Sivu 1/2

Servatorit

Lähetetty: To 17.11.2005 23:12
Kirjoittaja Hän itse
Mitä nämä ovat? Ropootteja vai jotain cyborgeja?

Lähetetty: To 17.11.2005 23:48
Kirjoittaja ankara halla
Servitorit ovat pääsääntöisesti cyborgeja. Joko tuomittuja rikollisia tai muita onnettomia joiden liha otetaan hyötykäyttöön ja mieli tuhotaan.

Lähetetty: Pe 18.11.2005 08:28
Kirjoittaja Warcrafter
Ei sitä mieltä nyt sentään tuhota... Siitä vaan poistetaan kaikki turha.

Lähetetty: Pe 18.11.2005 10:44
Kirjoittaja The Captain
Warcrafter kirjoitti:Ei sitä mieltä nyt sentään tuhota... Siitä vaan poistetaan kaikki turha.
Minusta persoonallisuuden hävittäminen jo sinänsä on mielen tuhoamista.

Servitoreiksi saattavat päätyä myös ne marine-kokelaat, joiden ruumis ei kestä täyttä muunnosta mutta jotka eivät myöskään kuole prosessissa (en muista, minkä vuosikymmenen fluffissa tämä mainitaan enkä rupea koko arkistoani käymään läpikään - GW:n fluffista pitäisi koota kunnollinen sähköinen tietokanta).

Lähetetty: Pe 18.11.2005 11:05
Kirjoittaja Half-breed
The Captain kirjoitti:Servitoreiksi saattavat päätyä myös ne marine-kokelaat, joiden ruumis ei kestä täyttä muunnosta mutta jotka eivät myöskään kuole prosessissa (en muista, minkä vuosikymmenen fluffissa tämä mainitaan enkä rupea koko arkistoani käymään läpikään - GW:n fluffista pitäisi koota kunnollinen sähköinen tietokanta).
Ihan uusimmassa BT-codexissa kyllä sanotaan näin niiden Chaplainille annettavien Servitorien kohdalla.

Muistelisin myös, että Servitoriksi voi joutua myös kuka tahansa Imperiumille lojaali tyyppi ja näinollen he voivat jatkaa lojaalia palvelustaan myös kuoleman jälkeen.

Lähetetty: Pe 18.11.2005 11:50
Kirjoittaja Augustus
Half-breed kirjoitti: Muistelisin myös, että Servitoriksi voi joutua myös kuka tahansa Imperiumille lojaali tyyppi ja näinollen he voivat jatkaa lojaalia palvelustaan myös kuoleman jälkeen.
Eikö tuo liity enemmän servoskulleihin ja ehkä kerubeihin? Itse olen ainakin ollut siinä uskossa, että servitorit ovat elollisia niiltä osin kun eivät ole elottomia, siis mekaanisia.

Lähetetty: Pe 18.11.2005 11:50
Kirjoittaja hyytelöperuna
Servitorit ovat loistavaa työväkeä. Usein työnantaja ottaa mielummin servitorin kuin oikean ihmisen töihin. Toisaalta servitoreja ei karuimmilla planeetoilla pakosti ole Kone Kultin puuttumisen vuoksi.

Servitorit ovat myös niitä jannuja jotka tekevät raskaimmat ja vaarallisimmat työt. Tämä ei tarkoita että tyypit olisivat vain hitaita ja tyhmiä. Varsinkin avaruusaluksissa servitorit on kytketty suoraan laivaan kiinni mm. ohjaamaan alusta. Komentaja antaa käskyn ja kone hoitaa homman erinomaisesti.

Kuten kaikki koneet, Kone Kultin seuraajien rukoukset ja pyhitykset edesauttavat koneiden toimivuutta. Kultti myös harrastaa jonkin verran itseis-servitointia. Eli immoset eivät luota omiin lihallisiin kykyihinsä ja vapaaehtoisesti hankkiutuvat servitoreiksi, hoitamaan pyhän työnsä entistä lähempänä Jumalaansa.

Lähteinä codexit, Black Libraryn kirjat ja netti.

Lähetetty: Pe 18.11.2005 13:56
Kirjoittaja Thelacan
Augustus kirjoitti:
Half-breed kirjoitti: Muistelisin myös, että Servitoriksi voi joutua myös kuka tahansa Imperiumille lojaali tyyppi ja näinollen he voivat jatkaa lojaalia palvelustaan myös kuoleman jälkeen.
Eikö tuo liity enemmän servoskulleihin ja ehkä kerubeihin? Itse olen ainakin ollut siinä uskossa, että servitorit ovat elollisia niiltä osin kun eivät ole elottomia, siis mekaanisia.
Eipäs. Uusimman Black Templar codexi kertoo, kun chaplainit saavat cenobyte-servitoreja, niin ne ovat tehty epäonnistuneista neophyteistä.

