Sivu 1/1
Tarina
Lähetetty: Su 27.11.2005 21:02
Kirjoittaja Somebody
Eli minkälaisia taustatarinoita annatte peleissä?
Esim. Pitäisi kertoa miksi ne ovat taistelemassa siellä, heron nimi, mission jne.
Lähetetty: Su 27.11.2005 21:08
Kirjoittaja gawd
en itse ainakaan koskaan ennen pelejä tuommoisia tee voisihan se oikeastaa aika hauskaa olla...
jos tarinoita haluat lukea niin tuolla tarinat osiossa varmaan löytyy jotain tuollaista....
Lähetetty: Su 27.11.2005 21:11
Kirjoittaja Oberon
Jos jostain ihmeen syystä vastakkain osuu erikoisemmat viholliset, kuten WH vs DH, niin tulee joskus puheltua että "miksi nää oikeestaan sotii keskenään?" Eipä tässä mitään ihmeitä tarinoita ainakaan itse pelin puolelle ole viety. Sigin kautta löytyisi kyllä novellia armeijalle mutta...
Lähetetty: Su 27.11.2005 21:16
Kirjoittaja gawd
Oberon_ kirjoitti: tulee joskus puheltua että "miksi nää oikeestaan sotii keskenään?
jep ,pelattiin kerran peli örkit ja ig vastaan ig....päädyttiin sitten siihen että örkkien puolella olevat on selvästi pettureita....
Lähetetty: Su 27.11.2005 21:28
Kirjoittaja exe ds
no itse ajattelin että kun tehdään serkun kanssa sellainen iso peli sen kavereitten kanssa niin tehdään sellanen juttu että näitten dhunttereiden täytyy tuhota myös mariinit ja ig kkun siellä on se blood thirster joka saattaa vaikuttaa näihin.
Lähetetty: Ma 28.11.2005 12:16
Kirjoittaja Somebody
Elikkäs... Onko teillä pisteitä esim. maalauksista, herosta, tarinasta jne?
Meillä on sellainen, että:
-Jos on maalattu saa pisteitä, riippuu siitä kuinka hyvin on maalattu.
-Hero ja miksi se on siellä ja mitä se on tekemässä siellä.
-Miksi esim. Marineet vs. Chaos tappelee siellä.
- JNE.
Lähetetty: Ma 28.11.2005 12:27
Kirjoittaja The Captain
Oberon_ kirjoitti:Jos jostain ihmeen syystä vastakkain osuu erikoisemmat viholliset, kuten WH vs DH, niin tulee joskus puheltua että "miksi nää oikeestaan sotii keskenään?"
Värikuulasodilla noita liittolaisten keskinäisiä välienselvittelyjä on selitetty, eli sotaharjoituksista kyse. Tietenkin esim. Dark Angelien historiassa on paljon tilanteita, joissa DA on ihan oikeasti pamauttanut lojalisteja maan rakoon, kun nämä ovat nähneet tai kuulleet liikaa.
Lähetetty: Ma 28.11.2005 12:48
Kirjoittaja Heretic
Taikka Relictorit jotka teurastaa muita lojalisteja jos nämä näkevät relictoreiden käyttävän Daemonweaponeita
Lähetetty: Ma 28.11.2005 13:03
Kirjoittaja Tybraal
Meilläpäin sovitaan aina ketkä, miksi ja usein jopa missä tai milloin. Tätä auttamaan meillä pyörii karttapohjainen tarina Ammonia-sektorin suuresta sodasta, jonne taistelut sijoitetaan.
tai näin
Lähetetty: Ma 28.11.2005 13:23
Kirjoittaja Jurpo
Kaaoslegioonat ovat tunnetusti hyvin halukkaita osoittamaan taistelukuntoaan ja sen osoittamiseen sopivat myös toiset kaaoslegioonat.
Inkvisition taas voi olettaa törmäilevän toisiinsa vähän väliä. Joku vaarallinen ja voimakas psyykikko on aiheuttanut tai tulee aiheuttamaan riesaa ja Daemonhunterit lähettävät pikateloitusryhmän. Witch Hunterit taas lähettävät evakointiryhmän ja psyykikko itse aikoo välttää molemmat tapaukset. Ja samalla kaaoslegioona tulee paikalle tappelemaan Inkvisitiota vastaan. Siinähän olisi aihe kokonaiselle nelinpelille.
Blood Angelit - tai ainakin jotkin seuraajachapterit taas ovat usein taisteluhulluudessaan hyökänneet lähimmän kohteen päälle piittaamatta siitä, mikä tai kuka on kyseessä. Tuon ennalta-arvaamattomuuden vuoksi heistä ei oikein pidetä liittolaisina.
IG vs. IG-ottelut voi selittää sotaharjoituksilla.
Lähetetty: Ma 28.11.2005 13:57
Kirjoittaja asaura
Sotaharjoitukset shmotaharjoitukset... Kyllä hyvä tarinankertoja helposti selittää kahden periaatteessa lojalistisen sotajoukon välisen taistelun. Yksistään Toisen Maailmansodan tarkastelu antaa hyvänlaisen joukon selityksiä aina tavallisesta tapaturmasta operaatio Soihdun maihinnousujen kautta Varsovan kapinaan ja lopulta Liittoutuneiden kohtaamiseen Elbellä.
Hahmottelin aiemmin avaruusjääkärien välisen taistelun perusteet seuraavasti. Planeetta Novaja Harkovan kuvernööri pimittää kaivostuloja. Naapuriplaneetta Novaja Kiovan kuvernööri toteaa, että nyt on aika panna kavaltaja kuriin ja varustaa sotajoukon. Syttyy Ensimmäinen Harkovan Sota, joka päättyy kiovalaisten tappioon.
