Sivu 1/1

Demoninen kuoleman lauma. Prologi.

Lähetetty: Ma 21.11.2005 19:39
Kirjoittaja BioHazard
Tuuli otti komentaja Sicariuksen kasvot vastaan. Taas uusi kaaoksen kiroama planeetta, taas uusi epätoivoinen tehtävä pelastaa jotakin salaista hylätyltä kone kultin temppelistä.
Ultramarinien toinen komppania ja kolmas komppania oli lähetetty hakemaan salaista tietoa macraggen läheiseltä planeetalta joka oli pudonnut kaaoksen jumalten riivaamiin palvojien käsiin. Heillä oli viisi teknikko pappia mukana noutamassa tietoja. Heillä itsellään ei ollut asiaa mennä temppeliin.
Sicarius kääntyi katsomaan kuinka loputkin pudotus alustat iskeytyivät lujaa maahan. Noin kymmenen metrin päähän hänestä tippui valtava alusta. Isompi kuin muut. Pian sen viereen iskeytyi toinen samanlainen alusta. Aikasemmin tippuneen sivuluukut aukesivat ja paljastivat dreadnoughtin, valtavan taistelu koneen jonka pilotin kuolema oli joskus yrittänyt korjata. Se pyöräytti automaatti tykkiään ikäänkuin varmistaakseen sen toiminnan.
Sama tapahtui toiselle alustalle, mutta sieltä esiin tulleella dreadnoughtilla olikin kaksois liitetty laserkanuuna. Aikaisemmin esiin tullut käveli Sicariuksen luokse ja sanoi: ''Ah, tapaamme taas kuoleman ja kunnian kentillä, kuten ennenkin, veli Sicarius.''
Sicarius kääntyi kokonan mahtavaa konetta vasten ja vastasi: ''Niin teemme, kuten aina ystäväni. Mutta hyvä Themlagar, tunnen tässä planeetassa jotain outoa. Jotakin mitä emme osanneet odottaa. Mutta sen aika on myöhemmin. Meidän, tai siis minun on nyt mentävä tarkistamaan ovatko kaikki saapuneet.''
Lisää laskeutumis alustia isketyi maahan ja lisää joukkoja virtasi sovittuun kerääntymis paikkaan, heidän laskeutumispaikkanaan käyttämän kumpuisan ja avoimen aukeaman lähellä olevan metsän laitaan. Hän ethi juuri ja juuri kohottaa kätensä tervehtiäkseen lähestyvää kolmannen komppanian komentajaa kun ammus raapaisi hänen olka panssariaan. Sicarius kääntyi ja ehti juuri nähdä voima haarniskaan pukeutuneiden hahmojen, joiden päällä kasvoi elävää, mädäntyvää kudosta, syöksyvän ulos metsästä aseet laulaen kuoleman sävelämää.



Teksti paranee osa yhdessä.

Lähetetty: Ma 21.11.2005 19:49
Kirjoittaja Merrywinds
Yhdyssanavirheet kyllä pahasti vaivasivat tekstiä. Niitä oli noin lyhyeen pätkään liikaa.

Lisäksi olisi ollut kiva saada hieman enemmän kuvailua ympäristöstä, eli millainen oli Sicariuksen näkymä paikasta yms.

Lyhyys vaivasi hieman, mutta se on vain oma mielipiteeni. Kyllähän tähän olisi jatko ihan mahdollisesti luettavissa, mutta kyllä sen pitäisi parantua jotta sen oikeasti jaksaisi mielellään lukea.

Lähetetty: Ma 21.11.2005 20:25
Kirjoittaja El Capitan
Ei tämä nyt aluksi kuulostanut kovin hyvältä, mutta seuraavat osat saisivat olla parempia, jotta jaksaisi lukea.

Virheitä oli kyllä ihan liikaa. Yritä ensi kerralla vähentää.

Kirjoita vaan lisää, mutta saa nähä luenko sen jälkeen näitä enään.

