Sivu 1/1

2k Wood Elves (muokattu)

Lähetetty: La 19.11.2005 21:26
Kirjoittaja Rinkeli
Nuori haltia ruhtinas, Sevran, käveli eräänä kauniina päivänä kotipaikkansa lähellä, kun hän kuuli kaukaa lähestyviä juoksuaskelia. Sen oli aiheuttanut hänen luotettava tiedusteluopartionsa, tuoden huonoja uutisia metsän rajalta. Siellä on lauma tunkeilijoita! Sevran kutsui kokoon kaikki lähiseudun toverinsa. Moni vastasikin kutsuun. Hän lähetti tiedustelupartionsa etelään etsimään Sevranin hyvää ystävää Nimgulia. Jonkin aikaa etsittyään se löysivät hänet, joka tietysti lähti auttamaan ystäväänsä. Kun he tulivat Sevranin luo, sinne oli tullut paljon haltioita lähiseudulta. Oli Tanssijoita ja oli Nuorukaisia joustensa kanssa ja oli pari onnekasta heppua jotka olivat palvelleet suurta kuningasta, Orionia ja oli sinne saapunut kauniisiin vatteisiin sonnustanutunut, hyvin paikkakunnalla tunnettu velhokin. Ja tietysti paikalla oli Sevranin kaverit pitkien Saerathiensa kanssa. Matkalla taistelukentälle paikalle saapui myös joukko metsänneitoja, johtajanaan oksien kuningatar, jota sai myöhemmin nimen Yenlui -kaaoksen harmonia-. Nyt he olivat valmiita sotaan.

Lords&Heroes

Highborn 145 Nimgul of Wildwoods
Alter +35
GW +6
Light armour +3
Ihastuttava Kilpi +10
Jahti kypärä +20
Bow of Loren +35
Arcane Bodcins +25
= 279
-Häröilijä, joka tiputtaa vastustajan ratsuväen

Noble 75 Sevran of Anaerath
Kilpi +2
Light armour +2
Spear of twilight +30
Elynett's brooch +20
=129
-Stubborn Eternal guard on mukavaa kauraa

Spelsinger 90 Arbon -Handmaiden of the Everqueen
lv.2 +35
2*Käärö 50
=175
-Pitäähän armeijassa nyt magiaa olla

Branchwraith 65 Yenlui the Strangler
lv.1 +50
Gluster of radiance +25
=140
-Dryadien tuki ja turva

Charrut yhteensä 723

Core

10* Glade guard 120
Champpion +6
= 126

10*Glade guard 120
champpion +6
=126
-Mitä on hatiat ilman jousia

12*Dryad 144
=144
-Eläviä puita - kivaa kauraa

Core yhteensä 396

Special

15*Eternal guard 180
ful kommand +30
=210
- Armeijan keskus, jota sitten sivustä päin koetetaan tukea

8*Wardancers 126
musicant+champpa +21
=165

8*Wardancers 126
musicant+ champpa +21
=165
-Musiikkia ja tanssia(lue: verta ja tappamista) armeijaan

6*Wild riders 156
ful kommand +36
=192
-Ratsuväkeäkin pitää olla

Special yhteensä 732

rare

6*Waywatchers 144

Rare yhteensä 144


Koko army yhteensä 1995
power dice 5
dispel 5+ 2 kääröä

Aikani venkslattua päädyin tälläseen listaan. Toi lordin altteri kyl vähän mietityttää, koska silloin 10 ld:stä ei ole muille mitään hyötyä. Ja toisaalta haluaisin puumiehen tuomaan uskottavuutta ja kovuuttakin. Kaikenlainen kommentti on sallittu. Paitsi sellainen "Ota Eternalit pois koska ovat ihan kakkoja." koska tykkään niistä niin ne eivät lähde!

Lähetetty: Su 27.11.2005 18:04
Kirjoittaja Rinkeli
Voikohan tällä pärjätä ketään vastaan?!

Lähetetty: Ti 29.11.2005 13:39
Kirjoittaja Eltharrion
Hei pieni virhe.. kun armya johtaa highborn, eternal guiardit ovat CORE unitteja.. ja no lista tuntuu sellaiselta jolla voidaan vain tapella huvin vuoksi, ja sitä vastaan jopa pelataan.. eli kavereiden saaminen peliin tuolla listalla ei ole ongelma (sentään osasit ottaa branchille radiantit antamaan dispelejä..)

Lähetetty: Ti 29.11.2005 15:10
Kirjoittaja Stormdaemon
Kuinka vaikeaa on muistaa, etä Alter ei voi olla kenraali. Hyvin mukava ja tasapainoine epäjuustokin kyllä pärjää sitten (ja tämähän on sellainen).

Lähetetty: Ke 30.11.2005 22:25
Kirjoittaja N.Korhonen
Semmoinen vielä, että mielestäni Great Weapon ja kilpi ei käy samalle charrulle. Mietis nyt itekkin kantaa 2 käden miekkaa ja kilpeä ja yrittää siitä sitten osua saatikka tehä dmg, huitomiseksi menee ;)

Lähetetty: Ke 30.11.2005 22:40
Kirjoittaja Mr_Fineday
N.Korhonen kirjoitti:Semmoinen vielä, että mielestäni Great Weapon ja kilpi ei käy samalle charrulle. Mietis nyt itekkin kantaa 2 käden miekkaa ja kilpeä ja yrittää siitä sitten osua saatikka tehä dmg, huitomiseksi menee ;)
Eh... Ampumista vastaan saa käyttää kilpeä, mutta lähiksessä ei.

Lähetetty: La 31.12.2005 13:18
Kirjoittaja Rinkeli
Pelataan kaveripiirissä semmonen mini turnaus ja vastaan tulee ainakin liskoja, Delffejä ja Ogreja. Oisko jotain hyviä kikkoja tai listan muutos vinkkejä näitä vastaan. Ainoa magialista on liskoilla Slan+ skink maagi. Muut menee rollaatoreilla. Ainakin luulisin :P

Lähetetty: La 31.12.2005 13:47
Kirjoittaja Drago^
DeeCee kirjoitti:
N.Korhonen kirjoitti:Semmoinen vielä, että mielestäni Great Weapon ja kilpi ei käy samalle charrulle. Mietis nyt itekkin kantaa 2 käden miekkaa ja kilpeä ja yrittää siitä sitten osua saatikka tehä dmg, huitomiseksi menee ;)
Eh... Ampumista vastaan saa käyttää kilpeä, mutta lähiksessä ei.
Oikeastaan saa valita ottaako GW vai hw ja shieldin tappelussa ja tietenkin ampumista vastaan kilven saa ottaa.