Kiovalaiset vetäytyvät kotiplaneetalleen verissä päin ja kutsuvat apua Maasta. Koska tähtienvälinen viestintä on epävarmaa ja hidasta, viesti saavuttaa maan vasta hetkellä V + 2 vuotta. Maassa todetaan, että asia edellyttää toimia ja lähetetään käskyt kapinan kukistamisesta Harkovaa lähimmille joukoille. Käsky saavuttaa ensimmäiseksi Keisarin Nyrkkien taisteluosaston hetkellä V + 3 vuotta. Nyrkit lastaavat muutaman risteilijän ja ottavat kurssin kohti Harkovaa.
Perillä Harkovassa Nyrkit suorittavat maahanlaskuja tärkeimpiin asutus- ja hallintokeskuksiin ja ottavat ne nopeasti haltuunsa. Paikallisen kuvernöörin joukot vetäytyvät kuitenkin vuorille ja jatkavat vastarintaa. Toinen Harkovan Sota jatkuu tällä tavalla.
Hetkellä V + 4 vuotta Verienkelien taisteluosasto saa käskyn kukistaa Harkovan kapinan. He lähtevät liikkeelle ja saapuvat perille hetkellä V + 5 vuotta. Aurinkokunnan reunamilla ryhmittyvän taisteluosaston johtaja toteaa kapinallisten näyttävän poikkeuksellisen vahvoilta: Harkovaa kiertää kolme risteilijää! Neuvonpidon jälkeen Enkelit päättävät, että yllätysiskussa on heidän ainoa mahdollisuutensa. Enkelien isku onnistuu ja he tuhoavat kaikki kolme Nyrkkien risteilijää.
Nyt Harkovaa kiertää Enkelien laivasto-osasto, joka suorittaa maahanlaskut tärkeimpiin asutus- ja hallintokeskuksiin ja lyö niitä puolustavat Nyrkit. Enkelit jatkavat taistelua pinnalla ja jonain päivänä joku voittaa. Jos voittaja on Keisarin Nyrkit, he voittivat hienolla tavalla sekä kurjat kapinalliset että inhat petturit. Jos voittaja on Enkelit, he voittivat inhat petturit nerokkaalla ylläköllään. Kummassakin tapauksessa voittaja on lojalisti ja häviäjä petturi.
Jos edellinen tarina kuulostaa epäuskottavalta, on syytä palauttaa mieleen tarina wanhasta Winstonista:
'History will judge us kindly', Churchill told Roosevelt and Stalin at the Tehran Conference in 1943; when asked how he could be so sure, he responded: 'because I shall write the history'.
Lähetetty: Ma 28.11.2005 14:00
Kirjoittaja vompovompatti
Ig vs. Ig voisi olla myös sisällissota yms.
Lähetetty: Ti 29.11.2005 16:35
Kirjoittaja willownen
The Captain kirjoitti:Värikuulasodilla noita liittolaisten keskinäisiä välienselvittelyjä on selitetty, eli sotaharjoituksista kyse. Tietenkin esim. Dark Angelien historiassa on paljon tilanteita, joissa DA on ihan oikeasti pamauttanut lojalisteja maan rakoon, kun nämä ovat nähneet tai kuulleet liikaa.
Itsekkin kallistuisin tuohon kuulasotaan, mutta olen aina ihmetellyt lähistelyä niissä. Ilman erikoisimpia aseita matsin voi varmaankin ratkaista painimalla tai vastaavalla jossa ei pitäisi ainakaan pysyviä vammoja syntyä. Mutta entäs erikoishärpättimet, power fistit sun muut?
Lähetetty: Ke 30.11.2005 13:42
Kirjoittaja The Captain
willownen kirjoitti:The Captain kirjoitti:Värikuulasodilla noita liittolaisten keskinäisiä välienselvittelyjä on selitetty, eli sotaharjoituksista kyse. Tietenkin esim. Dark Angelien historiassa on paljon tilanteita, joissa DA on ihan oikeasti pamauttanut lojalisteja maan rakoon, kun nämä ovat nähneet tai kuulleet liikaa.
Itsekkin kallistuisin tuohon kuulasotaan, mutta olen aina ihmetellyt lähistelyä niissä. Ilman erikoisimpia aseita matsin voi varmaankin ratkaista painimalla tai vastaavalla jossa ei pitäisi ainakaan pysyviä vammoja syntyä. Mutta entäs erikoishärpättimet, power fistit sun muut?
Tainnutusteholla? Esim. power maul vanhassa edikassa oli juurikin power swordin tehoinen ase, joka ei aiheuttanut kuolettavia vammoja. En pitäisi mahdottomana, että vastaavanlaista fistiversiota käytettäisiin harjoitusaseena - jollainhan ne marinet keskenäänkin harjoittelevat.
Lähetetty: Ke 30.11.2005 16:58
Kirjoittaja Inexis
Kenties ne mättää boffer- tai lateksiaseilla? Ja kuka juntti vaivautuu käyttämään kalliita kuulia IG vs. IG harjoituksissa kun laspyssyköillähän saa juuri ja juuri kevyttä rusketusta aikaan

Lähetetty: Ke 30.11.2005 18:22
Kirjoittaja Nilarakh
No tavallisesti ei mitään taustatarinoita ruveta miettimään, paitsi jos samat joukot ovat vastakkain. Tällöin heitetään esim. "Nämä marinet ovat heränneet väärällä jalalla."
Lähetetty: La 03.12.2005 23:39
Kirjoittaja Lancer-91
Whuntereiden codexissa on auheama jossa puhutaan miksi ne taistelevat tiettyjä joukkoja vastaan. Sellaisen voisi varmaan itsekin suunnitella omalle joukolle. (Ellei codexissa ole samanlaista juttua)