Sivu 1/1

Marineryhmät ilman heavy weaponia tai transporttia

Lähetetty: Ti 29.11.2005 10:34
Kirjoittaja Malkuth
Sekä kaaoksella että lojalisteilla tuntuu olevan melko standardina ottaa troopeille aina vähintään heavy bolter tai mielummin lascannon. Itseäni kuitenkin ärsyttää liikkuvaksi tarkoitetun ryhmän muuttuminen pelkäksi heavy weapon teamiksi (siis squadit mallia "5x marine, 1x lascannon"), joten aloin tuumailla, olisiko toimiva idea käyttää troopeilla pelkästään rapid fire ja assault aseita ja jättää raskaampi kalusto kokonaan havoceille/devastatoreille?

Ongelmaksi muodostuu kantamalle pääseminen, ja perinteisin tapa ratkaista tämä pulma on käyttää rhinoa/podia/razorbackia. Olisin nyt kuitenkin kiinnostunut kuulemaan mielipiteitä ja ideoita erityisesti siitä, miten (jos mitenkään) homman saa toimimaan ilman transporttia.

Etenkin kaaoksella infiltrointi on myös aika perinteikäs ratkaisu, mutta huonona puolena on, että siihen joutuu käyttämään kohtalaisen paljon pisteitä jotka osassa skenaarioista menevät hukkaan kun infiltratea ei pääse käyttämään.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 10:41
Kirjoittaja Tom_Gore
Kaveri käyttää Blood Angeleilla usein 10 miehen perustacticaleja fistikessulla ja meltalla. BA:lla on sentään mahikset pienellä tuurilla päästä kimppuun black ragen ansiosta, mutta valitettavan usein nämä kaverit ammutaan päreiksi ennen kuin iholle pääsevät.

Jos maastoa on runsaasti ja cover savejen heitto on hyvin verissä niin tuollainen 10 miehen tacsquadi kestää kyllä yllättävän paljon kuritusta.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 10:43
Kirjoittaja Half-breed
Omassa DA listassani on yksi juuri tälläinen ei transporttia ja heavy asetta yksikkö toimittamassa vastapallon roolia. Yleensä kuitenkin havainnut joutuvansa ampumalinjan ensimmäiseksi yksiköksi, kun ne pitää saada siihen kantamaan. Ihan hyvin on toiminut tähän mennessä, mitä nyt 4+ armoureistä ollut ongelmia pienen AP:n takia.

Kantamalle pääsy ei ole yleensä ollut ongelma, sille 24" kantamalle pääsee helposti, koska joko vihollinen liikkuu ekalla vuorolla kantamaan, tai käytät ensimmäisen vuoron itse kantamalle pääsyyn (Joukkojen välissä on 24", eli sinun pitäisi päästä kantamalle yhdellä liikkeellä.).

Lähetetty: Ti 29.11.2005 11:11
Kirjoittaja Iceman
Itselläni ollut kahdella meltalla varustettu viiden marinen squadi, mistä tosin nyt meltat vaihtumassa plasmoiksi, kun ajoneuvot ovat aika harvassa. Squadille vielä Infiltrate, niin on siitä välillä jotain iloakin ollut, mutta pääosan vastustajista ollessa power armorissa on bolter aika köykäinen ase ja kovin harvakseltaan kaatanut vihollisia.

Mikäli podeja saisi kaaokselle, niin harkitsisin enemmän rapid/assault-ase tiimejä, mutta nyt toiset yksiköt hoitavat sen liikkumisen ja perusmarinet kökkivät mieluusti coverissa.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 11:20
Kirjoittaja tneva82
Half-breed kirjoitti:(Joukkojen välissä on 24", eli sinun pitäisi päästä kantamalle yhdellä liikkeellä.).
Paitsi että usein tuo on etäisyys deployment zoneen, tai tuuppaus skenuissa tuuppajayksikköön. Käytännössä vihollinen sitten piileskelee taaempana. Puhumattakaan jos ei deployment ole mennyt niin että olette suoraan toistenne edessä lisää poikittaisuus etäisyyttä...

Kiva teoria mutta shoota armeijaa vastaan olen havainnut turhan usein vihulaisen silti olevan kauempana. Heillä kun ei ole mitään syytä OLLA lähellä joten pistävät sitten kauemmas.

