Sivu 1/2

Herojen määrä 600pts listassa

Lähetetty: Ti 29.11.2005 11:45
Kirjoittaja Garoth
Lukekaa "uudet pisterajat" -aiheesta missä mennään, ja äänestäkää sitä vaihtoehtoa, jonka haluasitte turnauskentillä nähdä.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 11:46
Kirjoittaja Garoth
Aloitin tämän alusta ylimääräisten vaihtoehtojen kera.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 15:43
Kirjoittaja Githoniel
Elikkä, tuo viimeinen vaihtoehto....
En tiedä onko tässä mitään järkeä, mutta pitäisin siitä, että tulisi sääntö: Jokainen eri rotu, minkä armeija sisältää pitäisi olla herollinen.

Esim. jos armeijassa on wellfejä ja rohania, siinä tulisi olla vähintään yksi sankari kummallakin rodulla, esim. Haldir ja Captain of Rohan.
Tiedän..,Tiedän...... tuo oli taas "näitä" ideoita...

Lähetetty: Ti 29.11.2005 15:48
Kirjoittaja Klonkku
Kahtasataa äänestin, vaikka olishan sitä 250 voinut äänestää. Jotenkin 200 tuntu paremmalta. Näyttää tällä hetkellä olevan johdossa.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 16:00
Kirjoittaja Valtard
Kyllä tuo kolmasosa heroja tuntuu hyvältä. (Pahislista taitaa mennä uusiksi) :(

Lähetetty: Ti 29.11.2005 16:20
Kirjoittaja JmM
Joo, tuo vähintään 200pts sankareita on hyvä.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 16:43
Kirjoittaja Garoth
Githoniel kirjoitti:Elikkä, tuo viimeinen vaihtoehto....
En tiedä onko tässä mitään järkeä, mutta pitäisin siitä, että tulisi sääntö: Jokainen eri rotu, minkä armeija sisältää pitäisi olla herollinen.

Esim. jos armeijassa on wellfejä ja rohania, siinä tulisi olla vähintään yksi sankari kummallakin rodulla, esim. Haldir ja Captain of Rohan.
Tiedän..,Tiedän...... tuo oli taas "näitä" ideoita...
Tämä ei ole ollenkaan huono idea, se kuuluukin jo ennestään listaani tulevista ideoista, jotka menevät aivoriiheen täällä Sotussa. Mutta kuuluu enemmänkin teemasääntöjen päivittämiseen, johon ajattelin tarttua vasta kun tähän kun tätä hero-asiaa on puitu tarpeeksi.

Mainittakoon että itse laitoin 200, mutta toisaalta tuo 300/200 kelpaisi minulle myös.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 16:46
Kirjoittaja Oberon
Taisin laittaa tuon hyvät 300, pahat 200-kohdan. Toisaalta mulle on aivan sama niinkauan kuin nuo ovat vain vähintään-rajoja. Molemmissa listoissa hervoton määrä pisteitä heroissa.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 17:16
Kirjoittaja Faradorn
Laitoin vähintään 250 pist. Mun mielestä se ehkä olis kummiskin parempi kuin armeijakohtainen määrä.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 17:20
Kirjoittaja Elrohir
Oletteko huomanneet, että listoista tulee aikas samanlaisia joidenkin armeijoiden kohdalla, jos on väh. 300 taikka 200 pistettä heroihin?Joillakin armeijoilla ei ole niin isoa hero arsenaalia, kuin Gondorilla taikka haltioilla ja listojen herot tulevat olemaan suht samoja pelistä toiseen, varsinkin Gobboilla...Ja oletteko miettineet joidenkin skenujen tasapainoa?

Lähetetty: Ti 29.11.2005 18:44
Kirjoittaja virus
minusta vähintään 100 pts heroja

Lähetetty: Ti 29.11.2005 19:31
Kirjoittaja Gamecynic
En tiedä onko tässä mitään järkeä, mutta pitäisin siitä, että tulisi sääntö: Jokainen eri rotu, minkä armeija sisältää pitäisi olla herollinen.