Lähetetty: Ma 21.11.2005 21:22
Kirjoittaja hyytelöperuna
Alku oli ihan lupaava. Pahinta miinusta tuottavat yhdys sana virheet. Nämä korjaamalla saat heti paljon luettavampaa tekstiä. Vinkki: kun kirjoitat ja kohtaat mahdollisen yhdyssanan, josta et ole varma onko se yhteen vain erikseen, pistä se yhteen, ja liitä väliin jokin liite. Eli näin ikään: Sotilas katsoi pelokas ilme kasvoillaan, kun taivaalta tippui punahehkuinen taisteluKINalusta.
Tuossa ylempänä painotan taisteluKINalusta sanaa. KIN kohta ei sovi ollenkaan, joten sana on yhdyssana. Toisaalta Punainenkin auto kuulostaa jo suomelta.

Toinen usein nähtävä aloittelijoiden erhe on kuvailun puute. Tällä hetkellä lukijalla ei ole paljoa mitään kuvaa missä tapahumat tapahtuvat. Tai minkälaisia tarinan hahmot ovat. Yritä kuvailla sanoin millaisessa ympäristössä tarina on, miten olet sen päässäsi miettinyt. Mutta muista! Liika kuvailukin on joskus pahasta. Ketään ei kiinnosta minkä värinen pikkuvarpaan kynsi hahmolla on, heitä voi kiinnostaa hahmon vetämän miekan koristelut. Kokemus auttaa tässäkin.

Kirjoita lisää, ja opi. Kun perusteet ovat kunnossa, yksinkertainenkin tarina voi olla mielenkiintoinen :)

Lähetetty: Ma 21.11.2005 22:15
Kirjoittaja Sopuli
Ei hullumpi, mutta muutaman "fluffi" virheen bongasin, tai oikeastaan yhden: En usko, että Ultamariineiden kotiplaneetan aurinkokuntaan voisi kovin helpolla päästä chaoksen joukkoja, sillä aurinkokuntaa puolustava laivasto ei ole mikään pieni. Vai oliko tätä ennen käyty jonkinlainen avaruustaistelu? No tähän auttaisi, jos vähän kuvailisi paikkaa jne.

Myös kohdan
toinen komppania ja kolmas komppania
tämä voisi kuullostaa paremmalta kirjoitettuna: toinen ja kolmas komppania, mutta mitä pienistä nipottamaan

Allekirjoitan Hyytelöperunan kommentin

Sopuli kuittaa

Lähetetty: Ke 23.11.2005 18:44
Kirjoittaja BioHazard
Sopuli kirjoitti:Ei hullumpi, mutta muutaman "fluffi" virheen bongasin, tai oikeastaan yhden: En usko, että Ultamariineiden kotiplaneetan aurinkokuntaan voisi kovin helpolla päästä chaoksen joukkoja, sillä aurinkokuntaa puolustava laivasto ei ole mikään pieni. Vai oliko tätä ennen käyty jonkinlainen avaruustaistelu? No tähän auttaisi, jos vähän kuvailisi paikkaa jne.

Myös kohdan
toinen komppania ja kolmas komppania
tämä voisi kuullostaa paremmalta kirjoitettuna: toinen ja kolmas komppania, mutta mitä pienistä nipottamaan

Allekirjoitan Hyytelöperunan kommentin

Sopuli kuittaa

Hieman ajattelin sitä kuvailua lisätä kun sicarius tekee tilanne katsauksen maastoon. Ja kyllä, siellä on käyty mega iso tapelu ulko ilmakehässä. :D Mutta noista kaikista lisää myöhemmin.

Re: Demoninen kuoleman lauma. Prologi.

Lähetetty: To 24.11.2005 17:27
Kirjoittaja Grotsky
Ensinäkin kannattaisi yrittää vähentää niitä yhdyssanavirheitä. Pari vielä menisi, mutta kun joka lauseessa on yksi, niin alkaa huumori olla vähissä. Myös juoni oli hieman liian suoraviivainen ja ennalta-arvattava... Ja pystyvätkö dreadnoughtit puhumaan?