Erityisen usein jos skenaario on tuuppaus skenaario ja vihulainen deployaa ensimmäisenä. Silloin jalkaväen tavoittaminen voi olla yllättävänkin tuskaisen matkan takana.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 13:33
Kirjoittaja Tybraal
Muistappa muuten että miehet voi laittaa kahden tuuman päähän tankista joten efektiivinen kantama on 12"+2"+12"=26". Sillähän yltää vaikka minne. ;)

Itse olen kaaoksella tehnyt juuri toisin päin: perusjampat istuskelevat raskaiden aseiden kanssa taaempana, kun taas eteenpäin menee ryhmä lähisjamppoja ja neljän plasman (10 mariinin) Havociryhmä rhinossa. Mukaan vielä fistiaspa ja luutnantti! Itsemurhaa, myönnän, mutta vastustajan ilmeen näkemisen arvoista! :D

Lähetetty: Ti 29.11.2005 13:41
Kirjoittaja Kurimus
Omassa marinelistassa on tällä haavaa yksi infiltroiva tactical kahdella flamerilla (traitit on kivoja :)) ja bolttereilla + fistikessulla, sekä infiltroiva command squad kahdella flamerilla. Mitä nyt on pari kertaa tullut tuollaisia ryhmiä ulkoilutettua niin yleensähän ne on ammuttu rieskaksi, mutta silloin kun pääsevät fleikoilla läsäyttämään ja assaulttiin sen jälkeen niin on siinä kaatunut necroneitakin ihan kivasti (ja nimenomaan tacticalilla, command squad odottaa vielä testausta). Tarkoitus olisi lisätä ryhmien selviämistodennäköisyyttä laittamalla ne podeihin kunhan saa sellaisia väkerrettyä. Samalla myös tacticalin boltterit vaihtuvat lähisaseisiin. Toisaalta taas kun infiltroivat ryhmät eivät ole pöydällä, keräävät niitä tukevat 2 assault squadia enemmän tulta.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 14:07
Kirjoittaja Oberon
Itelläkin käytössä tuollainen heavyaseeton ryhmä, mutta kyllä sille oon aina transportin ottanut(paitsi silloin kerran 1000pts turneessa kun halusin assault marojakin mukaan enemmän kuin 6). 8jätkää bolttereilla ja ccw:llä(true grit), fistikessu ja flamer/melta. Ennen rhinossa, nyt podissa. Käytännön kokeilut jääneet hiukan vähemmälle mutta niillä muutamalla pelikerralla otiminut ihan ok. Podista tullessa rapid fire on hirmuinen, ja jos joku hyökkää niin lopputulos on sama kuin bolt pistooleilla. Toki chargessa noi on hiukan pistooliheppuja heikompia. Sen siitä saa kun transusta ei voi assaultoida.

Re: Marineryhmät ilman heavy weaponia tai transporttia

Lähetetty: Ti 29.11.2005 14:22
Kirjoittaja tneva82
Malkuth kirjoitti:Sekä kaaoksella että lojalisteilla tuntuu olevan melko standardina ottaa troopeille aina vähintään heavy bolter tai mielummin lascannon. Itseäni kuitenkin ärsyttää liikkuvaksi tarkoitetun ryhmän muuttuminen pelkäksi heavy weapon teamiksi (siis squadit mallia "5x marine, 1x lascannon"), joten aloin tuumailla, olisiko toimiva idea käyttää troopeilla pelkästään rapid fire ja assault aseita ja jättää raskaampi kalusto kokonaan havoceille/devastatoreille?
Lisäänpä omat (kaaos) mariini kommenttini. Laitoksen muuttumisen jälkeen sai chapterin fluffi painua taka-alalle(pahuksen GW) joten aloin vaihdella boltter marineja entisten bp&ccw marineiden tilalle. Noh eipä siitä mitään mutta vakiotavaksi olen myös antaa niille tuon heavy boltterin. Vaikka sitten squadi itsessään olisi tarkoitettu liikkuvaksi...

Maksaa vaivaiset 5 pistettä mutta jos tulee tarve ekstra tulivoimalle seis ja tulta. Esim viimeisimmässä 40k pelissä kohti oli rynnimässä kasa mutantteja joissa oli fisti yms hauskaa. Pakoon huono pyrkiä(juu voin juosta mutta entäs sitten. Minä juoksen, he jahtaavat, kummaltakaan ei kuole porukkaa) joten ratkaisu? Seis ja tulta. Harvenivat ihan kohtuullisesti ja heavy boltterkin auttoi hommassa.

Halpa lisä pienestä lisätulivoimasta. Squadit siis olivat 9:n kokoisia, 7xbolter, 1xplasma/melta ja 1xheavy bolter. Tulivoimaa ja kokoa. Kun ei vastustajan armeijat ole mitään uber optimoituja(ja ovat lähitaistelupainotteinen lost&the damned) kyllä he ihan mukavasti elävät.

Melta ryhmä itseasiassa teki pelin aikana piiiitkän koukkauksen ja matkasivat loppujen lopuksi matkan joka jättää eräät rhino squadini vihreäksi kateudesta. Hoitivat Ison h2h traitor ryhmän, sentinelin, pienen traitor ryhmän, teloivat hellhoundin jumiin ja nappasivat vastustajan kotisektorin. Pelin MVP yksikkö :D