Sivu 1/1

Örkkejä 2000 pistettä

Lähetetty: La 03.12.2005 15:50
Kirjoittaja Anzuhan
Tässä on vaatimaton listani.

TEH WAAAGH! OF MÖSJÖÖ

Hahmot:

Mösjöö - Orc Warboss, kenraali
- Great weapon
- Drog's Dead 'Ard Armour
= 153 pist.

Doing - night goblin shaman, rullakuski
- Dispel scroll
- Dispel scroll
= 145 pist.

Bill - orc big boss, battle standard bearer
- Light armour
- Nogg's Banner of Butchery
= 117 pts

Bull - orc big boss
- Great weapon, light armour
= 71 pts

Perusyksiköt:

29x Night goblins (fanaticit)
- Musician
- 3x Fanatics
* Doing tähä
= 137 pist.

25x Night goblins
- Musician
- 3x Fanatics
= 129 pist.

19x Orc Boyz (Big'Uns)
- Full command
- Additional hand weapon
* Bill tänne
= 199 pist

19x Orc Boyz
- Full command
- Shield
* Bull tänne
= 142 pist

19x Orc Boyz
- Full command
- Shield
* Mösjöö tänne
= 142 pist

5x Goblin Wolf Riders
- Musician
= 56 pts

5x Goblin Wolf Riders
- Musician
= 56 pts

Erikoisyksiköt

4x Goblin Wolf Chariot
= 240 pts.

Harvinaiset yksiköt:

1x Knut the Strong, Giant
= 205 pist.

1x Thor the Savage, Giant
= 205 pist.

Total: 1997 pist

Mitä mieltä olette listastani? Itse ajattelin, että jos ottaisi yhden Night Goblin yksikön pois, lisäisi vankkureita yhdellä ja lihottaisin jokaista örkkirykmenttiä kymmenellä vihernahalla. Omasta mielestäni vankkurit, susiratsastajat ja jätit antavat armeijalle mukavan iskuvoiman. Se kun yhdistetään jalkaväkirykmenttien massan tukemiseksi, pystytään taistelemaan suhteellisen onnistuneesti sit 'n' shoot ja normaaleja jalkaväkiarmeijoita vastaan. Vai, mitä mieltä muut ovat?

Mahdollisia vastuksia ovat mm. Tomb Kingsit, Lizardmenit, Empire ja Vampire Countit.

EDIT: Virheet korjattu, yksi kärry lisätty.

Re: Örkkejä 2000 pistettä

Lähetetty: La 03.12.2005 15:55
Kirjoittaja Pörrö
Anzuhan kirjoitti:Bill - orc big boss, battle standard bearer
- Great weapon, light armour
- Nogg's Banner of Butchery
= 121 pts
Bösbille ei saa laittaa kilpeä, eikä mitään non-magical weaponia

Re: Örkkejä 2000 pistettä

Lähetetty: La 03.12.2005 16:02
Kirjoittaja Anzuhan
[quote="Pörrö"Bösbille ei saa laittaa kilpeä, eikä mitään non-magical weaponia[/quote]

Hupsis. No, light armour sillä saa olla (O&G s. 39).

Lähetetty: La 03.12.2005 16:02
Kirjoittaja Aco
Wollopa's One Hit Wunda ehdottomasti pois, ei saa sen jälkeen enää käyttää GW:tä.

Muistuttaa pirullisesti ensimmäisen HQ:n voittanutta örkkilaumaa, tosin kahdella jätillä. Siis hyvä lista, jossa selvät kaksi aaltoa. Voisit vielä lisätä vaunun pari, niin menisivät läpi ja kovaa, vaikkakin kyllä tuolla määrällä pitäisi jo jotenkin pärjätä. Jotain sukkia uhkaamaan vaikka vastustajan ritarien sivustoja..?

Lähetetty: La 03.12.2005 16:03
Kirjoittaja katanakani
perustele tuo caddyn kakkosleveli, jo ei onnistu ota pois ja lisää perusmokuja

Lähetetty: La 03.12.2005 16:10
Kirjoittaja Aco
No, lisää ainakin mahdollisutta heittää yksi taika läpi per peli. Nykyajan listoille kun on tyypillistä vain se yksi caddy, joka löytyy tästäkin listasta.

Lähetetty: La 03.12.2005 16:17
Kirjoittaja Anzuhan
Acoparaptor kirjoitti:No, lisää ainakin mahdollisutta heittää yksi taika läpi per peli. Nykyajan listoille kun on tyypillistä vain se yksi caddy, joka löytyy tästäkin listasta.
Tulin kumminkin siihen tulokseen, että jätän sen surutta ykkösluokan taikuriksi. Edellinen listani kun sattui olemaan all-night goblin horde neljällä shamaanilla. Vittuunnuin hieman taikomiseen. Kirottu nopanheitto jaksa enää kiinnostaa, kaiken lisäksi kun ne ykköstason taiat eivät mitenkään lujaa edes iske. Ja jos taikomiseen on tarvis, niin shamaani-sieni antaa tuolle shamaanille sen yhden lisänopan.

Ja poistin night goblinilta championin, sekä kenraalilta WOHW:in. Vapautuneilta pisteillä hommasin sitten yhden kärryn lisää. Mielestäni liikkuvat yksiköt ovat paljon mukavempia kuin sotakoneet - M9 on minusta kärryllä varsin hyvä. Ja kun tuota massaa tuppaa olemaan ihan riittävästi kentällä, minua ei yksinkertaisesti huvita sotkea mokomia keihäskatapultteja sinne sun tänne.

Lähetetty: La 03.12.2005 18:04
Kirjoittaja Kelf
pistäisit mielummin sen banner of butcheryn suoraan örkkiyksikköön.Night goboille hand weaponit, saavat 5+ saven ja saat 38 pisteellä isonnettua örkkiryhmiäsi

Lähetetty: La 03.12.2005 18:38
Kirjoittaja Anzuhan
killer elf kirjoitti:pistäisit mielummin sen banner of butcheryn suoraan örkkiyksikköön.
Big'Uneja meinaat varmaan? Sinne ajattelinkin sen laittaa. Ainoa haittapuoli on, että täytyisi konffata noiden night goblinien keihäät takasin käsiaseiksi. No, eihän siinä.

Lähetetty: La 03.12.2005 20:40
Kirjoittaja Omenapoika
toisilta ngoboilta spearit pois ja heti. Extra pisteet mukaan ja lihotat nuo big 'unit 24:ään, kun sinulla kerran pitää jättää heroillekin tilaa tuo on hyvä luku :)