Sen sijaan tämä kohta
King lizard kirjoitti:...planeetalta joka oli pudonnut kaaoksen jumalten riivaamiin palvojien käsiin.
pelasti päiväni todella. Tuohan tarkoittaa, että kaaos riivaa _käsiä_, jotka pitävät hallussaan planeettaa (eli odotettavissa marineiden kimppuun hyökkääviä käsipataljoonia...). Tästä opimme myös, että sillä sijamuodolla on väliä.

Mutta harjoitus tekee mestarin, ja tämäkään ei ole kauheinta tuubaa mitä olen täällä lukenut.

Lähetetty: To 24.11.2005 18:37
Kirjoittaja BioHazard
HOHOO!!! tuolle jo nauraa, niin iso virhe! *makaa maassa nauramassa ja hakkaamassa lattiaa*

Re: Demoninen kuoleman lauma. Prologi.

Lähetetty: Pe 25.11.2005 09:52
Kirjoittaja The Captain
Grotsky kirjoitti: Ja pystyvätkö dreadnoughtit puhumaan?
Pystyvät. Nehän ovat vanhoja ja viisaita veteraaneja, joilta kysytään neuvoa ja joiden viisautta kuunnellaan hartaasti ja kunnioittaen.

Lähetetty: Pe 25.11.2005 12:19
Kirjoittaja Grotsky
King lizard kirjoitti:HOHOO!!! tuolle jo nauraa, niin iso virhe! *makaa maassa nauramassa ja hakkaamassa lattiaa*
Itse asiassa se on. Mutta ei kannata masentua, monet ulkomaalaistaustaiset suomalaiset tekevät samanlaisia virheitä koko ajan...
The Captain kirjoitti:
Grotsky kirjoitti: Ja pystyvätkö dreadnoughtit puhumaan?
Pystyvät. Nehän ovat vanhoja ja viisaita veteraaneja, joilta kysytään neuvoa ja joiden viisautta kuunnellaan hartaasti ja kunnioittaen.
Kappas.

Itse olen aina ajatellut, että 'noughtien puhe on lähinnä semmoista örinää jota muodostuu myös esim. suomalaisten miesten juhannuksenvietosta, eli tavis ei saa siitä selvää, mutta sopivan tulkin välityksellä. Mutta jos marineilla on kyky kommunikoida 'noughtiensa kanssa, niin asia on tällä selvä.

Re: Demoninen kuoleman lauma. Prologi.

Lähetetty: Pe 25.11.2005 15:12
Kirjoittaja Scoundrel
The Captain kirjoitti:
Grotsky kirjoitti: Ja pystyvätkö dreadnoughtit puhumaan?
Pystyvät. Nehän ovat vanhoja ja viisaita veteraaneja, joilta kysytään neuvoa ja joiden viisautta kuunnellaan hartaasti ja kunnioittaen.
Ainakin kun vertaa Dawn of Warissa dredien juttuja tavallisten mariineiden juttuihin. Kyllä sieltä vuosisatainen viisaus kumpuaa. Loistavaa ääninäyttelyä läpi koko pelin though. Etenkin charactereilla.

Mutta itse aiheesta: onhan tämä ihan luettavaa kunhan ensin suodattaa vähän virheitä pois. Pahimpana mainitut yhdyssanaongelmat. Tuollaiset sijamuotovirheet jäävät minulta huomaamatta, jos suurinpiirtein pystyn päättelemään kirjoittajan tarkoituksen. Milloin osa 1 ilmestyy?

Lähetetty: Ma 28.11.2005 16:27
Kirjoittaja Karu
Hohhoh.

Kivaa tekstiä. Tällaista lisää. Suomennokset olivat loistavia, kielioppi hallussa ja yleismeininki parasta. Otsikko oli selkeästi todella harkittu ja osuva.

Lähetetty: Ma 28.11.2005 16:32
Kirjoittaja Loope
Todellakin olet osannut kirjoittaa loistavan tarinan. Eritoten olen ylpeä kieliopistasi, sillä se on aivan täydellistä.