Esim. jos armeijassa on wellfejä ja rohania, siinä tulisi olla vähintään yksi sankari kummallakin rodulla, esim. Haldir ja Captain of Rohan.
Tämä on mielestäni parhaalta kuulostava optio.

Lähetetty: Ti 29.11.2005 19:37
Kirjoittaja Elrohir
Siis tuo on lähinnä liittoja varten, mutta tietenkin helfi armeijassa on yleensä helfi heroja :D :).

Lähetetty: Ti 29.11.2005 19:41
Kirjoittaja Valtard
Tai jos on liittoja niin tuo 1 per kansa, ja jos olisi yhden kansan lista, vähintään kaksi heroa?? :roll:

Lähetetty: Ti 29.11.2005 20:26
Kirjoittaja Sìlentium
Minusta tuo nykyinen väh.1 on ihan hyvä, vaikka armeija kasvaakin 600 pisteeseen.
Tuo lisäys on hieno juttu IMO, saa Balrogin kaveriksi luolapeikon...

Lähetetty: Ti 29.11.2005 20:31
Kirjoittaja Pollari
Minusta, heron täytyy olla kova, jos se on yksin sankarina. Mutta sitten 200pistettä heroja käy hyvin sellaseen,missä on paljon sotilaita sekä eliittiä. :)

Lähetetty: Ke 30.11.2005 11:56
Kirjoittaja Garoth
Elrohir kirjoitti:Oletteko huomanneet, että listoista tulee aikas samanlaisia joidenkin armeijoiden kohdalla, jos on väh. 300 taikka 200 pistettä heroihin?Joillakin armeijoilla ei ole niin isoa hero arsenaalia, kuin Gondorilla taikka haltioilla ja listojen herot tulevat olemaan suht samoja pelistä toiseen, varsinkin Gobboilla...Ja oletteko miettineet joidenkin skenujen tasapainoa?
Joo, itse olen ainakin tuota miettinyt. Ainkaan joka pahislistaan tuota 300 pinnaa ei voi laittaa. Perusjoukkojen kannalta Rautapihalle tuon kyllä laittaisin, mutta niille ei kyllä ole tarpeeksi erilaisia heroja, jotta tuo toimsi.

Gobbojen vajaavaisuutta heropuolella (ja joukkopuolella yleensäkin) vastaan olen pohtinut Warg Chieftainin ja Wargien lisäämistä Moria-listaan ihan vaan tuomaan lisää optioita ja väriä.

Teeman puolesta sopisivat myös Rautapihaan (ja sinnekin tulisi vähän lisää hero-valintaa). Tietty ne pitäisisi sitten lisätä Mordoriinkin jossa on jo tarpeeksi valinnan varaa muutenkin, mutta ei kai tuo nyt liikaa vaakaa heilauttaisi.

Lähetetty: Ke 30.11.2005 13:24
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Ainakin kaks heroa on mun mielipiteeni :D.

Lähetetty: Ke 30.11.2005 14:53
Kirjoittaja The Captain
Elrohir kirjoitti:Oletteko huomanneet, että listoista tulee aikas samanlaisia joidenkin armeijoiden kohdalla, jos on väh. 300 taikka 200 pistettä heroihin?
Listoista tulee aika samanlaisia joka tapauksessa. Juusto on helppo tunnistaa.

Lähetetty: Ke 30.11.2005 15:19
Kirjoittaja Pikku-Oskari
Röö. Äänestin pahuuttani joku muu vaihtoehtoa. Sankareita otetaan niin paljon kö vain saa, mutta meksimissaan sevverta, että jää pisteitä samaan määrään lippuja. (Vielä joskus mie toteutan semmosen armeijan...)

Mutta jos ollaan vakavissaan, niin sanoisin että Väh. 1 tahi Väh 200-300 pts. oli kyseessä hyvät eli pahat.