Sivu 1/1

Helf 1000pts

Lähetetty: Su 13.11.2005 20:59
Kirjoittaja Osqillator
Pitkään pähäkäilin tämän kanssa. 1000, 1500 vai 2000pts? Alle 2k armeijaan ei saa lordia, sekös vasta pännii. Eikä heroille saa lohikäärmettä ratsuksi, vaikka kovasti halusin. Sitten vielä päälle painaa innostus aloittaa 40k Orks armeija, joten päädyin 1000pts... :D
------------------------------------------------------------

Kenraali (hero):

Commander - 100 pts
- Lance
- Dragon armour
- Shield
- Ratsuna elven steed (ithilmar barding)
------------------------------------------------------------

Core units:

19 Spearmen - 212 pts
- Stantard bearer
- Champion
- Musician

8 Silver helms - 219 pts
- Shields
- Heavy armours
- Full command
------------------------------------------------------------

Special units:

6 Shadow warriors - 104 pts
- Shadow-walker (champion)

2 Tiranoc chariot - 170 pts
------------------------------------------------------------

Rare units:

2 Repeater bolt throwers - 200 pts

------------------------------------------------------------

= 1005 pts


Kaikki on vielä muutettavissa. Kertokaa ihmeessä, jos jokin on teidän mielestänne hyvä muuttaa.

Kommentoikaa niin paljon kun jaksatte. :D

Lähetetty: Su 13.11.2005 21:23
Kirjoittaja The Preacher
Sullahan on tuossa kaksi rarea, vaikka alle kahden koon armeijassa ei saa olla kuin yksi rare. Eli repeaterit tai kotkat pois jo
sääntöjenkin puolesta, tai sitten hommaat tonnin lisää, jolloin saat pitää molemmat. ;)

Lähetetty: Su 13.11.2005 21:23
Kirjoittaja Samuli.H
Eipä mitään ihmeeempää sanottavaa, mutta listasi on laiton. Siinä on 2 rare unittia. Korjaa tämä niin pääsemme arvostelemaan listaasi.

Lähetetty: Su 13.11.2005 22:04
Kirjoittaja Osqillator
Kuinka olinkaan niin huolimaton... :/

Lähetetty: Ke 16.11.2005 17:23
Kirjoittaja Xenon
Lähes perus helffi lista mageja lukuun ottamatta"Tungetaan spessut täyteen kärryjä, raret täyteen bolttereit ja kanoja, heroihin ja loordeihin mageja ja arch mageja"

mutta plussaa speari miehistä ja siitä että listan kaikki heroslotit eivät ole täynnä mageja...

Ps. Kyllä niitä mageja vois yhen sinne lisätä :P, jos vaik vihul on joku magia lista ni ettet häviä ihan pystyy.

Lähetetty: Ke 16.11.2005 17:28
Kirjoittaja Sìlentium
Judas kirjoitti:Eikä heroille saa lohikäärmettä ratsuksi
Äläs huijaa. Asarnil the Dragonlord mukaan leikkiin. Sillä on lohikärmes. Vieläpä ihan sallittu HE-armeijaan.

Aika normaalilta listalta näyttää. Shadow Warruilta kannattaa tuo champpa ottaa pois. Muutenkin pienentää ryhmän koko viiteen.

Lähetetty: Ke 16.11.2005 17:50
Kirjoittaja Iron-Father
Hmm. Epäilen ettei tosta yhdestä commanderista ole paljoa hyötyä. Laita sille vaikka kotka alle ja se reaver bow. Paljon hyödyllisempi niin. Etenkin ilman magiapuollustusta. Voisit poistaa yhden keihäs miehen ja heidän rykmentinjohtajansa. Samoin voisit poistaa kolme hopea hattua. Toimivat hyvin viiden hengen rykmenteissäkin. Sitten voisit poistaa vielä yhden shadow warriorin ja shadow walkerin. Saaduilla pisteillä saisit vielä yhden viiden hengen hopeahattu rykmentin. Tällöin armeija muistuttaisi kyllä pelottavasti omaani. :)