Lähetetty: Pe 18.11.2005 15:00
Kirjoittaja ankara halla
Epäonnistuakseen Neophyten ei todellakaan tarvitse kuolla. Kemiallinen epätasapaino implanteissa on yksi yleisimmistä syistä miksi recruitista ei tule mariinia, mutta harvoin tälläiset mihinkään kuolemaan johtavat.

Kyllä ne servitorit ovat tosiaan cyborgeja, eli se liha niissä on elävää ja kasvavaa orgaanista kudosta.

Lähetetty: Pe 18.11.2005 15:05
Kirjoittaja Teräratas
The Captain kirjoitti: GW:n fluffista pitäisi koota kunnollinen sähköinen tietokanta).
Kuinkahan paljon epäkohtia ja päällekäisyyksiä tuommoinen paljastaisi... Ehkä parempi, että ne ristiriidat pysyvät epämääräisten muistikuvien varjoissa.

Lähetetty: Pe 18.11.2005 19:00
Kirjoittaja BioHazard
Oletkos koskaan pelannut down of waria? kuunteleppa mitä ne serviitorit puhuvat kun klikkaat.....

Lähetetty: Pe 18.11.2005 22:24
Kirjoittaja Augustus
Niin tarkoitinkin juuri sitä kuoleman jälkeistä palvelusta. Toisaalta DoW:n Servitorit toki sanovat, että "even in death I still serve". Mene ja tiedä.

Edit: Totta. Dredi se olikin. Servitorit hokeekin sitä "I exist to serve"

Lähetetty: Pe 18.11.2005 22:36
Kirjoittaja WolfMan
Minusta se on dredi joka tuota "Even in death, I still serve"

....

Lähetetty: La 19.11.2005 01:50
Kirjoittaja Jurpo
Mutta onko kukaan ajatellut, että Dreadiin laitettaisiin kaikista epäpidetyimmät öykkärit, nilkit ja simputtajat ja koko laitokseen joutuminen olisi pahimman luokan osoitus tyypin epämiellyttävyydestä. Ja vielä varmistaakseen, että moista paukapäätä ei merkitä mihinkään kaatuneiden kirjaan dreadit pidetään syvässä horroksessa, ennen kuin ne lähetetään taistelukentälle vihollisen hajotettaviksi.

Mutta yleensä servitoriksi joutuminen on rangaistus jostain rikkeestä.

Lähetetty: La 19.11.2005 02:07
Kirjoittaja Rectunator
Urh... tätä nykyistä mutufluffisukupolvea...

Kuoleman kielissä Dreagnoughtin pyhään sarcofagiin sijoittaminen on suurin mahdollinen kunnia minkä mariini voi saada. Kuolemankin kävellessä vieressä hän saa ylpeänä palvella ikuista Keisaria.

Lähetetty: La 19.11.2005 09:13
Kirjoittaja Hän itse
Sama voisi päteä Servitoreihinkin, jotkut hullut faataattiset tahtovat palvella keisaria jopa kuolemankin jälkeen vähän vähemmän kunniakkaalla tavalla hoilaavalla ropootteinan kokoajan virsejä ja kantamalla tavaraa, kuten lyhtyjä jne.

Lähetetty: La 19.11.2005 17:58
Kirjoittaja exe ds
ainaki jotku servitorit, tais olla mysticcejä tai acolytejä, niin dh codexissa sonottiin että ne on jotain sellasia jotka niinku opiskelee inquisitoreiks.

Lähetetty: La 19.11.2005 18:00
Kirjoittaja Lok'har
grey knight hero kirjoitti:ainaki jotku servitorit, tais olla mysticcejä tai acolytejä, niin dh codexissa sonottiin että ne on jotain sellasia jotka niinku opiskelee inquisitoreiks.
taisi mennä niin että acolytet opiskeli inquistoreiks jos olet servitori olet servitori aina, servo arm olisikin sitten ihan eri juttu

Lähetetty: Ma 21.11.2005 15:01
Kirjoittaja The Captain
grey knight hero kirjoitti:ainaki jotku servitorit, tais olla mysticcejä tai acolytejä, niin dh codexissa sonottiin että ne on jotain sellasia jotka niinku opiskelee inquisitoreiks.
Acolytet ja mysticit eivät ole millään tapaa servitoreja.

Lähetetty: Ma 21.11.2005 16:28
Kirjoittaja exe ds
The Captain kirjoitti:
grey knight hero kirjoitti:ainaki jotku servitorit, tais olla mysticcejä tai acolytejä, niin dh codexissa sonottiin että ne on jotain sellasia jotka niinku opiskelee inquisitoreiks.
Acolytet ja mysticit eivät ole millään tapaa servitoreja.
joo katoin codexistani, ne olikin henchmenejä.