Sivu 1/1

1500pts Nurglen legioonaa pitkän joskus - turnaukseen

Lähetetty: Pe 02.12.2005 01:04
Kirjoittaja Henri Ketonen
Inhottavaa, kun aina pitää niistää kootusta 2000pisteestä jotain pois. Onkohan nyt kuitenkaan niin, että nenäliinaan on yksiköitä päätynyt ihan oikeassa järjestyksessä? Toisen Exaltedin kohdalla nyt ei olekaan paljoa valinnanvaraa...

Bloated Scabs Cohort - 1500pts

Exalted Daemon Kurjatus @ 300 Pts
Mark of Nurgle, Stream of Corruption

Iiks, nelosen wardi piti tiputtaa, se on pelastanut vaikka miten monesti verrattuna siihen vitosen hikiwardiin... Ei voi mitään kun näillä kaikki maksaa niin kirotun paljon. Muuten, lentävää kauhua tiskiin ja templaatti jalkamiehiä, sotakoneita ja skirmaajia varten... Kun nyt tulisi joskus vastaan alle T4 jalkaväkeä, pienillä baseilla...

12 Plaguebearers @ 213 Pts
Standard; Musician

12 Plaguebearers @ 213 Pts
Standard; Musician

12 Plaguebearers @ 213 Pts
Standard; Musician

No, ennen kolme yksikköä kuin kaksi, joten kahdessatoista pysytään. Tuntuvat toimivan ihan hyvin, jos tosin ilman Plagueridereitä näistä ei ole kyllä mitään hyötyä.

3 Nurglings @ 120 Pts

3 Nurglings @ 120 Pts

Parasta, mitä on ollut ja mitä koskaan tulee olemaan. Uskon vakaasti siihen, että Nurglingit tappavat kaiken. No, ainakin ne näkevät ja liikkuvat, toisin kuin muu armeija.

4 Plagueriders @ 320 Pts

Listan todellinen mehu. Palasiksi muutamassa rundissa tykkituleen tms., niin peli on hävitty. Että niin hyvä armeija.

- 1499

Tuskin kenelläkään on mitään parannusehdotuksia? En nyt ainakaan oleta, eihän listassa ole valinnanvaraakaan.[/i]

Lähetetty: Pe 02.12.2005 09:26
Kirjoittaja saimon
Mites jos tiputtaisit neljännen plagueriderin sekä yhden yksikön kuppakuskeja. Jäisi 293 pistettä, millä voisi toisen kolmen yksikön ridereita ja lopulla 53 pisteellä kasvattaa toista kuppakuskiyksikköä tai antaa toiselle se 4+ wardi. Nurglella en ole pelannut, mutta tuollanen ajatus tuli mieleeni.

Lähetetty: Pe 02.12.2005 10:47
Kirjoittaja Finklestein
Eikös se heraldi olisi ihan hyvä rullakuski sen vielä tunkisi kärryyn niin siitä saisi flankkaus yksikön.

Lähetetty: Pe 02.12.2005 11:48
Kirjoittaja Amazing Slug
Kallis jalkaväki on sitä samaa kallista jalkaväkeä, vaikka pelaisi nurglella.

Nurgle legioonan taktiikat: Rynnäköi plague ridereilla. Jos vastustaja edes osittain luottaa closikseen, olet vahvoilla, ellet jopa auto-winnaa. Jos hän keskittyy vain ampumiseen ja magiaan, kuolet.

Eli otetaan niitä plague ridereita.

Lisäksi, lisää uniitteja on aina kivaa, varsinkin jos ne lentää. Undivided pomon kanssa saisi ryhmän furyja.

Lähetetty: Pe 02.12.2005 11:58
Kirjoittaja Finklestein
Eli undiveded herald caddy ja furyja

Lähetetty: Pe 02.12.2005 13:48
Kirjoittaja Henri Ketonen
malakian kirjoitti:Eikös se heraldi olisi ihan hyvä rullakuski sen vielä tunkisi kärryyn niin siitä saisi flankkaus yksikön.


Heraldi olisi 145 pisteen yhden rullan kuski mistä ei saa dispelnoppaa. Miltään yhtä Warlockia kovemmalta magialta se ei armeijaa pelasta. Tuskin siltäkään. Se on vain hyväksyttävä, että Nurglen kuuluu kuolla kovaa ampuvia ja taikovia armeijoita vastaan.
Amazing Slug kirjoitti:Kallis jalkaväki on sitä samaa kallista jalkaväkeä, vaikka pelaisi nurglella.
Kallis jalkaväki on paskaa vaikka pelaisi millä.
Amazing Slug kirjoitti: Nurgle legioonan taktiikat: Rynnäköi plague ridereilla. Jos vastustaja edes osittain luottaa closikseen, olet vahvoilla, ellet jopa auto-winnaa. Jos hän keskittyy vain ampumiseen ja magiaan, kuolet.

Eli otetaan niitä plague ridereita.
Joo. Nyt on valitettavasti niin, etten pysty tilaamaan mistään lisää Beast of Nurgleja, ja niitä on nyt se neljä. Neljä rideriä kyllä riittää iskemään reiän johonkin kohtaan vastustajan armeijaa. Kaksi reikää tietysti on aina parempi kuin yksi, mutta näillä täytyy tulla toimeen. Siitä kolosta sitten kierretään heti rankaisemaan vastustajaa kylkeen. Kait fiksu vastustaja kykenee tekemään jotain tämän estämiseen, näkee sitten. Magiatykityksestä, no, tämä on sentään Pori, konservatiivinen antijuustotuskaupunki.
Amazing Slug kirjoitti:Lisäksi, lisää uniitteja on aina kivaa, varsinkin jos ne lentää. Undivided pomon kanssa saisi ryhmän furyja.
Olisihan se, kieltämättä... Sillä ekstrawoundilla ja räkä-templaatillakin tuntuu niin harvoin tekevän mitään, olisi 70 pistettä pois pomon hinnasta, saisi tehtyä niin, että olisi Exa, 2x12 kuskia, 2x3 Nurglingeja, 8 Furyä ja 2x3 Plaguerideriä. Hitto, tähän pyritään.

Lähetetty: Pe 02.12.2005 16:06
Kirjoittaja jamovoima
Hämmentävää, ei battlestandardia, itse näkisin sen puolipakolliseksi kaikkiin demoniarmeijoihin tekee sillointällöin epäluotettavista demoneista käytännössä kokonaan unbreakablen.
Tosin listakin on vain 1500 pistettä.

Lähetetty: Pe 02.12.2005 17:24
Kirjoittaja Henri Ketonen
Ei sovi tyyliini. Jos räjähdetään, sitten kanssa räjähdetään eikä vitistä millään kokonaisen yksikön hintaisilla BSB:illä.