppoota vastaan, kun ritarit eivät kärsi ottaa melkein peruskuraakaan vastaan niitä chargeja pahemmin. Jokin jalkaväki tasapainottaisi tilannetta, luulisin.

Re: Cult of Ulric: Teutogen Guard

Lähetetty: La 12.11.2005 22:49
Kirjoittaja The Captain
Stubborni on juu, ja lyödäkin osaa kelvollisesti, mutta se on silti hidasta, rankillista jalkaväkeä. Ampumista ja magiaa vastaan ne vain kuolevat, T3 ja 4+ save suojaa liian huonosti röpöttimiltä ja taikaohjuksilta. Lähiksessäkin muiden rotujen kovikset kiduttavat nuo kuoliaaksi - eivät välttämättä mene vuorossa läpi, rerollattava unmodified Ld8 ja pelkoimmuniteetti pitävät porukan aika hyvin kuosissa - mutta kallis on alasin, ja oma vastaisku pitää tehdä heti, tai sinulla on uljaasti viimeiseen mieheen kuoleva 400 pisteen yksikkö. Myös BSB on heikko lenkki - T4, 2 woundia ja köyhä save tekevät tästä maalitaulun tähdätyille iskuille, eikä se oikein osaa lyödä takaisinkaan. Ilman pöpsiä taas - no, ainakaan keisarilliset vastineensa eivät ole minun käytössäni passanneet yhtä ainutta break testiä ikinä missään tilanteessa...

Lähetetty: La 12.11.2005 23:03
Kirjoittaja jullevi
Ei sitä bösbiä tarvitse teutogeeneihin laittaa, kunhan hilluu lähistöllä. Teutogeeneihin laittaisin ennemmin halvan senesalkan tuomaan paniikki-immuniteetin.

Teutogeenit (tai jalkaväki-middenheimerit yleensä) on ihan hyvä valinta herrasmiesten sikari&konjakki -peleihin, mutta ei niistä turnauskentille ole. Tai ehkä niitä pitää vain Osata Käyttää.

Lähetetty: Su 13.11.2005 12:53
Kirjoittaja GobbladasSquig
Miekin silmäilin juuri tätä yksikköä selaillessani SoC-kirjaa. Vallan mielenkiintoisia ovat. Sanoisin että parempia kuin suurmiekat, jopa ilman Inner Circleä. Ja kyllähän niille detuja saa, ne ei vaan voi itse muodostaa sellaisia ryhmiä.

Mie pitäisin niitä ehkä viidentoista yksikössä full commandilla ja Banner of Middenheimilla. 250 pistettä. Tyyris, mutta pitäisi kestää. Detuja en ehkä edes laittaisi, ottaisin riskin ja antaisin vastustajalle selkeän mahdollisuuden. Sitten toivoisin parasta ja jos onni lykästäisi, niin knihteillä tai jollain muulla kylkeen. BSB tietenkin parantaa mahdollisuuksia suuresti, mutta itse en laittaisi sitä yksikköön. Vaikka metsään mieluummin. :)

Seneschal tehostaisi lähiskykyä ihan kivasti, mutta en oikeastaan näe sitä pisteidensä arvoisena. Siis teholtaan. Sille ei edes saa 1+ savea, paitsi jos käyttää jotain perverssiä "ratsucharru infantry-yksikössä" taktiikkaa.

Ai niin, figut ovat tosiaan jumalaisia.

Lähetetty: Su 13.11.2005 13:07
Kirjoittaja Rune
Gobbla kirjoitti:Miekin silmäilin juuri tätä yksikköä selaillessani SoC-kirjaa. Vallan mielenkiintoisia ovat. Sanoisin että parempia kuin suurmiekat, jopa ilman Inner Circleä. Ja kyllähän niille detuja saa, ne ei vaan voi itse muodostaa sellaisia ryhmiä.
Middenheim armeijassa saavat kyllä, mutta Cult of Ulric ei ole koko säännöstä kuullutkaan, valitettavasti. Ovat sitten pisteen halvempia kultissa, kun eivät Detu-sääntöä omista.

Hmm, jotenkin tuntuu omituiselta pitää puolialastonta BSB:tä juoksemassa yksinään jossain metsässä, mutta luultavasti se toimisi niinkin. :D Yksikössä se on todella vain auttamassa yksikköä ennenaikaiseen kuolemaan, joten siellä sitä ei kannata pitää. Senesalkan paniikki-immuniteetti olisi kyllä todella ihana asia, mutta todellakin, ehkä en kuitenkaan uskalla pistää sitä sadan pisteen hintalisäystä sinne. Viisitoista tuommoista otusta pitää kuitenkin ostaa, ja katsoa mitä niillä voisi tehdä.

Ja no, tuosta Käyttämisen Osaamisesta. Kun pelataan lähistelevää ihmisarmeijaa, niin sillä on vähän pakko alkaa jo osata pelata. Harjoittelemaan siis. ;)

edit\\ Hmm, keksinpä uudenkin idean. Josko ottaisi 11 4+ seivistä ulrikeeria pitämään BSB:tä hellässä huomassaan noiden Teutogenien takana? Vai onko BSB ehkä paremmassa turvassa yksinään? Sitten pitäisi varoa tykkejä ja stonikoita minkä kerkeää, sillä yksinäisenä kohteena stonikka ainakin pistää otuksen aika iloisesti paloihin. Puoli-ilmaisessa kulttilaisyksikössä se saisi sentään 'look out sir!'in.

Lähetetty: Su 13.11.2005 14:34
Kirjoittaja jullevi
Ropeconissa käytin Cult of Ulricin bösbiä rehellisessä 24-päkissä warrioreita (light armour & shield). Bösbillä oli kamoina Holy Relic ja Heavy Armour (Full plateahan priest ei saa). Ja 24:n warriorin yksikköhän on puoli-ilmainen, muistaakseni 148pts täydellä komennolla.